Przewodnik koncertowy 2016. Przebojowy październik: PJ Harvey, Anoushka Shankar, The Cure. Kto jeszcze?
Tej jesieni fani muzyki nie znajdą wytchnienia, czeka ich mnóstwo doskonałych koncertów. Wśród artystów, którzy odwiedzą nasz kraj, będą m.in.: PJ Harvey, Anoushka Shankar, The Cure, Imany
Festiwal Jazz Jamboree - 3-7.10 Warszawa
Najbardziej znany polski festiwal jazzowy wraca w nowej odsłonie. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia w ciągu pięciu wieczorów usłyszeć będzie można doskonałych twórców muzyki improwizowanej – od Orkiestry Naxos Milo Kurtisa, po Jazzpospolitą. Jeden dzień poświęcony zostanie wybitnemu amerykańskiemu basiście, zmarłemu przed dwoma laty Charliemu Hadenowi, a hołd oddadzą mu artyści związani z wytwórnią ForTune.

Rozbrykana, tętniąca zaraźliwą energią pochodząca z Danii raperka i wokalistka powraca do Polski. Jej występy są jak petarda, o wysokim współczynniku wybuchowości i żywiołu. Znana zarówno z solowych nagrań, jak i ze współpracy z innymi artystami – w zeszłym roku wspólnie z amerykańskim projektem Major Lazer i francuskim didżejem Snakiem nagrała arcyprzebój „Lean On”.
2.10, Proxima, Warszawa; 21.10, Pod Minogą, Poznań; 22.10, Firlej, Wrocław.
Wygląda jak skrzyżowanie bibliotekarza z opętanym drwalem. Za rogowymi okularami kryje się baczne, ciepłe spojrzenie. Brodę ma jak żywopłot, który wymknął się spod kontroli. Jak głosi jego biografia, Ben Caplan to „obdarzony charyzmą uwodziciel i niszczyciel fortepianów. Szaleniec i poważny poeta. Mistrz delikatnych akordów i miłośnik połamanych melodii”.
5.10, Rotunda, Kraków; 6.10, Progresja, Warszawa; 7.10, Stary Maneż, Gdańsk; 8.10 CK Zamek, Poznań
O jej głosie „Billboard” napisał, że „z niego utkane są sny i marzenia”. Coś w tym jest; senny, słodki, eteryczny głos i takież melodie podbiły serca fanów popu na całym świecie. Przez pewien czas Skye była etatową wokalistką Morcheeby, zespołu, który popularność zdobył, grając mocno popowy w nastroju trip hop. Po rozpadzie zespołu muzycy oddali się własnym projektom, by co jakiś czas powracać do zespołu, który przyniósł im popularność.
New Model Army
8.10, Eskulap, Poznań; 11.10, Proxima, Warszawa; 12.10, Ucho, Gdynia, 13.10, Gwint, Białystok; 15.10, Mega Club, Katowice, 16.10 Stary Klasztor, Wrocław

Nazwa zespołu pochodzi od Armii Nowego Wzoru utworzonej w połowie XVII w. przez Olivera Cromwella. Jej żołnierze w odróżnieniu od żołnierzy armii królewskiej mieli wysokie morale i silną wiarę w to, co robią. I tak jak ich poprzednicy, tak muzycy z New Model Army zawsze byli silnie ideowi – popierali organizacje wolnościowe, antyfaszystowskie, charytatywne. I tak już od ponad 35 lat, czyniąc z NMA jedną z ikon brytyjskiej alternatywy. Do Polski zespół przyjeżdża w ramach trasy promującej swoją czternastą płytę, wydaną w zeszłym miesiącu „Winter”.
Imany
13.10, Stary Maneż, Gdańsk; 14.10, Hala nr 2, Poznań; 15.10, Progresja, Warszawa

Miała być modelką, sportowcem, wybrała jednak, i to ze sporym powodzeniem, muzykę. Urodzona w Afryce, wychowana w USA i Francji, połączyła tradycje muzyczne różnych regionów świata, by wyczarować niesłychanie przebojowe, naturalne brzmienie. Jej muzyka spodobała się szczególnie Polakom, jej płyty sprzedają się w tysiącach, a sama artystka nagrodzona została kilka lat temu temu Bursztynowym Słowikiem. Teraz wraca, by przedstawić fanom swoją najnowszą płytę „The Wrong Kind of War”.
12.10, Torwar, Warszawa

Prawdziwa dama alternatywy nie rozpieszczała polskich fanów koncertami. Osiem lat temu wystąpiła na magicznym wieczorze w Sali Kongresowej. W tym roku odwiedziła Polskę, by zagrać doskonały koncert podczas Open’era i zaprezentować swoją najnowszą płytę „The Hope Six Demolition Project” – liryczny, ale gęsty od smutku reportaż z rozpadającego się na naszych oczach świata. Na Torwarze wystąpi z podobnym programem, złożonym z nowych kompozycji starszych przebojów „Down by the Water” czy „50ft Queenie”.
Festiwal Distorted Animals
15.10, 7, 14, 17.11, Warszawa
Nie tyle festiwal, co seria jesiennych koncertów. Na początek (15.10, Hydrozagadka), Molly Nilsson, artystka niecodzienna, potrafiąca wywołać lawinę emocji swoją minimalną, oszczędną, ale niekiedy pełną patosu elektroniczną muzyką i słodkim, przenicowanym melancholią głosem. Później przyjdzie czas na Seana Nicholasa Savage’a (7.11, Café Kulturalna) szalonego geniusza, filozofa, proroka popu, który gra muzykę pełną niepokornego romantyzmu i pełnego uroku, psychodelicznego miejskiego folku, oraz na awangardowy rap Synów (14.11, Café Kulturalna). Na koniec (17.11, Hydrozagadka) wystąpi apokaliptycznie hałasująca nowojorska grupa A Place To Bury Strangers.
Festiwal Unsound
16-23.10, Kraków
Unsound to instytucja, marka rozpoznawalna na całym świecie, od Australii po Stany Zjednoczone. To festiwal, z braku lepszego określenia, wymagający – sztuka na nim prezentowana wymyka się jakimkolwiek stylistycznym definicjom, gatunkowym wzorcom. Artyści, których można zobaczyć każdej jesieni w Krakowie, działają w niszy, ich nazwiska nie mówią nic zasłuchanym w komercyjnej muzyce masom. Tworzą własną rzeczywistość, własny fascynujący świat – czasem przerażający, czasem dotykający, dość górnolotnie mówiąc – spraw fundamentalnych, czasem pozwalający zatracić się w zabawie.
Explosions In the Sky
19.10, Progresja, Warszawa
Jeden z tych zespołów, które potrafią pozamykać całe spektrum emocji, uczuć, przeżyć, wrażliwości w kilkuminutowe minisymfoniach rockowych. Do Polski przyjeżdżają z nowym, równie pięknym co epickim albumem „The Wilderness”.
The Cure
20.10, Atlas Arena, Łódź
Klasycy popu i alternatywy lat 80., których muzyka z czasem nie tylko nic nie straciła, wciąż brzmi pięknie, przejmująco. The Cure to jeden z tych zespołów, które grają długie, porządne koncerty, a każdy fan współczesnej popkultury powinien zobaczyć ich na żywo choć raz. Brytyjczycy zagrają przekrój kompozycji ze swojej prawie czterdziestoletniej kariery – od hitów, przez ciekawostki, po kompozycje nigdy niewydane. Wszystko w specjalnej oprawie wizualnej.
Anoushka Shankar
22.10, Filharmonia Narodowa, Warszawa
Muzyki uczyła się pod czujnym uchem swojego genialnego ojca Ravi Shankara. Dziś jest artystką kompletną, obdarzoną talentem równie wielkim co wyobraźnią, wrażliwością równie delikatną i głęboką co jej muzyka. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grammy, nie tylko nagrywa autorskie albumy, w których przeplata się muzyka indyjska, jazz, etno, ale też chętnie współpracuje z wielkimi gwiazdami – od Stinga, przez Herbiego Hancocka, po Zubina Mehtę.
Festiwal Soundedit
27-30.10, Łódź

To już ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. W tegorocznym programie znalazły się takie atrakcje, jak instalacja dźwiękowa „The Ship” Briana Eno, specjalne koncerty Brodki czy zespołu Raz Dwa Trzy oraz akustyczny występ Petera Murphy’ego, wokalisty Bauhaus.
Phil Campbell's All Star Band
24.10, Progresja, Warszawa
Bez Lemmy’ego Kilmistera świat już nigdy nie będzie taki sam. Motorhead był ikoną współczesnej muzyki, zespołem, który niósł dzielnie pochodnię rock’n’rolla. Teraz po śmierci Lemmy’ego jego wieloletni przyjaciel gitarzysta Motorhead Phil Campbell wyrusza w trasę, by oddać mu hołd – w programie koncertu znajdą się takie kompozycje jak „Ace of Spades” czy „Killed By Death”.
Biffy Clyro
25.10, Torwar, Warszawa
Ogniem żywym ich rock jest podszyty. Szkoci znani są z siarczystych występów, konsekwentnie budują swoją legendę od końca lat 90. I jak porządni, pokorni artyści, tyle samo serca wkładają w każdy występ – niezależnie od tego, czy mają przed sobą ocean liczących w tysiącach fanów, czy niedużą kilkudziesięcioosobową grupkę. Do Polski zespół powraca, by zagrać piosenki ze swojej najnowszej płyty „Ellipsis”.
Placebo
29.10, Stodoła, Warszawa

Nazywany niekiedy glamrockową wersją Nirvany zespół Briana Molko już pierwszymi nagraniami zapewnił sobie uwielbienie i popularność. Ich pierwsza płyta zadebiutowała na piątym miejscu brytyjskiej listy sprzedaży. Miesięcznik muzyczny „Q” w jednym ze swoich podsumowań umieścił ją na 87. pozycji najlepszych albumów wszech czasów. Wspomniany album ukazał się 20 lat temu i z tej okazji właśnie grupa postanowiła wyruszyć w sentymentalną trasę.