Warszawskie Targi Książki. Kup książkę, spotkaj pisarza
7. edycja Warszawskich Targów Książki. Spotkaj się z ulubionymi pisarzami, kup nowości wydawnicze, poznaj literaturę Węgier i Katalonii i odpocznij na leżaku na płycie głównej Stadionu Narodowego
Targi potrwają do niedzieli 22 maja. W tegorocznej edycji weźmie udział ośmiuset wystawców z całego świata, a także ponad tysiąc autorów. Stoiska staną na głównej promenadzie stadionu PGE Narodowy, gdzie wydarzenie gości od trzech lat.

Honorowym gościem WTK będą Węgry
- Zabiegali o to od kilku lat, a w tym roku przypada w Polsce Rok Kultury Węgierskiej związany z 60. rocznicą Rewolucji Węgierskiej 1956 r. - mówi dyrektor WTK Jacek Oryl. - Wśród węgierskich nowości wydawniczych jest m.in. „Ostatnia gospoda”, najnowsza powieść zmarłego w tym roku noblisty Imre Kertésza.
Z kolei gość specjalny tegorocznej edycji to Katalonia. Instytut Rajmunda Llulla, który dba o promocję literatury i języka tego regionu oraz zachowanie jego kulturowej odrębności, zaprosił do Warszawy dziesięciu pisarzy związanych z Barceloną i piszących po katalońsku. Na węgierskim stoisku będzie można nie tylko spotkać się z autorami, ale także spróbować regionalnej kuchni.
Strefa chillout
Będzie też salon frankofoński, w którym zaprezentują się pisarze z Francji, Maroka, Algierii, a nawet Haiti.
Na płycie głównej wyłożonej specjalnie sztuczną trawą powstanie strefa chilloutu z kawiarnią, leżakami i parasolami, będą też gigantycznych rozmiarów plansze do gier, po których uczestnicy będą się poruszać jak żywe pionki. Na boisku stanie też scena, na której występować będą zespoły dziecięce w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, jak również artyści węgierscy.
Kogo spotkamy na targach
WTK to okazja do spotkań z pisarzami, którzy odwiedzą stoiska wydawnictw i będą podpisywać swoje książki. Wśród polskich autorów spotkamy m.in.: Katarzynę Bondę, Jacka Dehnela, Hannę Krall, Zygmunta Miłoszewskiego, Łukasza Orbitowskiego, Eustachego Rylskiego czy Olgę Tokarczuk. Publiczność pozna też nominowanych i laureatów ważnych polskich nagród literackich. Ale będą też spotkania z gośćmi z zagranicy, m.in. z brytyjskim historykiem, pisarzem Simonem Sebagiem Montefiore, autorem najnowszej książki „Romanowowie”, Larsem Saabye Christensenem, uważanym za norweskiego kandydata do Literackiej Nagrody Nobla, amerykańską pisarką rosyjskiego pochodzenia Paulliną Simons i skandynawskim dziennikarzemi i pisarzem Monsem Kallentoftemszwedzkim.
O koreańskiej rzeczywistości opowie przedstawiciel młodego pokolenia pisarzy, mieszkający w USA Kim Young-ha. Pojawi się też temat ukraiński, który przedstawi m.in. korespondent wojenny Siergiej Łojko.
Poczytają dzieciom
Z ulubionymi autorami, m.in. Grzegorzem Kasdepkem, Bohdanem Butenką, Agnieszką Tyszką czy Magdaleną Pinkwart mają okazję spotkać się też dzieci. A w weekend znani aktorzy poczytają dzieciom bajki.
Reportaż, komiks i varsavianiści
Oprócz tego w programie są wydarzenia tematyczne, m.in. Dzień Reportażu i spotkania z laureatami Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki (sobota), a także Festiwal Komiksowa Warszawa. Pojawią się też akcenty warszawskie, czyli spotkania autorskie z varsavianistami. A w sobotę w godz. 11-13, w ramach akcji „Książka za książkę”, w zamian za pięć papierowych książek będzie można otrzymać kod na darmowe pobranie e-booka ze specjalnej puli tytułów.
Warszawskie Targi Książki w nowej odsłonie odbywają się od sześciu lat. W zeszłym roku okazały się największą tego typu imprezą w Polsce - pod względem liczby wystawców wyprzedziły nawet największe imprezy targowe w Poznaniu i Kielcach.
PGE Narodowy
al. Poniatowskiego 1
Godziny otwarcia:
- 20 maja, piątek - 10-19
- 21 maja, sobota - 10-19
- 22 maja, niedziela - 10-17
Ceny biletów w kasach targowych
- bilet normalny - 12 zł
- bilet ulgowy - 5 zł
- bilet rodzinny - 22 zł
- imienny karnet - 26 zł
WYDAWNICTWO AGORA ZAPRASZA NA SPOTKANIA Z AUTORAMI
Książki podpisywać będą m.in.:
Jerzy Bralczyk podpisuje książkę „Na drugie Stanisław. Nowa księga imion” - sobota 21 maja, godz. 13.30-14.30
Wacław Radziwinowicz podpisuje książkę „Creme de la KREML. 172 opowieści o Rosji” - sobota 21 maja, godz. 15.30-16.30
Grzegorz Kasdepke podpisuje książkę „45 puknięć w głowę” - niedziela 22 maja, godz. 11.30-12.30
Filip Springer podpisuje książkę „Księga zachwytów” - sobota 21 maja, godz. 14.30-15.30
Adam Wajrak - niedziela 22 maja, spotylka się z czytelnikam o 11.30, sala Barcelona, i podpisuje książkę „Wilki” godz. 12.30 -15 na stoisku Agory
- Wydawnictwo Agora, stoisko 23/D3
5 NAJCIEKAWSZYCH WYDARZEŃ NA TARGACH
Poleca Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki
1. „Pisać, opowiadać, być obywatelem” - spotkanie z Taharem Ben Jellounem, urodzonym w Maroku pisarzem, który jest jednym z najbardziej znanych żyjących autorów piszących po francusku. Godna szczególnej uwagi jest jego książka przetłumaczona na język polski w 2015 r. pt. „Co to jest islam. Książka dla dzieci i dorosłych”, która porządkuje pojęcia kojarzone z tą religią. Spotkanie poprowadzi Wojciech Tochman.
SOBOTA godz. 13-14, stoisko Frankofonii - 105/D13\
2. Najbardziej znany na świecie pisarz kataloński Jaume Cabré spotka się z czytelnikami i przedstawi swoją najnowszą w Polsce książkę pt. „Cień eunucha”.
SOBOTA 21 maja, godz. 13-13.50, Kanapa Literacka (scena główna)
3. Niemiecka gwiazda kryminału Nele Neuhaus, której światową sławę przyniosła seria z komisarzami Oliverem von Bodensteinem i Pią Kirch-hoff. Droga autorki na szczyty bestsellerów wiodła od „self-publishingu”, o czym opowie podczas spotkania z czytelnikami.
SOBOTA 21 maja, godz. 14, sala LONDYN C
4. Spotkanie z najlepszymi duńskimi pisarzami kryminałów, m.in. Michaelem Katzem Krefeldem, autorem m.in. „Wykolejonego” i „Zaginionego”, podczas którego rodzeństwo Lotte i SOren Hammerowie oraz Jacob Weinreich (pseud. A. J. Kazinski) opowiedzą o zespołowym pisaniu powieści kryminalnych.
SOBOTA 21 maja, godz. 17, Kanapa Literacka (scena główna)
5. Spotkanie z Rafałem Olbińskim, malarzem, grafikiem i twórcą plakatów, jednym z przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu, autorem albumu „Olbiński. Pasja plakatów”. Artysta wykłada we wpływowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku, a jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”.
NIEDZIELA 22 maja, godz. 10.15-10.45, Scena A