Zapisz się na Noc Muzeów. Zaplanuj zawczasu wieczór, na wiele atrakcji są rezerwacje
Noc Muzeów w tym roku odbędzie się 14 maja, ale warto pomyśleć o niej nieco wcześniej, bo na niektóre wydarzenia należy zapisać się z wyprzedzeniem. Przygotowaliśmy przegląd takich, na które bez rezerwacji nie mamy szansy wejść.
NARODOWY INSTYTUT AUDIOWIZUALNY
ul. Wałbrzyska 3/5

W Noc Muzeów można odwiedzić wiele miejsc skłaniających do refleksji nad historią. Tymczasem NInA proponuje spędzenie tej nocy z zagadnieniami na wskroś współczesnymi i aktualnymi. W rolach głównych seriale i programowanie.
Program:
- w godz. 16-20 - warsztaty z Girls Code Fun dla młodzieży w wieku 9-13 lat. Uczestnicy poznają zasady programowania w wizualnym języku Scratch. Nauce towarzyszyć będą interaktywne ćwiczenia i zabawy.
- od godz. 18 - Przegląd seriali - nowe, ambitne tytuły realizowanymi przez stacje: HBO, Netflix i Canal . Pokaz podzielono na trzy sekcje: Nordic Noir (skandynawskie seriale kryminalne), True Crime (seriale balansujące na granicy dokumentu i fikcji) i Kryzys w Utopii (seriale poświęcone wpływowi technologii na człowieka). Pokazom będzie towarzyszyć dyskusja z udziałem krytyków filmowych.
- od godz. 20 - #nocnehakowanie do rana - warsztaty dla dorosłych, tematem przewodnim będzie programowanie na potrzeby społeczności lokalnych. Celem Hakatonu będzie testowanie i rozwijanie aplikacji mobilnej „Metro dla wszystkich”.
Zapisy: nina.gov.pl
MUZEUM NARODOWE
Al. Jerozolimskie 3

- Tu atrakcji czeka wiele: wystawy stałe, pokaz specjalny „Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji”, czy wystawa czasowa „Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie”.
- Program:
- godz. 18 - Wieczorynka w muzeum. Zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat, potrwają około 60 minut.
- godz. 18 - Spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku (wraz z opiekunami) w magazynie największego zbioru dawnej ceramiki i szkła w Polsce. Goście będą mieli okazję zapoznać się z technikami wyrobu i zdobienia przedmiotów szklanych i ceramicznych. Czas trwania około 40 minut.
- godz. 20, 21 i 22 - Spotkania w magazynie ceramiki i szkła. Kolekcja należąca do Zbiorów Sztuki Zdobniczej gromadzona od początku XX wieku, jest jednym z najważniejszych zespołów tego rodzaju w Polsce. Ilustruje rozwój europejskiego szkła oraz ceramiki artystycznej od końca XIV do początku XX wieku. Zbiory przechowywane są w magazynie studyjnym. Gości oprowadzą pracownicy merytoryczni: Wanda Załęska, Katarzyna Świetlicka oraz Katarzyna Węglowska-Marasek. O kolekcji szkła, technikach jego kształtowania i dekorowania opowie Aleksandra Kasprzak.
- Spotkanie o godz. 20 - tłumaczone na język migowy.
- godz. 20 i 22 - Spotkania w Pracowni Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie. Kierowniczka pracowni, Agnieszka Czubak odkryje przed zwiedzającymi tajniki pracy konserwatora muzealnego.
- godz. 21 i 23 - Spotkania w magazynie sztuki orientalnej. Na zbiór orientaliów składają się kolekcje sztuki: chińskiej, japońskiej, islamu oraz buddyjskiej i hinduskiej. Zbiory na co dzień nie są udostępniane publiczności. Czas trwania około 40 minut.
Zapisy od 2 maja:
pon.-pt. w godz. 9-15 tel. 621 10 31 wew. 246 lub pod adresem: edukacja@mnw.art.pl
STOŁECZNE CENTRUM EDUKACJI KULTURALNEJ
ul. Jezuicka 4

Program:
- w godz. 19-24 - wystawa tkanin Anny Kabacińskiej-Banaszkiewicz.
- w godz. 19-20.30 - koncert pieśni i arii kompozytorów polskich i obcych w wykonaniu uczestników Muzycznej Sceny Młodych SCEK i zaproszonych gości. Przy fortepianie Tomasz Lupa i Hubert Mitura, opieka artystyczna: Urszula Napiórkowska.
Zapisy: rezerwacja@scek.pl (w tytule należy wpisać „Noc Muzeów, godz. 19”).
- w godz. 22-23 - występ studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina z klasy fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego.
Zapisy: rezerwacja@scek.pl (w tytule należy wpisać „Noc Muzeów, godz. 22”).
TEATR POLSKI
ul. Karasia 2

O północy rozpocznie się wyjątkowy spektakl na Scenie Kameralnej. Inspiracją dla artystów będą podpowiedzi publiczności oraz przestrzeń, w której wystąpią, ponieważ scenografia spektaklu będzie do ostatniej chwili zagadką.
Wstęp 15 zł,rezerwacja biletów: tel. 826 49 18, 826 61 64 lub rezerwacje@teatrpolski.waw.pl
TEATR STUDIO
PKiN, pl. Defilad 1

- O godz. 19 rozpocznie się premierowy spektakl „Szkarłatny płatek i biały” w reżyserii Jakuba Kowalskiego.
Darmowa pula biletów: bilety@teatrstudio.pl
Będzie też można zobaczyć wystawę fotografii Tomasza Gudzowatego „Four Books”, oraz „Żywe archiwa” i wernisaż wystawy „Z archiwum Galerii Studio”.
POLSKI CZERWONY KRZYŻ
ul. Mokotowska 14, Archiwum Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań PCK

To jedyna okazja do poznania pracy biura od kuchni, zobaczyć unikatowe dokumenty: oryginalne kartoteki więźniów obozów koncentracyjnych i więzień hitlerowskich, księgi szpitali powstańczych i dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego, akty zgonów Polaków zmarłych podczas II wojny w obozach i więzieniach na terytorium Niemiec oraz Polski. Będzie można wypełnić druki poszukiwań, które pozwolą sprawdzić, czy biuro ma informacje o naszych bliskich, albo podjąć starania ustalenia ich wojennych losów. Będzie wystawa archiwalnych plakatów i zdjęć PCK. Zaplanowano pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej.
Wejścia co godzinę, od godz. 19 do 22.
Zapisy: tel. 326 12 64, 326 12 61 lub nocmuzeow@pck.org.pl. W treści należy podać liczbę zgłaszanych osób oraz wybraną godzinę (uczestnicy powyżej 12 lat).
SĄD OKRĘGOWY
al. „Solidarności” 127

Program od godz. 18-24
- projekcja filmu „Korytarze sądu” z 1960 r., reż. A. Piekutowski
- „Zmieniamy się” - wystawa multimedialno-fotograficzna z okazji 75-lecia istnienia gmachu sądu
- pokazy psów policyjnych, policyjny kącik pirotechniczny, prezentacja robota do przenoszenia ładunków wybuchowych, strojów podchodzeniowych, inscenizacja eskorty więźnia szczególnie niebezpiecznego, zwiedzanie cel dla osób konwojowanych i samochodów do konwojowania
- „Historia ukryta w murach” - opowieści varsavianisty Jana Jagielskiego, wieloletniego pracownika Żydowskiego Instytutu Historycznego
- Inscenizowana rozprawa z procesu karnego w latach 30. - procesu kieszonkowców z warszawskiej Pragi, i w latach 60. - procesu Bogdana Arnolda, mordercy, który nienawidził kobiet - grupa rekonstrukcyjna z Koła Naukowego Prawa Karnego studentów UW „Temida”
- Zwiedzanie gmachu z Januszem Owsianym varsavianistą, przewodnikiem warszawskim
Zapisy: do 4 maja: noc.muzeow@warszawa.so.gov.pl (osoby, które nie wysłały zgłoszenia, będą mogły być dopisane w miarę wolnych miejsc).
GALERIA STARA PROCHOWNIA
ul. Boleść 2

Program od godz. 19:
- wystawa fotografii Małgorzaty Niemen „Oj, dzieje się, dzieje! - druga odsłona”
- wystawa prac Patryka Nieczarowskiego-Nieczar „Galeatorium” - rzeźba i płatnerstwo (miedziane hełmy maskowe, wizerunki polskich wokalistek)
- w godz. 20-24 - koncert „Il Dolce Tormento” - liryka miłosna renesansu i baroku w wykonaniu zespołu wokalnego Canti w składzie: Karolina Roman (sopran), Justyna Adamska (sopran), Łucja Kowalewska (alt), Paweł Kowalewski (tenor), Piotr Wojciechowski (bas), Jan Strojewski (teorba)
- w godz. 21-24 - koncert Mai Chwiejczak-Błaszczyk z zespołem, w programie m.in. ballady do tekstów Krzysztofa Marii Sieniawskiego z muzyką Mai Chwiejczak-Błaszczyk
Zapisy: rezerwacja@scek.pl, należy podać tytuł koncertu