REKLAMA

Ethno Port Poznań Festival 2016

17.0619.06.2016

Centrum Kultury Zamek

PoznańŚwięty Marcin 80/82
bilety od 75 zł

Raz do roku, w czerwcu, Poznań staje się miastem portowym, a do nabrzeży Centrum Kultury Zamek przybywają załogi złożone z artystów grających world music. Według najbardziej ogólnej definicji jest to gatunek obejmujący niezwykle zróżnicowany wachlarz muzycznych stylów wykorzystujących etniczne komponenty. Określenie budzi wątpliwości i grozi popełnieniem błędów wynikających z egzotyzowania i europocentryzmu, których staramy się uniknąć, prezentując muzykę zapraszanych wykonawców w jej pełnym kontekście kulturowym, z jednakowym szacunkiem podchodząc do europejskiej, jak i pochodzącej z najbardziej egzotycznych rejonów świata, tradycji.

Jak zwykle podczas Ethno Portu uczestnicy przyjrzą się dwóm powiązanym ze sobą procesom obecnym w dzisiejszym świecie: potencjałowi globalnej wymiany i potrzebie poszukiwania tożsamości. Ich przejawy odnaleźć można w odmiennym sposobie podejścia do tradycji muzycznej. Mając dostęp do nieograniczonego strumienia inspiracji, niektórzy współcześni artyści mieszają odległe od siebie gatunki i style. Takie poruszanie się na styku kultur przynosi czasem efekty fascynujące. Wielość inspiracji bywa jednak również źródłem niepewności i zagubienia. Pomoc przynosi wówczas identyfikacja z konkretną, dogłębnie poznaną i pieczołowicie odtwarzaną tradycją, zapewniającą doświadczenie przynależności do wspólnoty.

Na trzech festiwalowych scenach wystąpią artyści z odmiennych obszarów Afryki, z Azji oraz kilku krajów europejskich. Wśród tych ostatnich znajdzie się też reprezentacja polskiej muzyki etnicznej.

zdjęcia

GRAMY! Podhalańscy muzycy tradycyjnie i folkowo

czytaj także

REKLAMA