Poznaj najpiękniejsze obiekty zielone w Warszawie
Warszawa zachwyca zielenią. Okwiecone są nie tylko miejskie ogrody, ale i osiedla. 28 sierpnia w Nowym Teatrze odbyła się gala finałowa 33. Konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni.
Warszawska zieleń cieszy oko i sprawia, że chociaż na chwilę można zapomnieć o miejskim zgiełku i odpocząć. Żeby miasto było miejscem bardziej atrakcyjnym i przyjaznym trzeba poświęcić sporo czasu i włożyć jeszcze więcej wysiłku. Za tym wszystkim kryją się skromni ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, żeby Warszawa była właśnie takim miejscem. Podziękowano im za to podczas gali finałowej 33. edycji konkursu ,,Warszawa w kwiatach i zieleni".

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: człowiek, sąsiedzi, firma/instytucja. Za działania w szczególny sposób propagujące ideę konkursu została przyznana jeszcze nagroda im. Stefana Starzyńskiego. W jury zasiedli Piotr Czaja, Agnieszka Dragon, Anna Landowska, dr inż. Monika Joanna Latkowska, Dorota Szubierajska, a także przedstawiciele organizatorów konkursu: Renata Kuryłowicz – pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw Zarządzania Zielenią Miejską oraz Barbara Waszak i Paweł Kruk z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Nagrody 33. konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni otrzymali:
W kategorii Człowiek, przyznawanej za roślinność, którą można uprawiać indywidualnie na balkonie, parapecie, czy w ogródku przydomowym:
I miejsce – Zygmunt Gasiuk (Żoliborz)

II miejsce – Krystyna Lenartowicz (Żoliborz)

II miejsce – Teresa Jasińska (Praga Północ)

W kategorii Sąsiedzi, przyznawanej oddolnym inicjatywom sąsiedzkim i społecznym – za umiejętność komunikowania się i organizowania wśród sąsiadów:
I miejsce – ogród społecznościowy „Ogród na Paca” (Praga-Południe)

II miejsce – Katarzyna Romańczuk (Śródmieście)

III miejsce – ogród społecznościowy „Fort Bema” (Bemowo)

W kategorii Firma/Instytucja, za pasję właścicieli firm prywatnych, instytucji, spółdzielni i wspólnot, które wychodzą poza podstawowe rozwiązania estetyczne:
I miejsce – restauracja „Pasta” (Praga-Południe)

II miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa „Dzieci Warszawy 25A i 25B” (Ursus)

III miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa „Pod Koroną Alei Rzeczypospolitej 12” (Wilanów)

Nagrodę im. Stefana Starzyńskiego otrzymała Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Nowy Świat” (Śródmieście). Swoje nagrody przyznało także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Komisja Zarządu Głównego TPW w składzie: Barbara Waszak - przewodnicząca, Rafał Krupa, Małgorzata Chomicz-Mielczarek, Grażyna Dworakowska, Maria Kamińska, Sylwia Mróz, Agnieszka Trepkowska, Anna Wąsik i Elżbieta Rowińska – przedstawiciel Biura Kultury m.st. Warszawy wybrała najpiękniejsze Balkony, loggie i okna, Ogródki przydomowe, Budynki i tereny ogólnodostępne, Inne formy zieleni miejskiej, Osiedla mieszkaniowe. Komisja przyznała też dwa wyróżnienia dodatkowe: Mister Kwiatów i Nagrodę Specjalną Warszawską.
Nagrody otrzymali:
Balkony, loggie i okna
Małgorzata i Włodzimierz Budniccy (Praga-Południe)

Anna Lewczuk (Praga-Północ)

Adam Szewczyk (Mokotów)

Ogródki przydomowe
Małgorzata Traczyk (Mokotów)

Edward Grygo (Praga-Północ)

Joanna Staszewska (Ursus)

Budynki i tereny ogólnodostępne
Zespół Szkół Specjalnych nr 91 (Praga-Południe)

Przedszkole nr 18 (Targówek)

Centrum Pomocy Społecznej im. A. Tymowskiego (Śródmieście)

Inne formy zieleni miejskiej
Monika Chmielewska (Praga-Południe)

Restauracja Amigos (Praga-Południe)

Restauracja Błękitny Zakątek (Ursynów)

Osiedla mieszkaniowe
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyczółek Grochowski” (Praga-Południe)

Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Pracowników Kultury (Praga-Południe)

Wspólnota Mieszkaniowa „Zielony Nugat III” (Ursynów)

Uniwersytet Warszawski, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego (Śródmieście)

Marianna Grala (Włochy)

Henryk Myśliwiec (Ursus)

Nagroda Specjalna Warszawska
Zarząd Oczyszczania Miasta

Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy (Ursus)

Jadwiga Kamińska, Ewa Celińska (Ursus)

Magazyn Zwykłe Życie wyróżnił ogród społecznościowy Miejsca Aktywności Społecznej „3 pokoje z kuchnią” (Białołęka).
Nagrody wręczone zostały najlepszym spośród dwustu trzydziestu zgłoszeń, nadesłanych ze wszystkich dzielnic Warszawy. Najwięcej zgłoszeń w tegorocznym konkursie pochodziło od mieszkańców dzielnicy Praga Południe.
Od 28 sierpnia można obejrzeć wystawę zdjęć nagrodzonych obiektów. Fotografie, wykonane przez Grzegorza Broniatowskiego, eksponowane są do końca października 2016 r. na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego UW przy Alejach Ujazdowskich 4.