REKLAMA

Na nowo. Warszawiacy 1945-55

20.0228.08.2016

Dom Spotkań z Historią

WarszawaKarowa 20
WSTĘP WOLNY

Tematem, który podejmuje DSH z okazji swoich 10. urodzin, jest życie codzienne mieszkańców Warszawy w pierwszej dekadzie po II wojnie światowej. Wystawa została przygotowana wspólnie z Polską Agencją Prasową, która udostępniła fotografie- zarówno warszawskie ikony, jak i niepublikowane dotąd obrazy.

Znakomite fotografie z Polskiej Agencji Prasowej ukazują heroizm życia w ruinach, biedę, powojenną traumę, napór propagandy, ale też ogromną energię, siłę witalną i fantazję warszawiaków, którzy potrafią tańczyć wśród ruin i cieszyć się życiem na przekór wszelkim trudnościom. Nie tylko podnoszą miasto z ruin, ale także odbudowują swoje życie, codzienność – mówi Katarzyna Madoń-Mitzner, kuratorka wystawy.

Zdjęcia polskich fotografów prasowych są dopełnione pracami zagranicznych fotoreporterów, którzy odwiedzali Warszawę w tym okresie, materiałami filmowymi oraz relacjami mieszkańców stolicy.

Więcej o wystawie: www.dsh.waw.pl

zdjęcia

Warszawa. Reklama była dźwignią handlu także w latach 50. Sklep, który tak pomysłowo się reklamował, mieścił się na popularnym warszawskim bazarze Różyckiego. Scena odbywa się na pl. Konstytucji. Data nieznana.
Warszawa 1946. Kobieta wywiesza pranie na sznurach rozciągniętych pomiędzy balustradami wiaduktu Pancera (Nowego Zjazdu). Zaraz za kobietą widoczna balustrada w poprzek jezdni zabezpieczająca wysadzony fragment wiaduktu, łączącego przed wojną pl. Zamkowy z mostem Kierbedzia. Powyżej zespół kościoła św. Anny oraz dawnego klasztoru Bernardynów (przed wojną Muzeum Przemysłu i Rolnictwa) w trakcie odbudowy. Pomiędzy kościołem a dzwonnicą widoczna kamienica na rogu ul. Miodowej i Koziej.
Warszawa, 4.01 1947. Pogrzeb generała Karola Świerczewskiego ps. Walter. Kondukt żałobny na Krakowskim Przedmieściu, w tle Pałac Staszica. Na pierwszym planie po prawej figura Chrystusa stojąca przed kościołem pw. św. Krzyża.  Po lewej ruiny kamienic przy Krakowskim Przedmieściu 6 i 4. Ponad nimi modernistyczne kamienice na rogu ul. Kopernika i ul. Bartoszewicza.
Warszawa, wrzesień 1946. Modelka prezentuje modny strój kobiecy na jesień.
Warszawa, 1946. Za młodymi rybakami widoczny zniszczony most Kierbedzia. Na jego filarach w 1949 r. został otwarty most Śląsko-Dąbrowski. Na horyzoncie widoczne po lewej ruiny Nowego Miasta oraz pociąg przejeżdżający po (prawdopodobnie) tymczasowym moście kolejowym zbudowanym nieopodal zniszczonych mostów kolejowych przy Cytadeli. Jeśli zdjęcie jest wykonane po marcu 1946 r., to pociąg jedzie po odbudowanym już moście kolejowym przy Cytadeli.
Warszawa, 30.06 1954. Całkowite zaćmienie Słońca. Plac Konstytucji, warszawiacy obserwują zjawisko astronomiczne przez klisze, błony fotograficzne i przydymione szkiełka.
Warszawa, 15 listopada 1948. Funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej kieruje ruchem na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z ul. Marszałkowską.
Warszawa, 22 lipca 1947. Święto Odrodzenia Polski, zabawa ludowa na chodniku i placu po rozebranej w czasie II wojny zrujnowanej dawnej kamienicy Jasińskiego u zbiegu al. 3 Maja (obecnie Al. Jerozolimskie) i ul. Nowy Świat. W tle, w pierwszym rzędzie, zrujnowane kamienice przy al. 3 Maja nr 50 i nr 46 (obecnie w tym miejscu skwer Wisłockiego przy Al. Jerozolimskich), w drugim: po lewej spalony korpus pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18 (elewacja od strony Smolnej).
Warszawa, czerwiec 1948. Plac Zbawiciela, tramwaj z doczepionym dodatkowym wagonem-platformą. Po lewej kościół pw. Najświętszego Zbawiciela.

czytaj także

REKLAMA