REKLAMA

Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie

30.0124.04.2016

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

WarszawaPl. Małachowskiego 3
bilety od 15 zł

Wojciech Zamecznik (1923-1967) - jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, to postać wielowymiarowa, lecz nadal nieznana. Odkrywany współcześnie jako fotograf, był aktywnym przez dwie dekady od zakończenia II wojny światowej wszechstronnym artystą. Zostawił po sobie niezwykle bogate archiwum wypełnione projektami nie tylko plakatów i aranżacji wystaw, ale także scenografii, czołówek filmów, układów graficznych książek i czasopism, okładek płyt i kalendarzy, projektów stoisk na międzynarodowych targach przemysłowych, mebli, strojów teatralnych oraz nagrania filmowe i tysiące fotografii.

Kompleksowa archiwizacja spuścizny, podjęta w 2012 roku przez Fundację Archeologia Fotografii, pozwala na coraz pełniejsze poznanie tej niezwykłej twórczości. Zamecznik posługujący się sprawnie językiem awangardy potrafił swoje eksperymenty przełożyć na sztukę użytkową, która była jego domeną, zachowując jednocześnie niezwykłą kreatywność przede wszystkim w sferze fotografii.

Wystawa "Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie" będąca pierwszym od trzydziestu lat tak obszernym pokazem monograficznym poświęconym Wojciechowi Zamecznikowi koncentruje się na zależnościach pomiędzy jego pasją dla fotografii a projektowaniem graficznym. Na pokaz składa się ponad 300 obiektów: makiet projektów graficznych, fotografii, druków, dokumentów, a także dwa filmy animowany Italia 61 zrealizowany przez Wojciecha Zamecznika i Jana Lenicę oraz Dom na głowie w reżyserii Adama Palenty, zmontowany z taśm rodzinnych zarejestrowanych przez artystę.

zdjęcia

Wojciech Zamecznik, studium do projektu czołówki telewizyjnej Telewizja widzi wszystko, ca. 1963
Wojciech Zamecznik, Halina Zamecznik, studium do projektu plakatu 'Muzyka polska', 1963
Wojciech Zamecznik, Festiwal Młodzieży, Warszawa, 1955
Wojciech Zamecznik, Plakat 'Muzyka polska', 1963
Wojciech Zamecznik, bez tytułu, 1964
Wojciech Zamecznik, Festiwal Młodzieży, Warszawa, 1955

czytaj także

REKLAMA