Teatroteka Fest. Co zobaczymy na festiwalu
Młoda polska dramaturgia sfilmowana przez nowe pokolenie reżyserów teatralnych i filmowych. W piątek, 1 marca rozpoczyna się Teatroteka Fest. W programie znalazło się 10 spektakli, m.in. Piotra Domalewskiego czy Wojciecha Kuczoka
Przedstawienia będzie można oglądać w Teatrze Collegium Nobilium mieszczącym się w Akademii Teatralnej przy ul. Miodowej, a także w kinie Syrena Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.
Co odróżnia Teatrotekę od działającego od dekad Teatru Telewizji? Przede wszystkim: angażowanie do pracy młodych lub niedawno debiutujących reżyserów oraz wystawianie nowych polskich tekstów. Nie przypadkiem hasło festiwalu brzmi: „Nowe Kadry Teatru”.
W ramach Teatroteki na ekran trafiały sztuki ważnych współczesnych dramatopisarek – m.in. Jolanty Janiczak, Magdy Fertacz czy Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. W tegorocznej edycji pojawi się m.in. Piotr Domalewski – reżyser nagradzanego filmu „Cicha noc”, który w Teatrotece zrealizował własny tekst „Alicja w krainie koszmarów”, o dziewczynie przetrzymywanej przez lata w piwnicy i o tym, jak potem próbuje się na jej historii ubić kapitał.

Program cyklu obejmuje też sztuki inscenizowane w ważnych polskich teatrach. Tak jest m.in. z inspirowaną biografią kompozytora i pianisty Tomasza Sikorskiego sztuką „Holzwege” Marty Sokołowskiej, którą w TR Warszawa wystawiała Katarzyna Kalwat. W Teatrotece zobaczymy ten tekst w reżyserii Tomasza Cyza.
Są też próby teatralne popularnych autorów kojarzonych z publicystyki czy prozy, np. tekst dramatyczny Wojciecha Kuczoka „Pradziady”, którego prapremierową wersję nakręcił reżyser Michał Zdunik. Na ekranie pojawią się zarówno dobrze znani z filmu i sceny aktorzy – Adam Ferency, Jowita Budnik, Zygmunt Malanowicz czy Dorota Pomykała, jak zdobywający popularność w teatrach młodsi: Tomasz Nosinski, Natalia Łągiewczyk czy Filip Perkowski.

Za opiekę artystyczną nad realizacjami odpowiada reżyser i dramatopisarz Maciej Wojtyszko. Producentem wszystkich spektakli Teatroteki jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, organizująca festiwal razem z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, a także Akademią Teatralną, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS oraz Muzeum Warszawy.
Spektakle festiwalowe oceni jury, w którym zasiadają m.in. aktor Borys Szyc, scenografka Barbara Hanicka, krytyk filmowy Tomasz Raczek, dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Artystów będzie mogła też nagrodzić publiczność, głosując na stronie internetowej teatroteka.com.pl.
Przewidziano także wydarzenia towarzyszące. Na scenie Collegium Nobilium wystąpi Marcin Wasilewski Trio, a po każdym pokazie będą odbywać się spotkania z twórcami. Wszystkie projekcje odbywać się będą z angielskimi napisami.
DAMA Z ŁASICZKĄ
tekst: Elżbieta Chowaniec
reżyseria: Katarzyna Łęcka
Sztuka inspirowana biografią Simony Kossak – naukowca i ekologa. Ostatnia z malarskiego rodu wielkich polskich pejzażystów i batalistów – córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza – nie spełniła pokładanych w niej nadziei i nie została „czwartym Kossakiem”.
OBSADA: Anna Grycewicz, Jerzy Schejbal, Lidia Bogaczówna, Sylwia Juszczak, Dominik Łoś, Anna Korzeniecka
Teatr Collegium Nobilium 1.03.2019, godz. 12
Kino Syrena 1.03.2019, godz. 13
HOLZWEGE
tekst: Marta Sokołowska
reżyseria: Tomasz Cyz
Sztuka inspirowana biografią Tomasza Sikorskiego –awangardowego kompozytora, pianisty, prekursora minimalizmu w muzyce, który zmarł w niejasnych okolicznościach w 1988 roku w wieku 49 lat. Autorka posługuje się w sztuce konwencją teatru w teatrze. Akcja jest udramatyzowanym ciągiem hipotez na temat ostatniego okresu życia i tajemniczej śmierci artysty.
OBSADA: Anna Próchniak, Tomasz Nosinski, Sławomir Grzymkowski, Michał Pepol, Bartłomiej Wąsik, Bogna Cyz, Teresa Rużyłło
Teatr Collegium Nobilium 1.03.2019 godz. 13.30
Kino Syrena 1.03.2019, godz. 14.00
ZABAWY W DOM
tekst: Dominika Łapka
reżyseria: Tomasz Jurkiewicz
Para niedojrzałych dwudziestokilkulatków postanawia wziąć ślub, nie zdając sobie do końca sprawy z konsekwencji, jakie pociąga za sobą ten krok w dorosłość. Moment, w którym do ich mieszkania wprowadza się sublokatorka, rówieśniczka i przyjaciółka obojga, staje się przełomem w ich „zabawie w dom”. OBSADA: Sandra Drzymalska, Paweł Tomaszewski, Aleksandra Pisula, Bartłomiej Kotschedoff, Filip Milczarski, Hankar Demir, Konrad Makowski
Teatr Collegium Nobilium 1.03.2019, godz. 14.45
Kino Syrena 1.03.2019, godz. 15
SŁABI
tekst: Magdalena Drab
reżyseria: Arek Biedrzycki
Bohaterka sztuki po urodzeniu dziecka popada w apatię. Choroba izoluje ją od rodziny i innych ludzi. Jednak czy to na pewno zwykły „baby blues”? Sztuka Słabi otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczą w 2017 roku.
OBSADA: Karolina Kominek, Michał Czarnik, Michał Meyer, Sonia Roszczuk, Szymon Nowak, Agnieszka Wosińska, Marta Malikowska, Stefania Biedrzycka
Kino Syrena 2.03.2019, godz. 11.15
Teatr Collegium Nobilium 2.03.2019, godz. 13.00
NIESAMOWICI BRACIA LIMBOURG
tekst i reżyseria: Beniamin M. Bukowski
Erudycyjny, rozpisany na głosy traktat mnoży konteksty filozoficzne i mówi o kondycji artysty, niezmiennej i niezależnej od epoki, w której przyszło mu tworzyć.
OBSADA: Adam Ferency, Bartosz Buława, Mariusz Galilejczyk, Sebastian Grygo
Kino Syrena 2.03.2019, godz. 12.45
Teatr Collegium Nobilium 2.03.2019, godz. 14.30
PRADZIADY
tekst: Wojciech Kuczok
reżyseria: Michał Zdunik
Ironiczne nawiązanie do „Dziadów” Adama Mickiewicza i „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Współczesna trzypokoleniowa rodzina, chętnie powołująca się na szlacheckie korzenie, zbiera się na obrzędzie wywoływania duchów.
OBSADA: Agata Różycka, Natalia Łągiewczyk, Łukasz Borkowski, Masza Wągrocka, Piotr Cyrwus, Katarzyna Skarżanka, Tomira Kowalik, Mariusz Ochociński, Weronika Humaj, Korzeniecka Anna, Arkadiusz Pyć
Kino Syrena 2.03.2019, godz. 14.00
Teatr Collegium Nobilium 2.03.2019, godz. 16.00
FALOWIEC
tekst: Monika Milewska
reżyseria: Jakub Pączek
Jest rok 1975, Gdańsk. Główny inżynier i projektant „falowca” – jednego z najdłuższych na świecie budynków mieszkalnych – spędza samotnie letni urlop w swoim mieszkaniu i wyrusza na przechadzkę po krętych ścieżkach stworzonego przez siebie mieszkaniowego labiryntu. Zwiedzanie budynku jest podróżą przez zachodzące w Polsce przemiany lat 70. i 80.
OBSADA: Janusz Chabior, Marta Malikowska, Andrzej Mastalerz, Grzegorz Mikołajczyk, Łukasz Simlat, Magdalena Grąziowska, Mariusz Jakus
Teatr Collegium Nobilium 2.03.2019, godz. 17.30
Kino Syrena 3.03.2019, godz. 12.
WIDOK Z MOJEGO BALKONU
tekst: Monika Siara
reżyseria: Ewa Małecki
Historia rodziny – ojca, matki i siostry – która oczekuje na powrót skazanego za pedofilię syna i brata. Myśl o tym spotkaniu wzbudza w nich lęk. Przestępstwo odcisnęło na każdym z nich piętno i jest źródłem głębokiej traumy, którą próbują bezskutecznie zatrzeć przygotowując, absurdalny w swej drobiazgowości, scenariusz powrotu. Sztuka znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2018 roku.
OBSADA: Sławomir Orzechowski, Agnieszka Krukówna, Anna Próchniak, Agnieszka Skrzypczak, Katarzyna Herman, Hugo Beszterda, Lena Drab
Teatr Collegium Nobilium 3.03.2019, godz. 12.30
Kino Syrena 3.03.2019, godz. 13.30
ALICJA W KRAINIE KOSZMARÓW
tekst i reżyseria: Piotr Domalewski
Alicja jako dziewczynka została porwana, przez siedem lat oprawca przetrzymywał ją w ciasnej piwnicy. Kiedy udaje jej się uciec i odzyskać wolność jest już młodą kobietą. Akcja sztuki rozpoczyna się w momencie, gdy Alicja próbuje zacząć nowe życie. Jej historia staje się natychmiast cennym medialnym produktem, na którym może nieźle zarobić zarówno przedsiębiorczy menedżer, jak i rodzina.
OBSADA: Anna Próchniak, Filip Pławiak, Jowita Budnik, Tomasz Dedek, Filip Perkowski, Magdalena Schejbal, Paweł Mantorski
Teatr Collegium Nobilium 3.03.2019, godz. 14.00
Kino Syrena 3.03.2019, godz. 14.30
BEAUTY
tekst: Iwona Kusiak
reżyseria: Justyna Nowak
Uczestniczka programu telewizyjnego „Piękność na piątek” wraca do rodzinnego domu, chcąc rozpocząć nowe, lepsze życie. Udział w programie i poddanie się serii operacji plastycznych na koszt stacji telewizyjnej stało się punktem wyjścia do przedstawienia wielowątkowych historii.
OBSADA: Sonia Mietielica, Agnieszka Skrzypczak, Aleksandra Popławska, Dorota Pomykała, Katarzyna Herman
Teatr Collegium Nobilium 3.03.2019, godz. 15.45
Kino Syrena 3.03.2019, godz. 16