Noc Muzeów 2016. Odwiedź muzea, wejdź tam, gdzie na co dzień nie ma wstępu, zrób selfie z Chopinem
W sobotę 14 maja do godz. 1 w nocy warszawiacy mogą zwiedzać ponad 250 instytucji. W tym 52 muzea. Są wśród nich zarówno najbardziej znane, jak Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jak i takie, o których istnieniu mało kto wie, np. Muzeum Jazzu, Muzeum Gazownictwa, Muzeum Nurkowania, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, czy Muzeum Modniarstwa i Naparstków.
Jest nawet Muzeum Utracone, czyli to wirtualne, w ramach którego na dziedzińcu Muzeum Narodowego odbędzie się pokaz mówiący o dziełach sztuki, które zostały z Polski wywiezione np. podczas wojny i raczej nie uda się ich już odnaleźć.
Z roku na rok przybywa też instytucji publicznych, które otwierają swoje siedziby, najczęściej zamknięte na co dzień dla zwiedzających. To np. Sejm, Senat, ministerstwa, ambasady, Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy itd. Obok dużych państwowych galerii prezentują się te prywatne, a także liczne pracownie artystyczne i domy kultury, a knajpy i klubokawiarnie szykują tej nocy specjalne atrakcje.
Do tegorocznej edycji dołączyło w sumie 40 instytucji, m.in. Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, Sinfonia Varsovia, Legia Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Centrum Pieniądza NBP czy Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Kto by pomyślał, że w pierwszej edycji Nocy Muzeów 13 lat temu wzięło udział tylko 11 placówek i były to wyłącznie muzea.
- Mimo tej mnogości oraz różnorodności Noc Muzeów nie zatraciła swego pierwotnego charakteru i zakładanego celu - popularyzacji zbiorów muzealnych - deklaruje Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Statystyka pokazuje, że to muzea są głównym celem nocnych odwiedzin. Notują rekordy frekwencyjne, nawet 15 tys. zwiedzających w jeden wieczór.
W zeszłym roku w Nocy Muzeów wzięło udział ponad 300 tys. osób.
Jak co roku po Warszawie między muzeami kursować będą zabytkowe autobusy, „ogórki” i ikarusy. O godz. 11 będzie można je podziwiać na pl. Defilad podczas Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Autobusów, a o godz. 12.30 wyruszą ulicami w paradzie, która zakończy się na pętli autobusowej Metro Marymont. Paradne autobusy będą zabierać pasażerów, ale tylko na pl. Defilad. Oprócz tego na pl. Narutowicza w godz. 19-1 będzie można zobaczyć wystawę zabytkowych tramwajów.
Specjalną atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie możliwość zrobienia sobie selfie z Fryderykiem Chopinem, a właściwie z jego wirtualną postacią, która pojawi się m.in. w Ogrodzie Saskim, przy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, w Łazienkach Królewskich i w Żelazowej Woli. Wystarczy pobrać na telefon bezpłatną aplikację „Selfie with Chopin”. Ma to umilić zwiedzającym czas oczekiwania w kolejkach, bo przecież nie zapominajmy, że one też są nieodłączną częścią warszawskiej Nocy Muzeów.