10 miejsc nad Wisłą, które musisz odwiedzić przed końcem wakacji
Od Portu Czerniakowskiego aż po Żoliborz nadwiślańskie wybrzeże tętni życiem. Co krok to knajpa, barka, food truck. Muzyka na żywo, pokazy filmowe, sporty wodne. Zobacz 10 miejsc nad Wisłą, które warto odwiedzić
1. Port Czerniakowski

Po pięknie wyremontowanym Porcie Czerniakowskim miło się spaceruje, ale jest tu też sporo atrakcji. W tym sezonie zacumowało tu Miejsce, czyli restauracja na barce zbudowana z najprawdziwszych kontenerów morskich sprowadzonych z Gdyni. Na dania sezonowej kuchni można tu przychodzić od czwartku do niedzieli.

Menu regularnie się zmienia, ale można tu trafić na m.in. bób z chili, boczkiem i miodem, tatar z wołowiny Hereford, kanapkę New York Cheesesteak, makaron z boczniakami lub kurkami.

Ponadto w Porcie działają wypożyczalnia motorówek Miami Wars i Wake Park.
Port Czerniakowski, ul. Zaruskiego, lewa strona Wisły, otwarte: czw.-pt. w godz. 18-24, sob. w godz. 12-24, niedz. w godz. 12-22
2. Cud nad Wisłą

W tej klubokawiarni niedaleko Portu Czerniakowskiego odbywają się wieczorne imprezy z koncertami i didżejami, a także targi kulinarne czy zajęcia fitness. Działa też Teatr na leżakach, a niekiedy odbywają się warsztaty sitodruku czy wieczory ze swingiem.
Bulwar Flotylli Wiślanej, lewa strona Wisły
3. Pomost 511

511 w nazwie oznacza kilometr Wisły. W tym właśnie miejscu działa Pomost 511. Jest to pływająca klubokawiarnia z imprezami DJ-skimi i plenerowymi treningami siłowymi, odbywają się wieczory taneczne i dancingi międzypokoleniowe, a także spektakle teatralne na żywo. Ponadto przy pomoście cumują drewniane łodzie tradycyjne, którymi można wybrać się w rejs, można wypożyczyć SUP-y i kajaki. Jest też boisko do siatkówki plażowej.
Pomost 511, Bulwar Flotylli Wiślanej 1, przy pomniku Sapera.
4. Hocki Klocki

Nadwiślańska klubokawiarnia, której znak rozpoznawczy stanowi wieża z kolorowych megaklocków. Odbywają się tu treningi piłki nożnej i jogi na tarasie, targi z wegańskim jedzeniem, koncerty, imprezy DJ-skie, slamy poetyckie, garażówki czy silent disco.
Bulwar Flotylli Wiślanej, lewa strona Wisły
5. Poniatówka

To najbardziej popularna i oblegana miejska plaża po prawej stronie Wisły naprzeciwko Stadionu Narodowego. Warszawiacy tłumnie się tam opalają, grillują, palą ogniska, grają w siatkówkę plażową itd.
Wybrzeże Szczecińskie 1, prawa strona Wisły, okolice mostu Poniatowskiego.
6. Food Port

Food Port to miejsce, w którym w sezonie można pożywić się w tzw. żarcio-wozach, czyli furgonetkach, z których sprzedaje się uliczne jedzenie. Co tydzień nad Wisłą prezentują się inne food trucki, m.in. z burgerami, makaronami, frytkami i daniami tureckimi. Można napić się lemoniady lub piwa.
Bulwar Grzymały Siedleckiego, lewa strona Wisły, okolice mostu Poniatowskiego
Czynne w tygodniu w godz. 12-22, a w piątki i soboty do oporu.
7. Plac Zabaw nad Wisłą i BarKa

Sezonowy Plac Zabaw mieści się tuż przy pomniku Syreny nad samą Wisłą. To wspólna inicjatywa konsorcjum składającego się z twórców Planu B, Klubu Komediowego i Pomostu 511. Centralnym punktem wydarzeń jest plenerowa scena, gdzie odbywają się koncerty z cyklu „LADO w Mieście”, spektakle Klubu Komediowego, weekendowe targi Slow Market, pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci, otwarte warsztaty rowerowe czy rejsy po Wiśle. Jest tu też tor do pumptracku.

Plac Zabaw trudno przegapić, a jego znakiem rozpoznawczym jest kolorowy neon z napisem "Powiśle", przedstawiający syrenkę i wirujący wokół własnej osi. Miejsce powstało dzięki wsparciu RWE.Obok Placu Zabaw nad Wisłą cumuje BarKa, czyli pływająca klubokawiarnia, w której odbywają się imprezy didżejsko-taneczne.
Bulwar Grzymały Siedleckiego, lewa strona Wisły, okolice mostu Świętokrzyskiego.
8. Centrum Nauki Kopernik

To centrum nauki w siedmiu tematycznych galeriach mieści ponad 450 eksponatów objaśniających najróżniejsze zjawiska. Jest tu też Planetarium - jedno z najnowocześniejszych w Europie, w którym odbywają się nie tylko pokazy nieba, ale także projekcje filmowe i koncerty z wizualizacjami.

Jednak latem warszawiacy i turyści okupują najchętniej ogród na dachu oraz Park Odkrywców, który mieści się tuż przy Wiśle. Na dach i do parku jest wstęp wolny. W tym sezonie w Parku Odkrywców odbywają się weekendowe warsztaty sztuki przetrwania. A ostatnio oglądaliśmy stąd w nocy spadające perseidy.

Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Czynne codziennie oprócz poniedziałków: maj-czerwiec: wt.-pt. w godz. 8-18, sob. i niedz. w godz. 10-19; lipiec-sierpień: wt.-niedz. w godz. 9-19; wrzesień-grudzień: wt.-pt. w godz. 9-18, sob. i niedz. w godz. 10-19; bilety: normalny - 25 zł, ulgowy - 16 zł.
9. Neon "Miło cię widzieć" na moście Gdańskim

Obok tego neonu nie sposób przejść obojętnie. Zawsze wywołuje uśmiech. Wisi na moście Gdańskim jako zwycięzca konkursu "Neon dla Warszawy" organizowanego dwa lata temu przez Muzeum Neonów i RWE Polska SA. Praca "Miło Cię widzieć" została wybrana spośród 450 projektów konkursowych z całej Polski.
- Neon wysyła pozytywny komunikat, a dzięki ekspozycji na moście Gdańskim, będzie doskonale widoczny dla setek ludzi spacerujących, odpoczywających i uprawiających sport nad Wisłą - mówił podczas odsłonięcia neonu jego autor, Mariusz Lewczyk.
10. Ślizg Maurycego Gomulickiego

Ni to wąż, ni węgorz. Wielki, betonowy i obły wysuwa się z ziemi tuż za mostem Gdańskim. To "Ślizg", rzeźba Maurycego Gomulickiego, która od kilku lat zdobi nadwiślański brzeg naprzeciwko Cytadeli (Wybrzeże Gdyńskie 2).
Odkąd pamiętam, łaziłem po nadwiślańskich krzaczorach, paliłem ogniska, piłem wino z chłopakami, gapiłem się w leniwy nurt burej wody. U progu wiosny obserwowałem spływające kry - wspominał Maurycy Gomulicki podczas otwarcia rzeźby. - Mosty też budziły mój entuzjazm - betonowe wstążki schodów przy Gdańskim czy Średnicowym, którym można było się przemknąć ukradkiem na drugą stronę, urządzając sobie postoje na przęsłach.