Jazz Jamboree - reaktywacja. Festiwal w Studiu Koncertowym Polskiego Radia
To próba powrotu do świetności i, rozmachu. Przez kilka dni w, Studiu Koncertowym Polskiego Radia usłyszeć będzie można polskich muzyków klasycznie i, nowocześnie jazzowych. Wystąpią m.in. Jerzy Małek Group, Orkiestra Naxos oraz Jazzpospolita.
Jazz Jamboree to ważna część historii polskiej kultury. To dzięki temu festiwalowi kolejne pokolenia mogły doświadczyć na żywo potęgi jazzu. To wydarzenie, którego fama wykracza (ła) daleko poza granice kraju. Za dwa lata Jazz Jamboree będzie obchodziło swoje 60. urodziny – pierwsza warszawska edycja odbyła się we wrześniu 1958 roku w Stodole (wcześniej festiwal odbywał się w Sopocie). Przez te lata na imprezie występowali najwięksi: od Duke'a Ellingtona, przez Keitha Jarretta, Chicka Coreę, Herbiego Hancocka, po Milesa Davisa i Dizzy'ego Gillespiego. To było prawdziwe święto muzyki, które odbywało się w Stodole, Filharmonii Narodowej, a od 1965 roku w Sali Kongresowej PKiN.
NOWOCZESNY
W ostatnich latach Jamboree podupadało, wytraciło na swoim znaczeniu, dało się prześcignąć wielu innym świetnym festiwalom w Polsce. Teraz, jak zapowiada organizator Mariusz Adamiak, festiwal ma powrócić do swojej świetności, dobrze by było, gdyby udało się to osiągnąć na 60. urodziny w 2018 roku, tym bardziej że może już wtedy otwarta zostanie po przeciągającym się remoncie Sala Kongresowa.
Na razie pierwsze nowe wydanie Jazz Jamboree jest tak naprawdę wstępem, rozgrzewką. „Podczas festiwalu wystąpią (...) wykonawcy młodego jazzowego pokolenia, jak również twórcy znani i uznani, zaprezentują, jak bardzo nowatorski i kreatywny jest współczesny jazz. Jazz Jamboree 2016 pokaże wszystkie barwy i odcienie polskiej muzyki jazzowej” – zapowiadają organizatorzy.
I tak podczas tegorocznej edycji Jamboree usłyszymy m.in. „Forevelle”, czyli najnowszy projekt trębacza Jerzego Małka i jego grupy. Wystąpią artyści związani z oficyną ForTune – Paweł Wszołek Quintet oraz Wojtek Pulcyn Project w specjalnym programie „Tribute to Charlie Haden” poświęconym zmarłemu dwa lata temu wybitnemu amerykańskiemu basiście jazzowemu.

Gościem festiwalu będzie też kompozytor, klarnecista, perkusjonalista Milo Kurtis i jego orkiestra Naxos. – Sądzę, że to, co robimy, jest ludziom bliskie, gramy muzykę grecką, arabską, żydowską, bałkańską, polską z dużą dozą funku i jazzu. A to wszystko sprawnie łączy czuwający nad brzmieniem, aranżacją i kompozycjami Kostek Joriadis. Poza momentami oczywiście, w których nasza muzyka staje się szalona. Za szaleństwa odpowiadam ja – mówił Kurtis kilka lat temu w rozmowie z „Co Jest Grane 24”.
BEZ GRANIC
Ostatniego dnia imprezy wystąpi Jazzpospolita, zespół, który regularnie grywa na festiwalach jazzowych, od Londynu po Kaliningrad. W Polsce można ich usłyszeć zarówno w klubach, jak i na festiwalach – muzycznych, jak Open’er, czy filmowych, jak Święto Niemego Kina. A to wszystko zawdzięczamy temu, że grają piękną muzykę, wymykającą się prostej klasyfikacji. Bo muzyka Jazzpospolitej tak samo wpasowuje się w nurt nowoczesnego jazzu, jak i alternatywy, muzyki ilustracyjnej, jak i elektroniki (warto sprawdzić współpracę zespołu z duetem Bueno Bros).
Wstępem do tegorocznego Jazz Jamboree będzie koncert The Bad Plus. Koncert odbędzie się w piątek, 30 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego. Amerykańskie trio działa od początku nowego wieku, a popularność przyniosły mu interpretacje rockowych czy popowych hitów innych artystów. Niektórzy krytycy określili ich muzykę jako punk jazz. – Spotkałem się z takim określeniem, ale to chyba z racji energii, przekazu w konwencji free jazzu bez sztywnych granic. A nawet jeśli gdzieś je widzimy – niszczymy, przekraczamy. Jeśli tak pojmujesz idee punk jazzu, to gramy punk jazz – mówił kilka lat temu w wywiadzie dla www.jazzgazeta.blox.pl basista Reid Anderson.
POD PATRONATEM CO JEST GRANE 24
3 października, godz.19 – PSM: Poprawski/Smoczyński/Miśkiewicz; Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia: Warsaw Academic Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy
4 października, godz. 19 - Jerzy Małek Group „Forevelle”,
5 października, godz. 19 - Orkiestra Naxos Mila Kurtisa
6 października, godz. 19 - ForTune przedstawia: Paweł Wszołek Quintet, Wojtek Pulcyn Project „Tribute to Charlie Haden”
7 października, godz. 19 - Patrycja Zarychta Project, Jazzpospolita
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59. Bilety 20 zł i 30 zł.