El Hadji Sy. Na początku myślałem, że tańczę
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Wystawa El Hadji Sy "Na początku myślałem, że tańczę" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie
Kuratorzy: Małgorzata Ludwisiak, El Hadji Sy
"Na początku myślałem, że tańczę" to pierwsza w Polsce wystawa El Hadjiego Sy, senegalskiego artysty, kuratora i aktywisty, który przewodził komunom artystycznym w Dakarze.
El Hadji Sy (ur. w 1954 w Dakarze) jest jedną z kluczowych postaci zachodnioafrykańskiej sceny artystycznej po uzyskaniu niepodległości. Artysta mówi o sobie, że nie maluje, ale „wchodzi do obrazu”. I faktycznie, od lat 70., kiedy zaczął karierę, El Sy dosłownie depcze płótno.
Proponowane przez El Sy pionierskie, interdyscyplinarne modele działania testują pole sztuki i możliwe sposoby jej użycia. Artysta wraz ze współtworzonymi przez niego grupami sięgał po radykalne eksperymenty teatralne, pracował z lokalnymi społecznościami w Dakarze, na senegalskiej prowincji i w szpitalu dla psychicznie chorych, używał malarstwa jako części performatywnej, choreograficznej procedury. Rola obiektu, obrazu czy instalacji jest jednak do pewnego stopnia służebna względem samego procesu. To proces z jego ukrytą muzyczną, rytmiczną strukturą silnie przekształca i zakrzywia rzeczywistość. Obejmuje on niejako obiekty w posiadanie, by poszerzonym przez nie nurtem płynąć dalej, w kierunku wspólnoty, i by testować granice jej sprawczości.
Na wystawie "Na początku myślałem, że tańczę" można zobaczyć ponad 100 obrazów autorstwa artysty oraz kilkunastu zaproszonych przez niego senegalskich twórców. Kontekst jego działań – indywidualnych i w ramach grup – oraz historię współczesnej sztuki z Dakaru opowiedzą zapisy performansów, filmy, fotografie, plakaty, a także zupełnie nowy performans przygotowany podczas rezydencji El Sy w CSW.
Kuratorzy: Małgorzata Ludwisiak, El Hadji Sy
zdjęcia
zobacz także
czytaj także
