REKLAMA

Wernisaż. Villa Straylight. Rozdział III. Kuba Bąkowski

22.04.2016, godz: 19.00

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

WarszawaJazdów 2
WSTĘP WOLNY

W finałowym rozdziale trylogii Kuba Bąkowski zmienia przestrzeń Villi Straylight w miejsce, które możemy sobie wyobrazić jako muzeum historii naturalnej trwające po rozpadzie organizujących je oryginalnie kategorii. W tym zdekonstruowanym muzeum po końcu historii (naturalnej) eksponaty mutują. Granice między przyrodą i technologią, biologicznymi bytami i mechanicznymi tworami są tu zatarte, podobnie jak rozróżnienie między antropologią i fantastyką oraz badaniami a rozwijaną na ich bazie konfabulacją.

Oto miejsce, w którym istniejące, dawno nieistniejące i zaledwie domniemane organizmy spotykają się z radioaktywnymi minerałami, ciałami niebieskimi i ludźmi. Eksponaty tego „muzeum” – rzeźby kinetyczne, fotograficzne obrazy, astronomiczne modele – są efekt pracy artysty, w którego postawie łączą się figury nieortodoksyjnego uczonego, konstruktora i performera.

W pierwszej części wystawy Kuba Bąkowski pokazuje rzeźby-maszyny, w których anatomii kryje się sugestia organicznej formy. Artysta wyznacza im pewne funkcje – i obdarza pewną dozą samodzielności, niezależności od autora i od widza.

W drugiej części wystawy artysta wprowadza nas w zbiór zdarzeń, podroży, kolaboracji i karkołomnych przygód; owocem każdej z nich jest fotografia. Niektórych sytuacji przedstawionych na zdjęciach artysta szukał na krańcach świata, za kołem podbiegunowym, na wyspie pośrodku morza Arktycznego czy nad Wielkim Jeziorem Niedźwiedzim.

Kurator: Stach Szabłowski

wideo


zdjęcia

Kuba-Bąkowski, Ursa Maior - Debra Lynn Deline, 2016

zobacz także

czytaj także

REKLAMA