REKLAMA

Sen o mieście. Warszawa 1955–1965 na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM

24.0630.10.2016

Skwer im. ks. Jana Twardowskiego

WarszawaTwardowskiego S. 60
WSTĘP WOLNY

Na wystawie „Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki ze zbiorów Agencji FORUM” prezentowane są zdjęcia wybitnego fotografa Warszawy pochodzącego z Wilna, przez lata związanego ze stolicą i dokumentującego powojenne przeobrażenia miasta i życie codzienne warszawiaków.

Ekspozycja przygotowana została na 10-lecie Domu Spotkań z Historią, miejskiej instytucji kultury, która od początku swojego istnienia popularyzuje XX-wieczną historię Warszawy, a zarazem upowszechnia dorobek artystyczny polskich i zagranicznych fotografów i fotoreporterów. Wystawa, zorganizowaną wspólnie z Polską Agencją Fotografów FORUM, przypomina postać Zbyszka Siemaszki, którego twórczość zajmuje znaczące miejsce w historii powojennej fotografii polskiej. Kuratorami wystawy są: Katarzyna Madoń-Mitzner z Domu Spotkań z Historią oraz Krzysztof Wójcik z agencji FORUM. Ekspozycję uzupełniają materiały przygotowane przez varsavianistę Jerzego S. Majewskiego.

Siemaszko fotografował Warszawę w okresie, w którym tempo odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych było oszałamiające, a jednocześnie odczuwało się powiew nowej energii po latach stalinizmu. Warszawa na jego zdjęciach to miasto budzące się do życia, dynamiczne, tętniące życiem. Wybór tematów oraz świadoma estetyzacja składają się na wizję Warszawy w latach 50. i 60., która z dzisiejszej perspektywy jest bardzo atrakcyjna i pociągająca. 

zdjęcia

Warszawa, 1965. Miasto z lotu ptaka, ulica Juliana Marchlewskiego (obecnie aleja Jana Pawla II), skrzyżowanie z aleją Karola Świerczewskiego (obecnie aleja Solidarności)
Warszawa, 1962. Plac Dzierżyńskiego, obecnie plac Bankowy
Warszawa, 1954. MDM - plac Konstytucji, ulica Marszałkowska
Warszawa, ok. 1965. Ogród Krasińskich i ulica Nowotki (obecnie ulica Andersa), z lewej Pałac Mostowskich
Warszawa, 1969. Ulica Świętokrzyska nocą - widok z Pałacu Kultury i Nauki
Warszawa, 1962. Supersam, największy samoobsługowy sklep spożywczy, projekt Jerzy Hryniewiecki  i Wacław Zalewski
Warszawa Żoliborz, lata 60. Sady Żoliborskie - wnętrze mieszkania
Warszawa, lata 50. Stacja PKP Powiśle

czytaj także

REKLAMA