REKLAMA

Muzeum Warszawskiej Pragi. Wystawa stała

Muzeum Warszawskiej Pragi. Oddział Muzeum Warszawy

WarszawaTargowa 50/52
bilety od 2 zł

Plan wystawy stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi

Strefa „Praskie historie” – Pierwsze piętro budynku A.

Założenia kuratorskie tej przestrzeni ujmują w klamrę historię warszawskiej Pragi ze wskazaniem najistotniejszych cezur. Wraz z poruszaniem się zwiedzających wzdłuż osi czasu zmienia się forma i technika utrwalania obrazów. Na początku zwiedzający widzi grafikę i malarstwo, następnie zaczynają dominować dzieła utrwalane w technikach poligraficznych, wreszcie fotografie. Pod koniec prezentowane są współczesne materiały filmowe. Całość kompozycji zamyka wizjer z widokiem na ulicę Targową.

Strefa „Praskie interpretacje” – Piwnice budynku A.

To przestrzenie, w których znajduje się zbiór instalacji artystycznych poświęconych wybranej tematyce. W ramach instalacji znajdują się eksponaty wybrane ze zbiorów muzeum oraz obiekty zrealizowane przez samych autorów. Poruszane tematy są związane między innymi ze stereotypami postrzegania warszawskiej Pragi oraz problemami wielokulturowości. Stanowi to przeciwwagę dla opowieści historycznej.

Strefa „Praskie świadectwa”

Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z relacjami i wspomnieniami prażan, jak również zapoznać się z materiałami faktograficznymi związanymi z historią Pragi. Tytułowe świadectwa to nagrania dźwiękowe, fotografie, dokumenty, przedmioty związane z historią wybranych postaci i rodzin praskich.

Strefa „Praskie kultury”

W tej strefie prezentowany jest temat wielokulturowego oblicza warszawskiej Pragi. Znajdują się tam sale dawnych modlitewni żydowskich z zachowanymi malowidłami. Stały się one przyczynkiem do ekspozycji opowiadającej o kulturze, religii i historii Żydów zamieszkujących Pragę.

Dziedziniec „Praskie podwórko”

Zgodnie z zamysłem twórców ekspozycji muzeum, dziedziniec jest eklektycznym repozytorium symboli Pragi. Umieszczone tu przedmioty ożywiają „praskie podwórko”. Różnorodność zestawionych obiektów jest parafrazą praskiego lunaparku, ongiś ważnego ośrodka rekreacji. W pobliżu drzewa stojącego w centrum dziedzińca ustawiono rzeźbę niedźwiedzia, hołd dla najsławniejszych mieszkańców praskiego zoo, będących od pokoleń atrakcją dla mieszkańców Warszawy.

wideo


zdjęcia

Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi
Muzeum Warszawskiej Pragi
REKLAMA