REKLAMA

Aneta Grzeszykowska - fotografia

22.0412.06.2016

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

KrakówLipowa 4
bilety od 10 zł

Aneta Grzeszykowska na swoich zdjęciach nie tylko pokazuje ciała wielu własnych awatarów. Unaocznia także ich pozorne, chwilowe istnienie, ich zanikanie i nieuchronną śmierć. Idzie nawet dalej: ukazuje czasem ich nieistotność. Na wystawie znajdą się fotografie należące do cykli z różnych okresów twórczości artystki – "Untitled Film Stills", "Love Book", "Acrobat Book", "Negative Book" i "Selfie", a także film zatytułowany "Negative Process", będący dokumentacją wideo powstawania cyklu "Negative Book". Film ten można odczytywać jako odautorski komentarz Grzeszykowskiej do twórczości, gdzie obnażenie technicznej strony nie szkodzi warstwie głębszej, prawdziwie istotnej.

Wszystko, co na negatywowych zdjęciach z cyklu "Negative Book" domyślne i nie od razu widoczne, a więc istnienie bohaterki jakby poza światem – bo tylko ona, w przeciwieństwie do innych osób i całego otoczenia, pozostaje w pozytywie – w "Negative Process" zostaje rozłożone na czynniki pierwsze. Sekunda po sekundzie widać proces przeistaczania się, na końcu zaś artystka ujawnia swoją sztuczkę. A jednak obnażony trik dalej działa. (Taka jest moc sztuki wychodzącej poza ograniczenia techniki).

Wystawa ukazuje motywy obecne we wszystkich cyklach Grzeszykowskiej, snuje opowieść o ciele i rozmaitych formułach jego istnienia: ciało jest rolą (jak w "Untitled Film Stills", gdzie jest to zresztą podwójna rola: bohaterka odtwarza postaci z wyimaginowanych filmów oraz postać Cindy Sherman, która uprzednio się w nie wcielała), ciało bywa niedopasowane i odrzucone (jak w "Negative Book") albo zgoła sztuczne (jak w cyklu "Selfie", gdzie przedstawione na zdjęciach elementy ciała powstały z prawdziwej skóry). A jednak, istniejące czy nie, prawdziwe czy mechanicznie odtworzone, ciało za każdym razem jest selfie autorki, migawką z jej wadzenia się z bytem.

Aneta Grzeszykowska urodziła się w 1974 r. w Warszawie, w latach 1994–1999 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a od 1999 roku współpracuje z Janem Smagą. W roku 2014 została laureatką Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne. Jej prace znajdują się między innymi w kolekcjach Fotomuseum Winterthur, Hammer Museum w Los Angeles, Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu oraz Muzeum 

Wystawa organizowana w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2016.

zdjęcia

Aneta Grzeszykowska, Selfie #3, 2014 ? Aneta Grzeszykowska.
Aneta Grzeszykowska, Negative Book #2, 2012-2013 ? Aneta Grzeszykowska

zobacz także

czytaj także

REKLAMA