Siemiradzki idylliczny - wystawa w Malarni w Sukiennicach
To od gestu Henryka Siemiradzkiego rozpoczęła się historia Muzeum Narodowego w Krakowie. Dziś kolejną odsłonę jego twórczości można zobaczyć w Sukiennicach na wystawie „Poszukując Arkadii”.
Na podziękowania prezydenta Krakowa za podarowanie Sukiennicom „Pochodni Nerona” Henryk Siemiradzki miał wykrzyknąć: „Ale panie prezydencie, gdzież bym ja znalazł takie dobre światło dla mojego obrazu?”.

SIELANKA
Światło w Sukiennicach do dziś komplementuje monumentalne osiągnięcia polskiego malarza, ale od tygodnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można też zobaczyć zupełnie inne obrazy artysty. Wystawa „Henryk Siemiradzki. Poszukując Arkadii” , przygotowana przez Beatę Studziżbę-Kubalską to inne spojrzenie na artystę, kojarzonego w Krakowie głównie z ogromnymi płótnami o tematyce historycznej (szczególnie fascynował go antyk).
Zamiast płonących chrześcijan w ramach nowej ekspozycji zobaczymy egzotyczne piękności, wspaniałe krajobrazy i pełne wdzięku sceny mitologiczne czy biblijne. Obok siebie zaprezentowano portrety, takie jak piękna „Cyganka” czy „Greczynka” i „Chrystusa z Samarytanką”. Rozmach malarski i sposób myślenia o obrazie można prześledzić na przykładzie wspaniałego szkicu do obrazu „Rozbitek”. Wystawa w Malarni (taką nazwę nosi jedna z sal w Sukiennicach ) wprowadza widzów w sielankowy świat, odmalowany przez Siemiradzkiego w niewielkich formatach. Pokazane obrazy, których na wystawie znajdziemy 12, pochodzą z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego. W Krakowie znalazły się niemal wszystkie przechowywane tam obrazy pędzla wybitnego malarza.
LEKKIE HISTORIE NA MORSKIM TLE
Kameralny charakter wystawy bez wątpienia podkreśla aranżacja. Dzięki pomysłowi Magdaleny Bujak ekspozycja, nawet na tle Sukiennic, wygląda naprawdę wyjątkowo. W niełatwej, przedzielonej kolumnami sali wszystkie ściany pomalowano na bardzo intensywny, morski odcień niebieskiego. To wnętrze podporządkowane prezentacji idylli Siemiradzkiego, wydobywające z nich nieoczywiste tony. Na tle ścian pięknie odbijają się sielankowe obrazy, malowane głównie na podstawie pejzaży i typów urody obecnych we włoskiej Kampanii.
Tytułową Arkadię malarz odnalazł właśnie we Włoszech, gdzie po wielu latach podróży w końcu osiadł na stałe. Wydaje się ona idealnym tłem dla odmalowanych przez niego spokojnych, lekkich historii.
WYSTAWA W MNK
Henryk Siemiradzki „Poszukując Arkadii”
Otwarta do 7 sierpnia. Kurator Beata Studziżba-Kubalska
Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Główny 3
Czynne: wt.-sob. w godz. 10-18, niedz. 10-16; od 1 czerwca w czwartki galeria będzie czynna do godz. 20
Ceny biletów 9-16 zł (niedziela - wstęp wolny)