Wystawy Wacława Szpakowskiego i Anny Szpakowskiej-Kujawskiej
Otwierane niemal jednocześnie w tym samym Muzeum, ale w różnych miejscach, dwie zupełnie różne wystawy - to „Linie rytmiczne” Wacława Szpakowskiego i „Puls życia” Anny Szpakowskiej-Kujawskiej.
Dzieła ojca - artysty odkrywanego na nowo po niemal stuleciu - to symbol pionierskiego podejścia do rysunku, tworzenia abstrakcji opartej na pięknie prostoty proporcji i rytmu. To właściwie obrazy budowane jedną linią - z jednej strony przypominające labirynty, z drugiej optyczne zabawy.

Szpakowski urodzony w Warszawie w 1883 roku zmarł w wieku 90 lat we Wrocławiu. Jego „Linie rytmiczne” powstawały przez pół wieku od roku 1900. Dziś, po przeprowadzeniu kwerend i badań, jego twórczość uznawana jest za prekursorską dla abstrakcji geometrycznej w sztuce.
Pierwsza prezentacja jego prac odbyła się już po śmierci artysty, w Muzeum Sztuki w Łodzi, w 1978 roku, a pierwsza wystawa monograficzna - w 1992 roku w Brukseli, i od tego czasu eksponowane są na światowych przeglądach abstrakcji, w tym na wystawie „Inventing Abstraction, 1910-1925” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2012/2013), podsumowującej początki tego nurtu sztuki.
Jego dzieła na styku sztuki i nauki oraz sztuk wizualnych, a także muzyki prezentowane będą w Muzeum Miejskim w Pałacu Królewskim. Oprócz rysunków, fotografii i szkiców Szpakowskiego zaprezentowane zostaną archiwalia związane z życiem i twórczością artysty, animacje jego „Linii rytmicznych”, a także interaktywna instalacja, przy pomocy której można będzie tworzyć nowe rysunki oparte na matematycznych algorytmach stosowanych przez artystę. Wystawie towarzyszy książkowa monografia jego twórczości pióra Elżbiety Łubowicz, która jest też kuratorką pokazu. Wernisaż godz. 17.

Niedługo potem - o godz. 18.30 w Ratuszu, w muzealnej Galerii Patio część swoich prac zaprezentuje córka Wacława - Anna Szpakowska-Kujawska. Artystka o indywidualnym stylu, która wielokrotnie prezentowała swoje dzieła na wystawach indywidualnych, działała w słynnej Grupie Wrocławskiej.
Będzie to jedynie wybór z jej półwiecznej twórczości, który korespondować ma z dziełami jej ojca.
Selekcja nie była zapewne zadaniem łatwym, bo w jej malarstwie, ceramice, kolażach zazwyczaj występuje postać ludzka, choć często tematem prac jest natura.
Po wernisażu w Sali Wielkiej odbędzie się też premierowy koncert utworów skomponowanych przez Adama Bałdycha wokół głównych zagadnień muzycznych w „Liniach rytmicznych”, które kompozytor wykona na skrzypcach w duecie z Per Oddvarem Johansenem na perkusji. Start godz. 19, liczba miejsc ograniczona, rezerwacja w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej (Rynek-Ratusz 24), 3, 6 i 7 czerwca.
WYSTAWY OJCA I CÓRKI
„Linie rytmiczne” Wacława Szpakowskiego Muzeum Miejskie Wrocławia - Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wlk. 35, 8 czerwca - 31 lipca, bilety 15, 10 zł. Na wernisaż: 8 czerwca, godz. 17 i finisaż wstęp wolny.
„Puls życia” Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, Muzeum Miejskie Wrocławia - Stary Ratusz, Galeria Patio, 8 czerwca - 31 lipca, bilety 15, 10 zł. Na wernisaż: 8 czerwca, godz. 18.30 i finisaż wstęp wolny.