Powrót rzemiosła, czyli 5 niezwykłych inicjatyw w stolicy
Krawiectwo, ogrodnictwo, a nawet stolarka - to, co młodym do niedawna kojarzyło się z przeszłością, wraca właśnie do łask. Przedstawiamy pięć sposobów na to, aby choć na chwilę zamienić się w rzemieślnika i zrobić coś własnoręcznie.
Warsztaty introligatorskie z Oficyną Peryferia

Niezależne wydawnictwo Oficyna Peryferia powstało w 2014 roku z inicjatywy Michała Chojeckiego – absolwenta warszawskiej ASP. Czym się zajmuje? Z jednej strony wydawaniem artystycznych publikacji, z drugiej - prowadzeniem coraz bardziej popularnych warsztatów introligatorskich. Uczestnicy poznają na nich podstawy szycia i oprawy książek, a na koniec opuszczają je z własnoręcznie zrobionymi notatnikami.
Jak opowiada Chojecki w jednym z wywiadów, uczestnicy warsztatów są grupą bardzo zróżnicowaną - można tam spotkać zarówno studentów grafiki i ludzi z branży, jak i przypadkowych fanów prac manualnych.
Więcej informacji tutaj .
Ogród Powszechny

Ogród Powszechny to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut oraz Fundacji Strefa WolnoSłowa. Otwarty w maju 2016 roku, łączy działalność społeczną, kulturalną i ekologiczną. W Ogrodzie Powszechnym odbywają się dyskusje filozoficzne, zajęcia dla dzieci, a nawet warsztaty teatralne. Jak na ogród przystało, możemy tam również uprawiać rośliny.
W tym sezonie to ostatni moment na odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca. Ogród Powszechny działa przez całe lato, a jego finisaż zaplanowano na 11 września.
Więcej informacji tutaj .
Ciekawe szycie, czyli kurs krawiecki dla każdego

Każdy chce wyglądać oryginalnie. Jednak w czasach, gdy na całym świecie nosimy ubrania z tych samych sklepów, nie jest to łatwe. Na przeciw współczesnym potrzebom wychodzi Ciekawe Szycie - szkoła oferująca kursy krawieckie na różnych poziomach zaawansowania. W ofercie znajdziemy zarówno kursy hobbystyczne, jak i zawodowe, a nawet zajęcia dla dzieci. Do wyboru mamy dwie lokalizacje - Bemowo i Mokotów.
Ciekawe Szycie daje szansę zdobycia nowych umiejętności i stworzenia czegoś własnego, według autorskiego projektu. Zajęcia odbywają się w małych grupach, aby każdy z kursantów miał dostęp do wszystkich narzędzi i swobodę w konsultowaniu swojej pracy.
Więcej informacji tutaj .
Wióry lecą – stolarka nie tylko dla kobiet

Zaczęło się niewinnie - od zabawy z dziećmi. Wkrótce Katarzyno Sawko i Michał Malikowski, czyli lingwistka i skrzypek, zaczęli organizować profesjonalne warsztaty stolarskie. Firma Wióry lecą oferuje warsztaty, kursy, a nawet pikniki stolarskie, kursy szycia oraz zajęcia z tapicerki i renowacji mebli - dla dzieci, dorosłych i firm.
Poza regularnymi zajęciami w Warszawie, Wióry lecą organizują gościnne warsztaty w innych miastach, a nawet dłuższe wyjazdy, jak majówka stolarska na Mazurach lub turnus wakacyjny w Ossolinie. Najbliższe warsztaty na Podlasiu odbędą się w weekend 23-25 września.
Wielbiciele majsterkowania mogą również samodzielnie pracować nad projektami. W cenę "Miejskiej stolarni na godziny" wliczone są wszystkie potrzebne narzędzia oraz indywidualne konsultacje projektu.
Więcej informacji tutaj .
CookUp – warsztaty kulinarne

Polacy zapałali miłością do kuchni - zarówno lokalnej, jak i tej najbardziej egzotycznej, a rosnące zainteresowanie gastronomią doprowadziło do powstania takich miejsc jak studio kulinarne CookUp. W trzech miejscach: na warszawskim Mokotowie, Bielanach, oraz w Poznaniu, możemy zgłębić tajniki kuchni z praktycznie każdego zakątka świata. Poza przysmakami regionalnymi, CookUp oferuje warsztaty z obróbki mięsa, pieczenia chleba, przygotowania sushi, a nawet technik posługiwania się nożem. We wrześniu rozpocznie się również cykl zajęć dotyczący zdrowego odżywiania.
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych szefów kuchni, a każdy z kursantów otrzymuje własne stanowisko do gotowania oraz dostęp do wszystkich sprzętów, akcesoriów i składników.
Więcej informacji tutaj .