Historia codzienna. Obrazy Chaima Goldberga
Obrazy Chaima Goldberga, żydowskiego malarza, rzeźbiarza i grawera, dokumentujące życie Żydów przed wojną, zawisną w Muzeum, I Remember - nowej instytucji kulturalnej na mapie Krakowa. Otwarcie najmłodszego muzeum w mieście zaplanowano na 8 maja.
Przy ulicy Miodowej 19 na krakowskim Kazimierzu wkrótce bramy dla zwiedzających otworzy nowe muzeum. Muzeum, I Remember to ukłon w stronę Chaima Goldberga, żydowskiego malarza, który przez 50 lat życia przenosił na płótno swoje obserwacje i wspomnienia dotyczące codzienności Żydów. Na obrazach przedstawiał głównie swój rodzinny Kazimierz Dolny, ale też m.in. Kraków, w którym pobierał pierwsze nauki, i Warszawę, gdzie przez dwa lata studiował na Akademii Sztuk Pięknych.

ŻYCIE CODZIENNE
Pomysłodawcami i fundatorami muzeum są Shalom Goldberg, syn artysty, oraz polski biznesmen Maciej Gruca. - Koncept wystawy prac mojego ojca to historia poprzez sztukę. Ludzie odwiedzający muzeum dowiedzą się tutaj, jak wyglądało życie codzienne Żydów przed wojną: jak matki opiekowały się dziećmi, śpiewały im kołysanki, co robiło się podczas szabatu, co działo się na rynku, w jaki sposób Żydzi spędzali czas wolny - wyjaśnia Shalom Goldberg, syn artysty i dyrektor Muzeum, I Remember.
W POSZUKIWANIU DOMU
Dlaczego Shalom Goldberg zdecydował się na założenie muzeum? Prace jego ojca znajdują się m.in. w Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Smithsonian Institute i National Collection of Fine Arts w Waszyngtonie, Skirball Museum w Los Angeles, Museum Yad Vashem w Izraelu, Musée Petit Palais w Genewie, w Muzeum Narodowym i w Polin - Muzeum Żydowskim w Warszawie. Odwiedziły też Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą na okoliczność otwarcia Muzeum Sztuki Złotniczej. Do tej pory prace artysty nigdzie nie miały jednak stałego „domu”. Syn malarza postanowił wypełnić wolę ojca i zebrać jego dzieła w jednym miejscu.
Co łączy Chaima Goldberga z krakowskim Kazimierzem? Trzy lata życia i edukacji pod okiem wybitnego prof. Władysława Skoczylasa z prestiżowej Szkoły Sztuk Pięknych im. Mehoffera.
W nowym muzeum znajdzie się 176 prac (obrazy olejne, akwarele, rysunki) dokumentujących życie Żydów w sztetlach. Mają się tu też odbywać spektakle teatralne, koncerty, spotkania literackie, wykłady, pokazy filmów i konferencje. Za rok, 20 marca, w setną rocznicę urodzin Chaima Goldberga, planowane jest otwarcie ogrodu i piwnicy z wystawami czasowymi.
Muzeum, I Remember zaprasza od 8 maja.