25. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Nowa sztuka plakatowa w Wilanowie
Czy plakat umarł? Czy wyparły go elektroniczne media? Przyjdź na wystawę 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie i się przekonaj.
To najbardziej prestiżowa impreza na świecie poświęcona sztuce plakatu. W 50-letniej historii Biennale Plakatu w Warszawie medale przyznawano takim klasykom jak Andy Warhol, Henryk Tomaszewski, Shigeo Fukuda czy Tadanori Yokoo. W sobotę o godz. 18 w Muzeum Plakatu w Wilanowie rozpocznie się jubileuszowa 25. edycja przeglądu.
ZAGROŻENIE DLA PLAKATU
W tym roku będzie on poświęcony ewolucji plakatowego medium i jego wpływie na rzeczywistość, a także tendencjom i wpływom, którym ulega dzisiejsza sztuka plakatu. Głównym punktem programu jest wystawa "Plakat - remediacje" , której kuratorem jest David Crowley, profesor londyńskiej Royal College of Art.

- Jesteśmy świadkami dyskusji na temat „śmierci plakatu”, jednak problem wcale nie jest nowy. Sięga jeszcze lat 60. XX w. i towarzyszy rozpowszechnianiu się komunikacji elektronicznej. Dzisiaj internet wskazywany jest jako główne zagrożenie dla plakatu - mówi David Crowley. - A jednak wciąż zapełniamy ulice billboardami reklamowymi, demonstranci na manifestacjach wciąż noszą spontanicznie przygotowywane transparenty, a profesjonalni graficy nigdy wcześniej nie tworzyli tyle co dzisiaj. Nowe media i język, którym się posługują, wciąż mają wiele cech plakatu, nawet jeśli nie są tworzone przez plakacistów.
BILLBOARDOWE DZIEŁA SZTUKI
Wystawa prezentuje raczej zjawiska artystyczne niż obiekty i nie będzie ograniczać się do tradycyjnej ekspozycji plakatów papierowych. Zobaczymy monumentalne rekonstrukcje dekoracji opartych na plakacie, a także plakaty-transparenty, które towarzyszyły najbardziej dramatycznym wydarzeniom historycznym ostatnich lat. Skorzystamy z telefonicznych aplikacji, które zmieniają billboardy reklamowe w dzieła sztuki.
Zobaczymy też prace wyłonione w konkursie towarzyszącym wystawie. W tym roku trzeba było stworzyć animacje klasycznych plakatów nagradzanych w poprzednich edycjach Biennale. Spośród blisko 400 prac nadesłanych przez 240 osób z całego świata jury w składzie: Magdalena Frankowska, Agata Szydłowska i Grzegorz Laszuk wybrało dziesięć najlepszych projektów, które będzie można zobaczyć na wystawie, m.in. dwie zwycięskie animacje: plakaty Marion Diethelm „Tekst, litera, obraz” i Alaina Le Querneca „Uwaga. Na początku Hitler śmieszył” ożywione przez Mateusza Kokota i Tomasza Srokę.

WYBITNI NA ŚWIECIE
Nie zabraknie tradycyjnych plakatów autorstwa wybitnych twórców z całego świata, takich jak: Louis Cameron (USA), Wilhelm „Wim” Crouwel (Holandia), Nicolas Damiens (Francja), Jürgen Haufe (Niemcy), Jean Jullien (Francja), Eustachy Kossakowski (Polska), Werner Kranwetvogel (Niemcy), Silvio Lorusso (Włochy), Marcin Mroszczak (Polska), Tomasz Sarnecki (Polska), Dread Scott (USA), Jordan Seiler (USA), Hito Steyerl (Niemcy/USA), Tadeusz Trepkowski (Polska), Vermibus (Niemcy), Ernest C. Withers (USA) czy grupa Brandalism, która swoją między- narodową działalność rozpoczęła w Wielkiej Brytanii.

PLAKAT W CENTRUM MIASTA
W piątek 10 czerwca, dzień przed oficjalną inauguracją Biennale, w Salonie Akademii przy warszawskiej ASP (Krakowskie Przedmieście 5) o godz. 18 odbędzie się też wernisaż wystawy „Wierzchołek papierowej Wieży Babel. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie w latach 1966-2014”, której kurator Zdzisław Schubert opowie historię przeglądu poprzez wybór najwybitniejszych prac w historii imprezy. Wybrane przez niego plakaty Kiyoshi Awazu, Hansa Hillmana, Jana Lenicy, Guntera Rambowa czy Ralpha Schraivogela pojawią się też w centrum Warszawy. Będzie można je oglądać na podświetlanych nośnikach wzdłuż ul. Świętokrzyskiej (między ul. Nowy Świat a ul. Marszałkowską) i ekranach w przejściu pomiędzy I i II linią metra.
MUZEUM PLAKATU W WILANOWIE
ul. Potockiego 10/16
- 25. Międzynarodowe Biennale Plakatu „Plakat - remediacje”. Wernisaż w sobotę 11 czerwca, godz. 18. Wstęp wolny. Wystawę można oglądać do 25 września w poniedziałki w godz. 12-16 (wstęp bezpłatny) oraz wtorki-niedziele w godz. 10-18.
- Bilety: 11 zł