REKLAMA

Fotoplastikon Warszawski

Fotoplastikon Warszawski

WarszawaAl. Jerozolimskie 51
bilety od 4 zł

Fotoplastikon Warszawski w Al. Jerozolimskich 51 jest unikatowy. Dla jednych miejsce spotkań czy romantycznych schadzek, dla innych okno na świat, dla jeszcze innych niemy świadek historii stolicy i oryginalne miejsce z klimatem przedwojennej Warszawy. Powstał na początku XX wieku i z przerwami działał przez całe stulecie.

W zbiorach Fotoplastikonu jest już ponad 7000 trójwymiarowych fotografii; od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku, przez Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po współczesne prace znanych autorów. Wyjątkowość urządzenia została nagrodzona w 1998 roku, kiedy to został wybrany przez Warszawiaków na magiczne miejsce stolicy.

Nowe życie w koła napędowe ponad 100 letniego urządzenia tchnęło przejęcie przez Muzeum Powstania Warszawskiego, w lipcu 2008 roku. Od tego czasu Fotoplastikon odwiedziło już ponad 100 tysięcy osób, które obejrzały 90 różnych wystaw zarówno z kolekcji Fotoplastikonu, jak i nowych zdjęć pozyskanych dzięki staraniom Muzeum.

Fotoplastikon to nie tylko niezwykła galeria zdjęć trójwymiarowych; to także scena dla najmniejszych koncertów świata, częsty punkt gier miejskich, miejsce warsztatów, wykładów i konferencji, a także oryginalna sceneria dla filmów, programów i reportaży o starej Warszawie. Działalność pod opieką Muzeum sprawiła, że bardzo szybko i już na stałe powrócił na mapę kulturalną miasta, stając się trwałym elementem tożsamości Warszawy.

zdjęcia

Warszawiacy będą mogli odwiedzać wyremontowany fotoplastikon od najbliższego piątku
REKLAMA