Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto
Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa „Brescia. Renesans na północy Włoch” zorganizowana w Muzeum Narodowym w Warszawie, gromadzi blisko 50 obrazów mistrzów północnowłoskiego renesansu. Prezentowane są dzieła z Pinakoteki Tosia Martinenga w Brescii, z Accademii Carrara w Bergamo i z włoskich kolekcji prywatnych, a także kilkanaście płócien mistrzów lombardzko-weneckiego cinquecenta ze zbiorów polskich. Dopełnienie i jednocześnie ważny punkt ekspozycji stanowi obraz Rafaela (1483-1520) "Chrystus błogosławiący". Rafael, najmłodszy z trójki genialnych artystów włoskiego renesansu, obok Leonarda i Michała Anioła uznawany był za boskiego malarza. Już za życia został okrzyknięty geniuszem, po śmierci zaś opłakiwali go w swych wierszach wybitni poeci. Jego malarstwo stało się symbolem renesansowej harmonii i miarą doskonałości. Wystawa pozwoli na porównanie dzieła tego wielkiego mistrza z obrazami współczesnych mu artystów działających na północy Włoch. Oprawa plastyczna wystawy, powierzona znakomitemu scenografowi teatralnemu Borisowi Kudliczce, ma spełnić szczególną rolę. Pomoże ona dostrzec i zrozumieć, jakie były źródła i najważniejsze założenia renesansowego malarstwa Północnych Włoch.
Wystawa „Brescia. Renesans na północy Włoch” w Muzeum Narodowym w Warszawie pozwoli szerzej spojrzeć na samo zjawisko północnowłoskiego renesansu, ukazując różnorodność istniejących postaw artystycznych, oszałamiające bogactwo stylistyczne i ideowe tego czasu, a zarazem nadrzędne dla wszystkich nurtów zamiłowanie do prostoty i ładu.
Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Włoskiej Sergia Mattarelli, została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Fondazione Brescia Musei i STart. Wydarzenia towarzyszące zostały zorganizowane we współpracy z Ambasadą Republiki Włoskiej i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie.
Kurator wystawy: Joanna Kilian
zdjęcia
zobacz także
czytaj także

Wystawy, które trzeba zobaczyć w 2016 roku
Najciekawsze w Polsce ekspozycje sztuki dawnej i najbardziej obiecujące propozycje z najnowszej twórczości polskich i zagranicznych artystów. Przedstawiamy wybór wystaw, które koniecznie trzeba zobaczyć w 2016 roku w polskich muzeach i galeriach.

Sen się spełnił. Wystawa o tym, jak powstawało Muzeum Narodowe w Warszawie
Podziwiam piękno architektonicznego rysunku. Nie traktuję go poglądowo, nie wiem, gdzie co się na nim znajduje. Odbieram go jak dzieło sztuki abstrakcyjnej. Dlatego z zachwytem obejrzałem wystawę „Marzenie i rzeczywistość”, która głównie poprzez projekty opowiada o drodze od marzenia o siedzibie Muzeum Narodowego w Warszawie do jego obecnego gmachu.

"Brescia. Renesans na północy Włoch". Włoskie arcydzieła w warszawskim Muzeum Narodowym
„Chrystus błogosławiący” Rafaela. Wystawa w warszawskim Muzeum Narodowym zaczyna się tak, że piękniej już się nie da.
