Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 7 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Sadź kwiatki na wiosnę! Jak, gdzie i kiedy radzą Kwiatuchi

MAGDALENA DUBROWSKA | 19-03-2017

Co można już zasadzić, a co wysiać? Kiedy zrobić rozsady? Jak przygotować pod uprawę ziemię na działce, w ogrodzie, w doniczce, a nawet w przestrzeni miejskiej - radzą Kwiatuchi, duet artystyczny specjalizujący się w działaniach społeczno-artystycznych w przestrzeni publicznej, zwłaszcza związanych z partyzantką ogrodniczą

We wtorek pierwszy dzień wiosny! W ogródkach działkowych już widać poruszenie. Działkowicze przekopują ziemię, nawożą, grabią. W sklepach ogrodniczych pojawiły się sadzonki bratków i innych wczesnych odmian. Graficy, aktywiści i ogrodnicy amatorzy Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi, na działce w ogródkach na ul. Promyka właśnie posadzili pierwsze różowe stokrotki. Opowiadają nam, co sadzić, jak, kiedy i gdzie.

 / Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl / Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Nie sadź za wcześnie

Są rośliny, które w końcówce marca już można wsadzać do ziemi, bo sobie poradzą z zimnem: niezapominajki, stokrotki, bratki. Ale trzeba pamiętać, żeby dzień wcześniej nie było mrozu. W marcu wahania temperatury są jeszcze duże, w dzień w słońcu jest bardzo ciepło, a w nocy przymrozki. My dziś sadzimy stokrotki, bo było kilka dni cieplejszych i ziemia rozmarzła.

 / Stokrotki posadzone przez duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl / Stokrotki posadzone przez duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Ale na wszelki wypadek zabezpieczymy je, czyli przykryjemy specjalną włókniną. Trzeba zwrócić uwagę, gdzie sadzimy. Przy gruncie w otwartym terenie rośliny są bardzo narażone na mróz, ale już kiedy posadzimy coś przy budynku albo w okolicach krzaków, powstanie naturalna osłona.

 / Stokrotki posadzone przez duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl / Stokrotki posadzone przez duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Najlepiej zacząć sadzić w kwietniu, a początkującym ogrodnikom radzimy, aby brali się do tego po ”zimnej Zośce”, która przypada w połowie maja. Po niej w polskim klimacie nie ma już przymrozków.

Sprawdź, co już kwitnie w Warszawie

Przygotuj teren

Tymczasem na działce czy w ogródku warto teraz przekopać ziemię, napowietrzyć.

 / Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl / Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

W miejscach, w których chcemy sadzić, najlepiej zrobić widłami małe dziurki, które wprowadzą do ziemi wartości odżywcze, otworzą ją, żeby była bardziej pulchna. A jeśli chcemy zasadzić kwiaty w przestrzeni publicznej, to teraz jest dobry moment, żeby sobie znaleźć miejsce. Najlepiej jakiś nieużytek, pusty klomb itp. Ważne, żeby móc tam docierać z wodą, musi być blisko naszego domu czy ujęcia wody oligoceńskiej. Najważniejsze w tym wszystkim jest nasze zaangażowanie. Jeśli to jest klepisko, należy wziąć dobry szpadel, koniecznie z trójkątnym zakończeniem, będzie łatwiej kopać, i zruszać ziemię, a także zmieszać ją z kompostem albo kupić w sklepie ogrodniczym nawozy, żeby gleba nabrała nowej jakości. Jeśli chcemy sadzić w przestrzeni miejskiej rośliny jadalne, najlepiej nawieźć świeżej ziemi, bo przecież nie znamy do końca terenu i historii gleby. Nie kopiemy dołu, tylko robimy skrzynię np. ze starej drewnianej futryny, wysypujemy wartościową ziemię i czekamy, aż się ułoży.

Warto wybrać rośliny, które nie wymagają dużo opieki – my do naszych akcji wybieraliśmy niezapominajki czy nasze ulubione kosmosy zwane też warszawiankami, które rosną wysoko całymi łanami i mają tendencje do rozsiewania się.

Kup nasionka i sadzonki

Ważne, żeby znaleźć sobie dobrego dostawcę sadzonek czy nasion, bo takie pędzone, z supermarketu od razu padną, jak je przyniesiemy do domu. My od lat kupujemy sadzonki kwiatów i nasiona w gospodarstwie w Dawidach, bo czuć, że tu rośliny są hodowane z miłością. Ale oczywiście można też wybrać się do Hali Mirowskiej albo we wtorek rano na Wolumen – tam jest mnóstwo ogrodników, którzy też mają bardzo dobre sadzonki. O nasiona można poprosić znajomego ogrodnika czy działkowca. Wymiana nasion to jeden z etosów miejskiego ogrodnictwa.

 / Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl / Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

My sadzimy też po prostu pestki owoców, które skonsumowaliśmy.

Ostatnio z naszą córką Tosią udaje się nam hodować z pestki mango. Sukces zachęcił Tosię do dalszego sadzenia, wybór padł na ziemniaka, rośnie jak szalony. Ostatnio modne jest, żeby hodować coś z jedzenia, które nam zostaje: wsadzić do wody czosnek, cebulę czy pietruszkę i czekać, aż zaczną rosnąć szczypiorek czy natka.

Zrób roszady

Teraz jest dobra pora, żeby robić rozsady w domach. Wypełniamy ziemią małe doniczki albo plastikowe miniszklarnie (nadadzą się też butelki PET z obciętą górą). Najmniejszym palcem robimy w ziemi dziurę, wrzucamy nasionko i stawiamy na parapecie w dobrze nasłonecznionym miejscu – wiadomo, że bez światła rośliny nie egzystują. Tak przygotowana rozsada jest bardzo fajna i edukacyjna, jeśli robi się ją z dzieckiem.

Nasza Tosia uwielbia obserwować proces wychodzenia roślin z ziemi. To wpływa też dobrze na głowę po przesileniu wiosennym: kiedy jesteśmy już wykończeni po zimie, ale rano patrzymy na okno i wszystko pięknie kiełkuje!

Gotową sadzonkę przesadzamy do ogródka albo do doniczek na balkonie. Taka roślina urośnie większa i będzie sobie lepiej radzić w gruncie.

Jakie ptaki ćwierkają wiosną w mieście ?

Dostosuj ziemię

Każda roślina ma trochę inne preferencje, woli ziemię mniej lub bardziej kwaśną. Na opakowaniu nasion są zawsze różne oznaczenia: kiedy sadzić, w jakiej ziemi, w jakich warunkach, więc warto tego przestrzegać. A zatem np. marchewkę powinniśmy sadzić w glebie o odczynie obojętnym (pH 6,0–6,5). Za to do rozsady kupujemy po prostu uniwersalną ziemię ogrodową, którą sprzedają w workach we wszystkich sklepach ogrodniczych.

Dopasuj rośliny do warunków

Trzeba dopasować rodzaj rośliny do nasłonecznienia czy wilgotności w danym terenie. Sprawdźmy, czy jest słońce, cień czy półcień. Mamy teraz pracownię na Powiślu – betonowe podwórko, mało światła. Od dwóch lat próbujemy zasadzić tam rośliny i dopiero w zeszłym roku odkryliśmy, że świetnie sobie tam radzą kleome – gigantyczne, różowe kwiaty, które nie potrzebują za bardzo słońca, kwitną praktycznie cały rok – sztos non stop! Oczywiście trzeba je podlewać, ale niezbyt gorliwie, co daje nam możliwość wyjazdu.

Wracaj do swoich roślin

Podstawa w ogrodnictwie to zaangażowanie.

Nie można rośliny pozostawić sobie samej, bo zginie, trzeba do niej zaglądać, podlewać. Przez to ty też zapuszczasz korzenie w danym miejscu i dla nas to właśnie było najbardziej istotne w naszych projektach w przestrzeni miejskiej.

Przenieśliśmy się na Żoliborz i ogrodnictwo pomogło nam poznać sąsiadów. Przez kwiaty ludzi najłatwiej zachęcić do wspólnego działania. Widać, że idea guerilla gardeningu, miejskiej partyzantki, z której my się wywodzimy, ewoluuje w Warszawie. Teraz takich działań, że przekopiemy pusty zagon i posadzimy kwiaty, nie ma wiele. Ludzie raczej szukają sobie własnej działki, kupują albo podnajmują, chcą wspólnie ją uprawiać, budują ogrody społecznościowe, i to jest bardzo fajne!

Zieleń jest nam potrzebna, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach radykalnie nam tej zieleni w miastach ubywa. Wbicie szpadla i zapach ziemi stymulują endorfiny. Sadzenie roślin powoduje fajne spowolnienie tempa życia w mieście.

Uprawiaj na balkonie

Zmienia się myślenie o mieście jako betonowej dżungli, ludzie coraz częściej uprawiają w nim rośliny jadalne. Nie trzeba wyjeżdżać za Warszawę, żeby zjeść coś swojskiego. Fajnie by było pokazać ludziom, jak robić balkonowe farmy. Nie każdy ma działkę, a balkon można nie tylko traktować jako przestrzeń relaksu, ale też wykorzystać do wytwarzania małych zasobów jedzenia.

Zgłoś się do„Warszawy w kwiatach”

Genezą naszych działań z zielenią w przestrzeni publicznej był m.in. pomysł prezydenta Stefana Starzyńskiego, który przed wojną zrobił akcję zachęcającą warszawiaków do ocieplania i ożywiania zewnętrznych elewacji budynków kwiatami.

Chciał zwrócić uwagę, jaki wpływ na jakość życia w mieście mogą mieć rośliny. Wymyślił konkurs „Warszawa w kwiatach i w zieleni”, który bardzo się spodobał mieszkańcom. Po wojnie plebiscyt wrócił w latach 70. dzięki staraniom ostatniej przedwojennej laureatki Zofii Wóycickiej, członkini Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które rokrocznie razem z miastem organizują konkurs. Fajne jest to, że można spotkać innych pasjonatów zieleni. A od zeszłej edycji jest mikrokonkurs dla początkujących uczestników – to ma młodych w zieleń wplątać. Jeżeli wysadzisz sobie pierwszy w życiu kwiatek na balkonie, to możesz to zgłosić i wygrać nagrodę. Ale też dać sygnał, że dbasz o miasto, w którym żyjesz.

Kwiatuchi, czyli Marta i Kwiatek

 / Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl / Marta i Kwiatek, czyli duet Kwiatuchi na działkach przy Kępie Potockiej. Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Aktywiści, graficy, ogrodnicy. Zasłynęli akcjami w przestrzeni miejskiej w ramach partyzantki ogrodniczej. Ich najsłynniejsza inicjatywa to Żolibuh – obsadzanie kwiatami Żoliborza, m.in. trawników w al. Wojska Polskiego, wspólnie z mieszkańcami. Odbyły się cztery edycje Żolibuha. Od dwóch lat Kwiatuchi budują w przestrzeni miejskiej szklarnie i hotele dla kwiatów. W kilku punktach Katowic w ramach Street Art Festiwalu ustawili szklarnie, które miały zachęcić mieszkańców do przynoszenia doniczkowych kwiatów z domu, a w Warszawie w Pokoju na Lato przy Muzeum Powstania Warszawskiego urządzili w zeszłym sezonie pensjonat Roślinka, czyli szklarnię, do której można było oddać rośliny na wakacje. Przy okazji goście klubokawiarni mogli posiedzieć w zieleni z warszawskich mieszkań. Marta i Kwiatek przez dwie ostatnie edycje byli kuratorami Centrów Porad, które towarzyszą konkursowi „Warszawa w kwiatach i w zieleni”. Na co dzień prowadzą pracownię sitodruku Kwiaciarnia Grafiki na Powiślu.

Wystawa Very King w Kwiaciarnia Grafiki

W piątek w prowadzonej przez Kwiatuchi pracowni sitodruku Kwiaciarnia Grafiki rozpocznie się wystawa prac gdańskiej artystki Very King pt. „Masz grzech”. Cykl kilkunastu grafik, które autorka własnoręcznie drukowała w technice sitodruku w pracowni Kwiatuchów.

Wernisaż o godz. 19, wstęp wolny. Wystawę oglądać można do 28 kwietnia. Przed przyjściem najlepiej napisać do Kwiaciarni na Facebooku. Ul. Smulikowskiego 6/8.

czytaj także

  • w mieście

Oni wycinają, a my sadzimy. W weekend w Warszawie odbędzie się akcja sadzenia drzew [PLAN WYDARZEŃ]

Masowa wycinka drzew w miastach wywołuje nie tylko smutek, ale także liczne protesty. Nie są to tylko pikiety, ale również konkretne działania. Już w najbliższy weekend przybędzie w Warszawie dużo nowych drzew.

  • w mieście

Jawor Skłodowskiej, dąb Mieszko I, czyli wyjątkowe warszawskie drzewa

Nastały ciężkie czasy dla drzew. Z inicjatywy ministra środowiska przez ostatnie dwa miesiące wycięto ich tysiące.

  • w mieście

Gdzie bawić się na Dzień Świętego Patryka?

impreza w klubie, wieczór z tańcem irlandzkim albo wypad na spektakl. Zebraliśmy najciekawsze propozycje na Dzień Świętego Patryka.

    "Wszystko zaczyna się dla mnie od szkicownika, pomysłu, ołówka". Rozmowa z Danielem Libeskindem

    Uważam architekturę za kulturę porządku, jest techniczna, trzeba znać się na technologii, materiałach, ale głównie chodzi w niej o humanistykę, geometrię, poezję i literaturę - mówi Daniel Libeskind, architekt budynku Złota 44

    10 000 książek dla bibliotek szkolnych!
    • w mieście

    Każdy głos się liczy! Od Ciebie zależy, które podstawówki otrzymają od Empiku 10 tys. książek

    Aż 550 bibliotek ze szkół podstawowych z całej Polski powalczy o 10 tysięcy książek. To rekordowa liczba zgłoszeń w corocznym konkursie "Tysiąc powodów by czytać". Dziesięciu zwycięzców wyłoni głosowanie, które startuje 24 października w aplikacji mobilnej Empiku. Każdy może oddać codziennie 1 głos - aż do 28 listopada.

    W Fab Labie działa m.in. stolarnia
    • w mieście

    Tu nauczysz się lutować, haftować i budować własne instrumenty. Fab Lab stawia na kobiety

    Fab Lab na ul. Twardej 14/16 w Warszawie to pracownia, w której nauczysz się podstaw stolarki, krawiectwa, obsługi plotera laserowego, programowania. Odbywają się tu bezpłatne kursy zawodowe dla kobiet i otwarte warsztaty rodzinne

    REKLAMA
    • Wyborcza.pl
    • Wyborcza.biz
    • Wysokie Obcasy
    • CoJestGrane24
    • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
    wydarzenia
    • Muzea, wystawy i wernisaże
    • Co Jest Grane 24
    • Europejskie Targi Muzyczne 2016
    • Co Jest Grane 24 Festival
    • Premiery teatralne
    • Filmy i premiery filmowe
    • Repertuar kin
    • Repertuar teatrów
    • Koncerty
    • Trasy koncertowe
    • Imprezy w Twoim mieście
    • Orange Warsaw Festival 2017
    • Olsztyn Green Festival 2017
    • Szczecin Jazz Festival 2017
    miejsca
    • Mojo Picon
    • Wi-Taj na placu Konstytucji
    • Najlepsze lody w Warszawie
    • Podkowa Wine Depot
    • 12on14 Jazz Club
    • NOSPR
    osoby
    • Maciej Stuhr
    • Jennifer Lawrence
    • Margot Robbie
    • Przemysław Wojcieszek
    • Andrzej Chyra
    • Madonna
    • Hugh Grant
    • Marta Nieradkiewicz
    • Woody Allen
    • Izabela Trojanowska
    • Olivier Heim
    • Diana Krall
    • Artur Rojek
    • Dave Gahan
    • Kasia Smutniak
    • Wynton Marsalis
    • Deborah Brown
    • Michalina Wisłocka
    recenzje filmów
    • Ojcowie i córki
    • Kobiety bez wstydu
    • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
    • Copyright © Agora SA
    • O nas
    • Reklama w Gazecie Wyborczej
    • Prywatność
    • Nasze tematy
    • Licencje/Kontent
    • Kontakt
    • Pomoc