REKLAMA

Holenderski Plakat Kulturalny

07.0609.08.2016

Galeria Plenerowa na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego

WarszawaAl. Ujazdowskie 1
WSTĘP WOLNY

Wystawa "Holenderski Plakat Kulturalny" w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich

Ponad 120 plakatów wybitnych holenderskich artystów - Gielijna Eschera i Lexa Reitsmy - można oglądać od 6 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich.

Wystawa ich prac to już piąta odsłona projektu "Plakat kulturalny", którego kuratorem jest znany polski plakacista, mieszkający we Francji Michał Batory. Każdego roku, poczynając od 2012 r., w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich prezentowane są plakaty dwóch artystów z danego kraju. Dotychczas były to: Polska, Francja, Chiny, Japonia oraz Meksyk.

Teraz czas na prace artystów holenderskich. Gielijn Escher i Lex Reitsma nie są jednak, jak zaznacza Katarzyna Matul, krytyk i historyk sztuki, typowymi reprezentantami tamtejszego projektowania graficznego. - "Obaj stoją w opozycji do wiodącej modernistycznej tendencji wyrosłej na gruncie doświadczeń takich grafików jak Piet Zwart czy Paul Schuitema, a kontynuowanej w drugiej połowie wieku przez słynnego Wima Crouwela, założyciela studio Total Design" - pisze Katarzyna Matul w katalogu do wystawy plakatu holenderskiego.

Wystawa plakatów holenderskich twórców w Galerii Plenerowej odbywa się w ramach obchodów holenderskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i jest jednym z elementów Dni Holenderskich w Łazienkach Królewskich.

zdjęcia

Lex Reitsma. Holenderski Plakat Kulturalny

czytaj także

REKLAMA