Pokój Alternatywy 4
Ursynoteka Muzeum Oddział Zbiorów Regionalnych przy Bibliotece Publicznej im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów
„Pokój Alternatywy 4” to rekonstrukcja typowego wnętrza mieszkalnego w bloku z wielkiej płyty z okresu powstawania dzielnicy Ursynów. Symboliczny początek funkcjonowania nowego, stołecznego osiedla mieszkaniowego wyznacza data 8 stycznia 1977 r., kiedy to Edward Gierek wręczył pierwszemu lokatorowi klucze do upragnionego mieszkania w bloku przy ulicy Puszczyka 5. Z tego właśnie czasu pochodzi wyposażenie pokoju, na które składają się m.in. osławiona meblościanka z solidnie wyposażonym barkiem czy telewizor, radio i adapter marki „Unitra”. Całość dopełniają kadry z kultowego serialu Stanisława Barei pt. „Alternatywy 4” oraz motto jednego z odcinków: „Entuzjazm + plan = mieszkanie”.
Znamienne, że otwarcie wystawy poświęconej dzielnicy o rodowodzie sięgającym „późnego Gierka” zbiegło się z obchodami 25-lecia upadku Polski Ludowej (1989-2014). Okrągła rocznica sprawia, że problem minionej epoki zyskuje na aktualności, wywołuje dyskusje i skłania do podsumowań. Istnym fenomenem jest prawdziwa moda na kicz w stylu PRL, jaka zapanowała wśród pokolenia wychowanego w wolnej Polsce, które nie poznało realiów życia w państwie socjalistycznym. Niniejsza ekspozycja stanowi swoiste signum temporis i wpisuje się w szersze zjawisko muzealne obserwowane w wielu miastach Europy Środkowo-Wschodniej. Wyposażenie pokoju „Alternatywy 4” pochodzi z darów mieszkańców i miłośników Ursynowa.