Wiosna Filmów w Warszawie. Zobacz produkcje nagrodzone w Cannes, Wenecji, Berlinie
W programie 60 filmów z całego świata nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych. W piątek rozpocznie się 25. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów
25. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów rozpocznie się 5 kwietnia i potrwa dziesięć dni. Będzie można obejrzeć 60 filmów z całego świata - tych nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Toronto, Locarno, Sundance czy San Sebastian, a także nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych i Oscarów. W programie pokazy premierowe i przedpremierowe. Festiwalowe seanse odbywać się będą w dwóch kinach: Elektronik przy ul. Gen. Zajączka 7 i Amondo przy Żurawiej 20.

Filmem otwarcia Wiosny Filmów będzie izraelsko-niemiecko-francuska koprodukcja pt. „Synonimy" w reżyserii Nadava Lapida, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Głównym bohaterem jest Yoav, młody chłopak, który przyjeżdża do Paryża z Izraela, gdzie doświadczył traumy w związku z służbą wojskową. To historia inspirowana życiem samego reżysera, który wyjechał z Izraela na początku XXI w. Nadav Lapid powtarza, że to najtrudniejszy film w jego karierze, ponieważ rozlicza się w nim ze swoją ojczyzną i jej agresywną, nacjonalistyczną ideologią oraz obowiązkową służbą wojskową, która źle wpływa na psychikę młodych ludzi. Pokaz odbędzie się w piątek, 5 kwietnia o godz. 20 w kinie Elektronik. W programie znalazły się też głośne filmy ostatnich tygodni, jak np. nominowany do Złotego Globu, Oscara i BAFTA dramat „Kafarnaum”, triumfator tegorocznej gali Oscarów - „Green book" czy zdobywca Złotej Palmy w ubiegłym roku w Cannes - japoński dramat „Złodziejaszki”. Festiwal organizuje Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”.
25. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, 5-14 kwietnia, kino Elektronik, ul. gen. Zajączka 7 i kino Amondo, ul. Żurawia 20. Bilety: 12 zł.
Nie przegap na festiwalu
Polskie premiery
„Obrazy bez autora"
Historia oparta na biografii malarza Kurta Barnerta to najnowszy film Floriana Henckela von Donnersmarcka, niemieckiego reżysera, twórcy m.in. „Życia na podsłuchu" czy „Turysty". Kurt jako student Akademii Sztuk Pięknych zakochuje się w swojej koleżance Ellie. Na drodze uczuciu staje ojciec dziewczyny, szanowany lekarz. Młodzi bohaterowie nie mają świadomości, że ich życie uwikłane zostało w mroczną tajemnicę z przeszłości. Film był zdobył wiele nominacji (m.in. do Oscara) i nagród (m.in. na festiwalu w Wenecji).
6 kwietnia, godz. 19, kino Elektronik

„Pamiątki Claire Darling"
Francuski komediodramat Julie Bertuccelli, cenionej reżyserki i asystentki Krzysztofa Kieślowskiego. Przed kamerą spotykają się ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni. Historia zaczerpnięta z kart bestsellerowej powieści Lyndy Rutledge rozpoczyna się pierwszego dnia lata. Oto ekscentryczna matrona Claire Darling wystawia więc cały swój dobytek na trawniku przed domem i zaczyna wielką wyprzedaż, przekonana, że to ostatni dzień jej życia.
9 kwietnia, godz. 20.15, kino Elektronik

„Trafikant"
To jedna z ostatnich ról wybitnego aktora Bruno Ganza, który niedawno zmarł. Film w reżyserii Nikolauas Leytnera to oparta na bestsellerowej powieści Roberta Seethalera historia przyjaźni młodego chłopaka z twórcą psychoanalizy Zygmuntem Freudem na tle okupowanego przez nazistów Wiednia.
12 i 14 kwietnia, godz. 18, kino Amondo

„Tajemnica Henriego Picka"
Komedia kryminalna w stylu powieści Agathy Christie w reżyserii Rémiego Bezançona. Intryga skupia się wokół manuskryptu znalezionego przypadkiem w jednej z bibliotek przez szanowanego krytyka literackiego. Autorem manuskryptu jest rzekomo nieżyjący już Herni Pick, który zajmował się prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku u wybrzeży Bretanii. Krytyk nie może zrozumieć, że ktoś taki napisał bestseller, więc rozpoczyna prywatne śledztwo.
13 kwietnia, godz. 18, kino Elektronik

„Pani na Korczewie”
Polski dokument w reżyserii Sławomira Rogowskiego to opowieść o Beacie Ostrowskiej-Harris, spadkobierczyni magnackiej fortuny, która podczas wojny jako dziecko opuściła Polskę z rodzicami, a po 50 latach wróciła ze swoją angielską rodziną i odzyskiwała mozolnie resztki majątku: zdewastowany pałac i zarośnięty park, zabudowania gospodarcze oraz listy Norwida do jej prababki Joanny Kuczyńskiej, adresatki wiersza „Pani na Korczewie”.
14 kwietnia, godz. 20.15, kino Amondo, po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem

Pokazy przedpremierowe
„Asako. Dzień i Noc"
Japońskie slow cinema w reżyserii Ryûsuke Hamaguchi. Tytułowa bohaterka, Asako zakochuje się w intrygującym chłopaku o imieniu Baku. Pewnego dnia młodzieniec znika bez śladu. Dwa lata później dziewczyna poznaje Ryoheia, który wygląda dokładnie tak jak jej poprzednia miłość, ale ma zupełnie inną osobowość.
7 kwietnia, godz. 18, kino Elektronik

„Ocalić i zginąć"
Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami przebój kin francuskich 2018 r., dramat w reżyserii Frédérica Telliera. Strażak Franck Podczas jednej z akcji doznaje poważnych poparzeń i dwa lata spędza w szpitalu, walcząc o życie. W końcu wraca do domu, jednak jego życie rozpada się na kawałki.
7 i 11 kwietnia, godz. 17.45, kino Amondo

„Sauvage"
Debiut reżyserski Camille'a Vidala-Naqueta opowiada historię Léo, który mieszka na ulicy i żeby przeżyć, świadczy usługi seksualne mężczyzom. Jego przyjaciel, który też się prostytuuje, ale jest silniejszy, potrafi obronić Léo przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ta przyjaźń przerodziła się w coś więcej.
9 kwietnia, godz. 18.20 i 14 kwietnia, godz. 16.10, kino Amondo
„Dzika grusza”
Francusko-turecka koprodukcja w reżyserii Nuriego Bilge Ceylana prezentowana m.in. w Konkursie Głównym w Cannes, a także na festiwalach w Gandawie, Oslo, Sewilli i Jerozolimie. Sinan kończy studia pedagogiczne i marzy o odniesieniu wielkiego sukcesu jako pisarz. Wcześniej odwiedza swoje rodzinne miasteczko i zaczyna angażować się w jego problemy.
9 kwietnia, godz. 20 i 12 kwietnia, godz. 20, kino Amondo

„Yuli"
Hiszpański film w reżyserii Icíara Bollaína to ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej.
10 kwietnia, godz. 18, kino Elektronik

„Kobieta idzie na wojnę”
Islandzka komedia w reżyserii Benedikta Erlingssona, która zachwyciła publiczność w Cannes, zdobyła nagrody publiczności w Tromsø i Sewilli i była islandzkim kandydatem do Oscara. Lokalna eko-aktywistka Halla wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla środowiska.
12 kwietnia, godz. 18, kino Elektronik

„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy"
Głośny rumuński film w reżyserii Radu Jude to kandydat do Oscara i zdobywca m.in. Kryształowego Globu w Karlowych Warach. Tytuł nawiązuje do przemowy marszałka Iona Antonescu z 1941 r., od której rozpoczęły się czystki etniczne na froncie wschodnim. Główna bohaterka, Mariana, to młoda reżyserka teatralna, która w swoim nowym projekcie stara się zrekonstruować zdobycie Odessy przez rumuńską armię. Okazuje się jednak, że nie jest to mile widziane nie tylko przez władzę, lecz nawet przez środowisko artystyczne.
12 kwietnia, godz. 20.15, kino Elektronik
