REKLAMA

El Hadji Sy. Na początku myślałem, że tańczę

17.0616.10.2016

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

WarszawaJazdów 2
bilety od 12 zł

Wystawa El Hadji Sy "Na początku myślałem, że tańczę" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

Kuratorzy: Małgorzata Ludwisiak, El Hadji Sy

"Na początku myślałem, że tańczę" to pierwsza w Polsce wystawa El Hadjiego Sy, senegalskiego artysty, kuratora i aktywisty, który przewodził komunom artystycznym w Dakarze.

El Hadji Sy (ur. w 1954 w Dakarze) jest jedną z kluczowych postaci zachodnioafrykańskiej sceny artystycznej po uzyskaniu niepodległości. Artysta mówi o sobie, że nie maluje, ale „wchodzi do obrazu”. I faktycznie, od lat 70., kiedy zaczął karierę, El Sy dosłownie depcze płótno.

Proponowane przez El Sy pionierskie, interdyscyplinarne modele działania testują pole sztuki i możliwe sposoby jej użycia. Artysta wraz ze współtworzonymi przez niego grupami sięgał po radykalne eksperymenty teatralne, pracował z lokalnymi społecznościami w Dakarze, na senegalskiej prowincji i w szpitalu dla psychicznie chorych, używał malarstwa jako części performatywnej, choreograficznej procedury. Rola obiektu, obrazu czy instalacji jest jednak do pewnego stopnia służebna względem samego procesu. To proces z jego ukrytą muzyczną, rytmiczną strukturą silnie przekształca i zakrzywia rzeczywistość. Obejmuje on niejako obiekty w posiadanie, by poszerzonym przez nie nurtem płynąć dalej, w kierunku wspólnoty, i by testować granice jej sprawczości.

Na wystawie "Na początku myślałem, że tańczę" można zobaczyć ponad 100 obrazów autorstwa artysty oraz kilkunastu zaproszonych przez niego senegalskich twórców. Kontekst jego działań – indywidualnych i w ramach grup – oraz historię współczesnej sztuki z Dakaru opowiedzą zapisy performansów, filmy, fotografie, plakaty, a także zupełnie nowy performans przygotowany podczas rezydencji El Sy w CSW.

Kuratorzy: Małgorzata Ludwisiak, El Hadji Sy

zdjęcia

El Hadji Sy,
El Hadji Sy,
El Hadji Sy, 'No. 13 Esprit de l'Univers', 1981, Collection Kadist Art Foundation, Paris
El Hadji Sy,
Contemporary artworks from Senegal. Collection Weltkulturen Museum. Curated by El Hadji Sy and Friedrich Axt / Współczesna sztuka Senegalu. Kolekcja Weltkulturen Museum. Kuratorzy El Hadji Sy and Friedrich Ax:  Chérif Thiam,

zobacz także

czytaj także

REKLAMA