Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 14 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Artonik / Artonik/PIXABAY.COM

Festiwal Malta 2016. Będziemy się sobie przyglądać

MARTA KAŹMIERSKA| 17-06-2016

Podczas tegorocznego festiwalu Malta w Poznaniu będziemy oglądać. Aktorów, performerów, aktywistów, a także siebie nawzajem.

Idiomem festiwalu jest tym razem „Paradoks widza”. - Najciekawszym pytaniem nie jest to, czy to jeszcze teatr, tylko to, co my jako artyści możemy zrobić dla tego miasta i tego społeczeństwa - mówi kuratorka tegorocznej 26. edycji festiwalu, holenderska artystka Lotte van den Berg.

SYMFONIA DLA INNEGO

 

- W tym, co robi, jest uważność - mówi o holenderskiej artystce dyrektor festiwalu Michał Merczyński. - Lotte pokazuje, że powinniśmy być bardziej wyczuleni na siebie nawzajem, na rzeczywistość, która nas otacza. Tegoroczna Malta będzie w ogóle nastawiona na różnego rodzaju dyskusje, bo myślę, że jest to czas bardzo pod tym względem istotny - podkreśla.

Jan Komasa / Jan Komasa/ŁUKASZ GŁOWALA Jan Komasa / Jan Komasa/ŁUKASZ GŁOWALA

Najgłośniejszym wydarzeniem tej edycji będzie widowisko, które na placu Adama Mickiewicza z okazji rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 wyreżyseruje Jan Komasa. Reżyser „Miasta 44” do współpracy zaprosił choreografa Mikołaja Mikołajczyka. Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z zespołu Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet.

Jan Komasa urodził się w Poznaniu, spędził tu pierwsze lata życia. O powstającym spektaklu mówi: techno balet. - Chciałbym, żeby to widowisko oddało ducha rewolucji. Gdy już zaczęliśmy pracować, postanowiliśmy nazwać nasz taniec, nasze przedstawienie „Ksenofonią”. Czyli symfonią dla innego - zapowiada.

Jak szacują organizatorzy, widowisko 28 czerwca obejrzy od 20 do 25 tys. ludzi.

PODGLĄDAJĄC MIASTO

W programie ponad 240 wydarzeń, do Poznania przyjedzie 780 artystów i aktywistów z 21 krajów.

Artonik/PIXABAY.COM / Artonik/PIXABAY.COM Artonik/PIXABAY.COM / Artonik/PIXABAY.COM

Festiwal otworzy 17 czerwca występ grupy Artonik, która przyjedzie po raz trzeci do Poznania. W rodzinnej, radosnej paradzie Francuzi przejdą przez plac Wolności. - Ich występ nawiązuje do hinduskich parad, gdzie wszyscy posypują się kolorowymi farbami - opowiada Michał Merczyński.

Radości i zabawie będzie też służył tegoroczny Generator Malta. - Będziemy podglądać miasto, spacerować po nim, próbując wytyczać nowe szlaki - zapowiada Joanna Pańczak, kuratorka Generatora Malta. - Poszukamy m.in. utopijnych obiektów, które nie powstały, a mogłyby zrewolucjonizować to miasto - zdradza.

Sensacją będzie przyjazd po kilkuletniej przerwie zespołu Pippo Delbono. Włoska grupa wystąpi w CK Zamek ze swoim przedostatnim spektaklem „Orchidee”. Po raz kolejny w festiwal włączy się Stary Browar z programem Stary Browar Nowy Taniec.

NA PERYFERIACH

A co w ramach Idiomu? „Wraz z zespołem Malty stworzyłam dla Was program, który pozwoli Wam się zatrzymać w polu zagubienia, poruszać się po przestrzeni niewiedzy” - obiecuje w swoim kuratorskim tekście Lotte van den Berg.

Po raz pierwszy w Poznaniu zobaczymy „Wasteland”, jeden z najsłynniejszych spektakli Lotte van den Berg. Przedstawienie inspirowane powieścią „Hańba” J.M. Coetzeego grane jest w otwartej przestrzeni, w miejscu opuszczonym przez ludzi. Publiczność siada na długiej ławce i obserwuje pustą przestrzeń. I widzi, jak w oddali kilka postaci rozbiera bezwładne ciało i porzuca je w trawie...

Building Conversations Lotte van den Berg / Building Conversations Lotte van den Berg/KRIS DEWITTE Building Conversations Lotte van den Berg / Building Conversations Lotte van den Berg/KRIS DEWITTE

Na Malcie zobaczymy też inny projekt Lotte van den Berg, zatytułowany „Building Conversations”. - Tutaj punktem wyjścia było pytanie, co znaczy uczestnictwo - wyjaśnia kuratorka. Jej celem było także badanie tego, jak przez rozmowę tworzy się społeczeństwo.

NASZE DZISIEJSZE FREAK SHOWS

Jednym z twórców, których zaprosiła Lotte van den Berg, jest Dries Verhoeven. Jego instalacja - szklana gablota, w której oglądamy performerów wcielających się w kilka wyrazistych ról - staje zawsze w centralnym punkcie miasta. W jednej ze scen nastolatka w różowych legginsach porusza biodrami, jakby kręciła niewidzialnym hula-hoopem. Jest w zaawansowanej ciąży. Dookoła jej stóp leżą rozsypane kolorowe kulki, jak w basenie na placu zabaw dla dzieci. Tytuł - „To nie jest matka”. W „To nie jest historia” do gabloty trafia czarnoskóry mężczyzna z łańcuchami na nogach. Na podłodze wokół niego ktoś porozrzucał ciasteczka przypominające psią karmę.

- Ekspozycja nawiązuje z jednej strony do „freak shows”, które jeszcze kilka dekad temu stanowiły źródło rozrywki bogatych europejskich społeczeństw, z drugiej strony - do słynnej pracy René Magritte'a „To nie jest fajka” - tłumaczą twórcy.

APLIKACJA NA KAŻDY CZAS?

Na Maltę przyjedzie też niemiecko-holenderski projekt „Sculpting Fear”. Reżyser i muzyk Julian Hetzel poszuka odpowiedzi na pytanie, czym może nas zaskoczyć rzeczywistość w czasach, kiedy na każdą niewygodną okoliczność mamy gotową aplikację.

W ramach Idiomu zobaczymy też spektakl „The Extra People”. Brytyjczyk Ant Hampton obnaża w nim społeczne i ekonomiczne zależności, w które jesteśmy wszyscy uwikłani.

Teatralny Idiom to również widowiskowy spektakl-koncert „Extreme Voices” grupy Miss Revolutionary Idol Berserker. Dwudziestu pięciu aktorów, piosenkarzy i tancerzy kieruje tu sceniczne jupitery na konsumpcyjny wymiar kultury, bolączki ekologii i polityki oraz i intelektualny upadek społeczeństw postkapitalistycznych. Pochodząca z Tokio 26-letnia Toco Nikaido, założycielka grupy, nawiązuje do otagei - tańca geeków, którzy oddają hołd swoim popkulturowym idolom.

W OKU KAMERY

Idiom to także filmy, spotkania i ciekawe rozmowy. Zobaczymy m.in. dokument „Vita activa - the spirit of Hannah Arendt” Ady Ushpiz, poświęcony życiu i twórczości jednej z najbardziej wpływowych myślicielek XX w.

Ciekawie zapowiada się też cykl programów nadawanych w holenderskiej telewizji, które będzie można obejrzeć na placu Wolności. Kolejne odcinki to m.in. „Marka Europa”, „Darmowe pieniądze”, „Cyfrowe jedzenie” czy „Prawda według Wikipedii”.

Malta Festival Poznań odbędzie się w dniach od 17 do 28 czerwca.

Dokładny program i bilety - www.malta-festival.pl

POLECAMY NA MALCIE

"Wasteland”, Most Jordana, 24-25 CZERWCA, godz. 19. Bilety: 15 zł.

Jeden z najsłynniejszych spektakli Lotte van den Berg. Całość oglądamy w ciszy, w pustej przestrzeni, gdzieś na peryferiach miasta. Artystka pokazuje obrzeża zwyczajności, na których wydarza się przemoc.

Ceci n’est pas”, ul. Półwiejska, 18-25 CZERWCA, godz. 14, czas trwania – 5 godzin.

Wstęp wolny.

Oglądamy performerów zamkniętych w szklanej gablocie stojącej na ulicy. Twórcy zastanawiają się nad tym, jakie obrazy i sytuacje traktujemy dziś jako zagrożenie dla naszej wolności. Reżyseria – Dries Verhoeven.

 „Orchidee” Sala Wielka CK Zamek, 22-23 CZERWCA, godz. 19. Bilety: 15 zł.

Wielki powrót wielkiego włoskiego reżysera Pippo Delbono na poznański festiwal. Swoje sceniczne obrazy artysta buduje z pomocą niezwykłych aktorów – ludzi spotkanych w więzieniach, szpitalach psychiatrycznych, na ulicy. W swoim spektaklu chce przekonać, że mimo wszystko wciąż warto mówić i pisać o miłości.

„The Extra People”, Aula Collegium Da Vinci, 26-27 CZERWCA, co pół godziny od 17 do 20.30. Wstęp wolny.

Przedstawienie site-specific, gdzie widzowie występują w roli tytułowych statystów. Rzecz o teatrze jako teatralnej machinie. Czyżby publiczność pełniła tu tylko rolę pionków w grze? Reżyseria – Ant Hampton.

„Ksenofonia. Symfonia dla Innego”, plac Adama Mickiewicza, 28 CZERWCA, godz. 22. Wstęp wolny.

Najgłośniejszym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będzie „Ksenofonia. Symfonia dla Innego” – plenerowe widowisko w reżyserii Jana Komasy upamiętniające wydarzenia Czerwca ’56.

czytaj także

  • teatr

Festiwal Mozartowski 2016. „Wesele Figara” i inne skarby Mozarta

Festiwal Mozartowski to wydarzenie wyjątkowe pod każdym względem. Impreza poświęcona wyłącznie muzyce Wolfganga Amadeusza Mozarta, która ma w repertuarze wszystkie dzieła sceniczne tego kompozytora, wciąż pozostaje największym w Europie przeglądem muzyki wiedeńskiego klasyka.

    Rabih Mroué, reżyser spektaklu „Tu Wersalu nie będzie”: Nie będziemy oceniać Leppera

    W Teatrze Polskim w Bydgoszczy powstaje spektakl o Andrzeju Lepperze. O jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej i społecznych nastrojach doby transformacji w naszym kraju opowie artysta z Libanu - Rabih Mroué. Premiera „Tu Wersalu nie będzie” w sobotę 18 czerwca.

    • teatr

    Malta Festival. Jan Komasa, reżyser spektaklu o Czerwcu'56: Poznań nie śpi, ma w swoim DNA protest

    Czerwiec '56 nie był jak powstanie warszawskie doświadczeniem całego miasta i nie ma tak silnej tradycji. Ale zaowocował silną opozycją w latach 80. - mówi reżyser Jan Komasa. 28 czerwca podczas Malta Festival wystawi spektakl „Ksenofonia. Symfonia dla innego”.

    • teatr

    Polsko-niemiecki jubileusz. Spektakl malarza dźwiękowych pejzaży w Nowym Teatrze

    Jego twórczością zainteresowani są miłośnicy sztuk wizualnych, teatru, melomani i znawcy literatury. Heiner Goebbels, jedna z największych europejskich gwiazd sztuki, kompozytor i reżyser, pokaże w Nowym Teatrze instalację „Stifters Dinge”.

    • muzyka

    Wszystkie strony świata. Festiwal Ethno Port w Poznaniu

    W czerwcu Poznań stanie się oknem na world music. Na festiwal Ethno Port przyjadą muzycy z Afryki, Azji i Europy

    • teatr

    Nowy sezon w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Znamy plany

    Cztery premiery operowe, trzy baletowe. Mariusz Treliński wyreżyseruje „Umarłe miasto” E.W. Korngolda, a Krzysztof Pastor przygotuje autorską choreografię do „Jeziora łabędziego” Piotra Czajkowskiego. Znamy plany Teatru Wielkiego na sezon artystyczny 2016/2017.

    REKLAMA
    • Wyborcza.pl
    • Wyborcza.biz
    • Wysokie Obcasy
    • CoJestGrane24
    • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
    wydarzenia
    • Muzea, wystawy i wernisaże
    • Co Jest Grane 24
    • Europejskie Targi Muzyczne 2016
    • Co Jest Grane 24 Festival
    • Premiery teatralne
    • Filmy i premiery filmowe
    • Repertuar kin
    • Repertuar teatrów
    • Koncerty
    • Trasy koncertowe
    • Imprezy w Twoim mieście
    • Orange Warsaw Festival 2017
    • Olsztyn Green Festival 2017
    • Szczecin Jazz Festival 2017
    miejsca
    • Mojo Picon
    • Wi-Taj na placu Konstytucji
    • Najlepsze lody w Warszawie
    • Podkowa Wine Depot
    • 12on14 Jazz Club
    • NOSPR
    osoby
    • Maciej Stuhr
    • Jennifer Lawrence
    • Margot Robbie
    • Przemysław Wojcieszek
    • Andrzej Chyra
    • Madonna
    • Hugh Grant
    • Marta Nieradkiewicz
    • Woody Allen
    • Izabela Trojanowska
    • Olivier Heim
    • Diana Krall
    • Artur Rojek
    • Dave Gahan
    • Kasia Smutniak
    • Wynton Marsalis
    • Deborah Brown
    • Michalina Wisłocka
    recenzje filmów
    • Ojcowie i córki
    • Kobiety bez wstydu
    • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
    • Copyright © Agora SA
    • O nas
    • Reklama w Gazecie Wyborczej
    • Prywatność
    • Nasze tematy
    • Licencje/Kontent
    • Kontakt
    • Pomoc