Wystawa i aukcja znakomitych zdjęć w galerii Mysia 3. O człowieku w fotografii.
Mysia 3 wystawia zdjęcia Karola Beyera, Natalii LL i Chrisa Niedenthala, autoportrety Witkacego i Romana Opałki, fotografie rodzinne Heleny i Edwarda Hartwigów, a także fotoportrety znanych postaci.
Wystawa „Poza portret. O człowieku w polskiej fotografii” to wiosenna odsłona projektu organizowanego przez Fotografię Kolekcjonerską - portal, którego rolą jest prezentacja wybitnych polskich artystów fotografów i zachęcanie do kolekcjonowania fotografii. Od dziewięciu lat dwa razy w roku odbywają się wystawy i aukcje. Tematem wiosennej edycji, która rozpocznie się w środę, jest człowiek.
POZA PORTRETEM
- To niezwykle pojemne hasło, dlatego pokażemy prace w różnych zakresach tematycznych i stylistycznych. Chcieliśmy wyjść poza portret - mówi Katarzyna Sagatowska, koordynatorka i kuratorka projektu.

Jednak portret stanowi punkt wyjścia. Na wystawie zobaczymy m.in. zdjęcia Karola Beyera, warszawskiego fotografa, który jako jeden z pierwszych wykonywał w Polsce arte de visite. Będą także portrety znanych postaci, aktorki Poli Raksy sfotografowanej przez Bogdana Łopieńskiego, artysty Pawła Althamera w obiektywie Krzysztofa Gierałtowskiego, piosenkarki Edyty Geppert uwiecznionej przez Jacka Porębę czy Wojciecha Manna przedstawionego przez Rafała Milacha. Kolejną kategorią jest lustrzane odbicie portretu, czyli autoportret.
- Pokażemy fotografie Witkacego, który odgrywał sceny przed aparatem, i zdjęcia Romana Opałki z konceptualnego, niezwykle konsekwentnego cyklu „OPALKA 1965/1 -?”, w którym fotograf przez wiele lat uwieczniał swoją twarz, aby pokazać upływ czasu - opowiada Katarzyna Sagatowska.
RODZINA ŻAKA I HARTWIGÓW
Zobaczymy też autoportrety Pawła Żaka, Magdy Hueckel czy Pawła Pierścińskiego, który jest też autorem obecnych na wystawie zdjęć z serii „Album rodzinny”, portretu brata artysty z lat 50. oraz żony i syna na wakacjach. Motyw rodzinny powraca też na zdjęciach Heleny i Edwarda Hartwigów przedstawiających ich córki, Danutę i Ewę.

Kolejna grupa zdjęć wykorzystuje postać ludzką do pokazania wielkich wydarzeń historycznych czy problemów społecznych. To np. zdjęcie Karola Szczecińskiego wykonane w 1945 r. w zrujnowanej Warszawie, fotografia Chrisa Niedenthala z manifestacji „Solidarności” podczas stanu wojennego, praca Maćka Nabrdalika z projektu „Nieodwracalne” przedstawiająca byłą więźniarkę obozów nazistowskich czy praca Zbigniewa Libery z cyklu „Lego. Obóz koncentracyjny”. Ale także dwie odbitki Natalii LL z cyklu „Sztuka konsumpcyjna” z 1972 r., która jest głosem o prawa kobiet, m.in. prawo do przyjemności.
- Bardzo ważne i zaskakujące jest też pokazanie człowieka bez człowieka, czyli poprzez ślady, przedmioty, jakie po nim zostają - zauważa Katarzyna Sagatowska. - Np. praca Katarzyny Mirczak pokazuje preparat skóry z tatuażem. To zdjęcie z cyklu fotografii z zakładów medycyny sądowej pt. „Znaki specjalne”.
„POZA PORTRET. O CZŁOWIEKU W POLSKIEJ FOTOGRAFII”
Mysia 3
ul. Mysia 3, III piętro
- Wernisaż w środę, 4 maja o godz. 19
- Wystawę można oglądać do 15 maja, w pon.-sob. w godz. 10-20, w niedz. w godz. 12-18
- Aukcja w niedzielę, 15 maja o godz. 19.
- W ramach projektu odbędzie się też kurs dla początkujących kolekcjonerów fotografii, koszt: 400 zł, Zapisy i informacje: kontakt@fotografiakolekcjonerska.pl