Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 5 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Wystawa "Titanic the Exhibition" / materiały prasowe

Nieśmiertelny „Titanic”. Wystawa w Pałacu Kultury i Nauki

BOŻENA AKSAMIT| 23-06-2016

Po jakimś czasie mężczyzna puścił ramię Gerdy, która zatonęła w ciągu kilku sekund. Edvard zmarł chwilę później z powodu wychłodzenia. Prawie miesiąc po katastrofie w dryfującej po oceanie łodzi odnaleziono leżącą na dnie złotą obrączkę Gerdy.

MIT O POTĘDZE

Katastrofę „Titanica” można nazwać historią o upadku utopii, że człowiek jest w stanie stworzyć maszynę, która pokona naturę. Dziś nikt nie odważy się obwieścić światu, że zbudował niezatapialny statek, ale sto lat temu ludzie niesieni zachwytem nad rozwojem technologicznym byli w stanie uwierzyć w taką bajkę. Inżynierowie i zarząd stoczni w Liverpoolu, którzy zbudowali trzy bliźniacze statki: „Olimpica”, „Titanica” i „Britanica”, twierdzili, że to dziennikarze rozpuścili plotkę o niezatapialności „Titanica”, a oni jej tylko nie prostowali. Tak więc wszyscy pasażerowie: od najbogatszych jak Thomas Drake i jego matka którzy zapłacili za kajutę 512 funtów, 6 szylingów i 7 pensów (dziś ok. 80. tys euro), po najbiedniejszych, których podróż kosztowała 8 funtów, wierzyli, że statek jest niezatapialny.

Wystawa Wystawa "Titanic the Exhibition" / materiały prasowe

„Titanic” fascynuje dziś wielu jako opowieść o poświęceniu - mężczyźni ustępowali miejsca w szalupach kobietom i dzieciom, słynna orkiestra grała do samego końca, dopóki muzycy byli w stanie utrzymać się na nogach. Tylko że to jest część mitu „Titanica” - orkiestra, grając skoczne melodie, tak uspokajała pasażerów, że nie chcieli wsiadać do szalup. Wejścia do szalupy odmówiła na przykład Ida Strauss, żona Isidora Straussa, biznesmena, właściciela słynnego domu towarowego Macy i członka Izby Reprezentantów USA. Poza Johnem Jacobem Astorem i jego młodą żoną byli najbardziej znaną z par podróżujących w pierwszej klasie.

CWANY GRUDZIK

Dżentelmeńskie zachowanie jednak nie dotyczyło pasażerów trzeciej klasy, którzy nie mieli dostępu do pokładu, skąd spuszczano łodzie. Przeżyło ich zaledwie 25 procent (w pierwszej klasie 60 procent). Na 76 dzieci płynących w trzeciej klasie uratowano zaledwie 23. W pierwszej i drugiej klasie zginęło jedno dziecko.

Pasażerowie trzeciej klasy, aby wyrwać się z tonącego statku, wykazywali się sprytem lub bezczelnością. Świetnie ilustruje to historia niejakiego Grudzika (czas i bałagan w dokumentach odebrały mu imię), który przeżył, bo miał gdzieś zasady bogaczy z pierwszej i drugiej klasy. Przepuszczali kobiety z dziećmi i zostawali na pokładzie zapadającego się w głębinę statku. On, chłopak z Białegostoku, płynął za 8 funtów zbić fortunę w Ameryce i nie zamierzał iść na dno. Gdy już otworzono przejście z trzeciej klasy do pomieszczeń pierwszej i drugiej, Grudzik wbiegł do kajuty, wcisnął się w jedną z leżących na łóżku sukni i rzucił się do łodzi ratunkowej. Oficer krzyknął: „jeszcze jedna kobieta!” i chłopaka przepuszczono. Jedna z pasażerek rozpoznała, że nie jest on kobietą, chciała donieść, ale Grudzik cudem wybłagał u niej milczenie. Gdy około czwartej nad ranem do łodzi rozbitków podpłynęła „Carpathia” Polak rzucił się do morza, chwilę później został wyłowiony i korzystając z zamieszania panującego na pokładzie liniowca, zrzucił suknię.

Wystawa Wystawa "Titanic the Exhibition" / materiały prasowe

Fascynujące w historii „Titanica” jest także to, jak popkultura przetrawiła tragedię liniowca i stworzyła narrację, którą zna cały świat. I tak pierwowzorem dla bohaterów filmu Camerona Rose i Jacka, których zagrali Kate Winslet i Leonardo Di Caprio, był 39-letni przedsiębiorca z Worcester Henry Morley, który wdał się w romans z 19-letnią Kate Phillips. Była ekspedientką w jego sklepie, a on miał żonę i dzieci. Henry kupił dwa bilety drugiej klasy pod przybranym nazwiskiem Marshall i żonie Morley wytłumaczył, że musi podreperować zdrowie w odmiennym klimacie Los Angeles. Podczas podróży podarował kochance naszyjnik nazwany Sercem Oceanu. Tragedię przeżyła tylko Kate, która mogła wejść do łodzi ratunkowej, jego ciała nigdy nie odnaleziono, a Kate wróciła do Worcester i dziewięć miesięcy później urodziła córkę.

Wystawa Wystawa "Titanic: The Exhibition" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie / PRZEMEK WIERZCHOWSKI

HISTORIA PEWNEJ OBRĄCZKI

W kajutach olbrzyma mogło pomieścić się prawie 3400 osób. Część pasażerów płynęła do USA zdobyć fortunę (głównie pasażerowie trzeciej klasy), inni ukryć się przed sądami czy długami. Na „Titanicu” płynęli bogacze, bankruci i oszuści.

Jedną z najbardziej poruszających historii tej tragedii jest los szwedzkiego małżeństwa Gerdy i Edvarda Lindellów.

Para narzeczonych zgodnie ze szwedzką tradycją wręczała sobie nawzajem pierścionki zaręczynowe, proste i gładkie. Po ślubie pierścień zaręczynowy mężczyzny stawał się jego obrączką, a kobieta otrzymywała kolejny pierścionek, tym razem z kamieniem, który lutowano z pierścionkiem zaręczynowym.

Wystawa Titanic / materiały prasowe Wystawa Titanic / materiały prasowe

Lindellowie byli pasażerami trzeciej klasy, więc gdy Edvard i Gerda zorientowali się, że wydarzyło się coś niezwykłego i wydostali się na pokład, wszystkie łodzie ratunkowe były już opuszczone na wodę. Zdesperowani skoczyli do oceanu, aby dopłynąć do jednej z szalup. Parze udało się dopłynąć do przepełnionej łodzi, Edvard wspiął się na pokład, ale jeden z rozbitków przytrzymywał ręce Gerdy, tak aby nie mogła się dostać do środka (wtedy obrączka zsunęła jej się z palca i spadła na dno łodzi). Woda miała tej nocy temperaturę w granicach 0 st. Celsjusza. Po jakimś czasie mężczyzna puścił ramię Gerdy, która zatonęła w ciągu kilku sekund. Edvard zmarł później z powodu wychłodzenia.

Warszawa. PKiN. Wystawa Warszawa. PKiN. Wystawa "Titanic. The Exhibition" / PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Prawie miesiąc po katastrofie na dryfującą łódź natrafił starszy brat „Titanica” - „Oceanic”. W łodzi znajdowały się trzy ciała. Jeden z marynarzy odnalazł leżącą na dnie złotą obrączkę Gerdy.

„TITANIC. THE EXHIBITION”

Od 8 kwietnia do 9 października, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa.

Bilety od 25 do 50 zł.

UWAGA! Bilety kupuje się na konkretną godzinę.

GODZINY OTWARCIA

Zwiedzanie trwa 1,5 godziny. Najlepiej słuchać w słuchawkach, przez które mówi lektor.

Czynna w godz. 9-20, ostatnie wejście o 20. Od 1 maja w piątki, soboty i niedziele w godz. 9-22, ostatnie wejście o 21.15. Od 1 czerwca do 30 września codziennie w godz. 9-22, ostatnie wejście o 21.15. Od 1 października w godz. 9-20, ostatnie wejście o 20.

Titanic. The Exhibition / Materiały promocyjne Titanic. The Exhibition / Materiały promocyjne

BILETY NA WYSTAWĘ "TITANIC. THE EXHIBITION" MOŻESZ KUPIĆ TUTAJ

 

powiązane wydarzenia

  • wystawa czasowa
  • patronat
kup bilet

Titanic. The Exhibition

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
do09paź

czytaj także

  • wystawy

Warszawa lat 50. i 60. okiem Zbyszka Siemaszki. Wystawa fotograficzna na Krakowskim Przedmieściu

Zobacz wyidealizowany obraz Warszawy z lat 50. i 60. na wystawie zdjęć wybitnego fotografa stolicy.

  • wystawy

Pracowali tu Cocteau, Matisse, bywał tu Rilke. Catherine Chevillot opowiada o Muzeum Rodina

Większość rzeźb Auguste'a Rodina, które możemy oglądać na wystawie w Królikarni, pochodzi z Muzeum Rodina w Paryżu, które ma kolekcję niemal 300 dzieł rzeźbiarza. Jego dyrektorka Catherine Chevillot przyjechała na otwarcie wystawy „Rodin/Dunikowski” i podczas specjalnego wykładu opowiadała o historii muzeum, jego zbiorach i renowacji. Muzeum Rodina przeszło bowiem gruntowny remont i niedawno zostało ponownie otwarte dla publiczności.

  • wystawy

Zrób sobie zdjęcie na Titanicu. Wystawa „Titanic The Exhibition” w PKiN

Można sfotografować się na trapie legendarnego statku Titanic albo na tle bogato zdobionych schodów prowadzących do pierwszej klasy. Można też zobaczyć ponad 200 eksponatów, z których większość to oryginalne przedmioty wydobyte z wraku: papierośnica, list, obrączka.

  • wystawy

Titanic. Wystawa w Pałacu Kultury to ponad 200 pamiątek, dokumentów, rekonstrukcji

Wystawę „Titanic: The Exhibition” można oglądać w Pałacu Kultury. Mijają 104 lata od jednej z największych współczesnych tragedii morskich, a ta historia wciąż nie przestaje fascynować.

  • wystawy

Tomasz Ossoliński opowiada o modzie i zwyczajach na Titanicu

Tomasz Ossoliński, ambasador wystawy „Titanic The Exhibition” i jeden z najbardziej charakterystycznych projektantów mody w Polsce, opowiada nam, jak wyglądało życie na „Titanicu”. Kim byli ludzie, którzy nim płynęli, jak się ubierali, jakie mieli zwyczaje i dlaczego na jego pokładzie musiała znaleźć się cała ówczesna elita.

  • wystawy

Titanic. Twórca wystawy o swojej trwającej 40 lat fascynacji

Titanic jest znany wszędzie, wsiąkł w ludzką świadomość. I to jedna z fascynujących cech tej historii, że jest ona powszechnie znana, uniwersalna - mówi kurator "Titanic. The Exhibition" Claes Göran Wetterholm. Wystawę można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

    "Titanic": fakty i mity. Znasz film? Pójdź na wystawę!

    Od 9. kwietnia wystawa "Titanic. The Exhibition" będzie można zwiedzać w Warszawie. Wszyscy znamy film Jamesa Camerona z 1997 roku. Teraz możemy dowiedzieć się jak było naprawdę.

    • w mieście

    „Titanic”. Zobacz, jakie eksponaty zobaczysz na wystawie w Pałacu Kultury

    Zobacz przedmioty, które udało się wydobyć z wraku „Titanica”: koc, obrączkę, pocztówkę, zdjęcie, list. W Pałacu Kultury w Warszawie można oglądać wystawę „Titanic. The Exhibition” poświęconą katastrofie brytyjskiego transatlantyku.

    REKLAMA
    • Wyborcza.pl
    • Wyborcza.biz
    • Wysokie Obcasy
    • CoJestGrane24
    • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
    wydarzenia
    • Muzea, wystawy i wernisaże
    • Co Jest Grane 24
    • Europejskie Targi Muzyczne 2016
    • Co Jest Grane 24 Festival
    • Premiery teatralne
    • Filmy i premiery filmowe
    • Repertuar kin
    • Repertuar teatrów
    • Koncerty
    • Trasy koncertowe
    • Imprezy w Twoim mieście
    • Orange Warsaw Festival 2017
    • Olsztyn Green Festival 2017
    • Szczecin Jazz Festival 2017
    miejsca
    • Mojo Picon
    • Wi-Taj na placu Konstytucji
    • Najlepsze lody w Warszawie
    • Podkowa Wine Depot
    • 12on14 Jazz Club
    • NOSPR
    osoby
    • Maciej Stuhr
    • Jennifer Lawrence
    • Margot Robbie
    • Przemysław Wojcieszek
    • Andrzej Chyra
    • Madonna
    • Hugh Grant
    • Marta Nieradkiewicz
    • Woody Allen
    • Izabela Trojanowska
    • Olivier Heim
    • Diana Krall
    • Artur Rojek
    • Dave Gahan
    • Kasia Smutniak
    • Wynton Marsalis
    • Deborah Brown
    • Michalina Wisłocka
    recenzje filmów
    • Ojcowie i córki
    • Kobiety bez wstydu
    • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
    • Copyright © Agora SA
    • O nas
    • Reklama w Gazecie Wyborczej
    • Prywatność
    • Nasze tematy
    • Licencje/Kontent
    • Kontakt
    • Pomoc