Otwarcie nowoczesnego Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu
Muzeum zajmuje kamienicę Pod Złotym Słońcem w Rynku. Przygotowania na jego przyjęcie trwały od lat i od dnia, w którym Wrocław został Światową Stolicą Książki UNESCO, odwiedzali je tylko zaproszeni goście. Teraz Muzeum Pana Tadeusza czeka na wszystkich.
Dzień otwarty w Muzeum Pana Tadeusza jest powiązany z obchodami uchwalenia 225 lat temu Konstytucji 3 maja. Jej oryginał z podpisem marszałka Stanisława Małachowskiego będzie prezentowany w gablocie, ale i tak nie trzeba chyba szczególnie zachęcać do wizyty w nowym muzeum.
Niemal 4,5 tys. m kw. na czterech poziomach wypełniają sale wystawiennicze i konferencyjne, małe kino, kawiarnia, pracownie plastyczne. Najważniejszy jest tu rękopis epopei narodowej Adama Mickiewicza kupiony w 1999 roku do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Tu jest też serce multimedialnej opowieści o historii i drodze do wolności Polaków, a mówi o niej około 300 eksponatów ze zbiorów Ossolineum, z Lwowskiej Galerii Sztuki i Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie.

Rękopisu na co dzień oglądać nie będzie można - autograf księgi z lat 30. XIX wieku przechowywany jest w skarbcu. Ale na odwiedzających czekają zawsze wirtualne okulary pozwalające unieść się w niebo, ekrany parowe z wyświetlanymi fragmentami filmów, specjalna aplikacja sprawiająca, że na pustych stronach książek jak pod wpływem sympatycznego atramentu pojawi się treść, czy Narratar, animowany avatar, który wejdzie w dialog z nami.
W muzeum prezentowane są tematy związane z obyczajowością i kulturą szlachecką, której schyłek pokazał Mickiewicz, a także wpływ jego romantycznych wizji na polską szkołę filmową. Odkrywając kolejne wątki związane z „Panem Tadeuszem”, dotrzemy do sedna - tematu wolności i do tych, których inspirowały idee Mickiewicza, czyli Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W Gabinetach Świadków Historii zajrzymy przez judasza na przesłuchanie Bartoszewskiego, posłuchamy audycji Radia Wolna Europa, a z gabinetu Nowaka-Jeziorańskiego zadzwonimy do sąsiada.

MUZEUM PANA TADEUSZA
Rynek 6, czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10-18. Bilety: 10 zł - ulgowy, 20 zł - normalny, rezerwacja przez stronę www.pantadeusz.ossolineum.pl. Za darmo wejdą dzieci do czterech lat i osoby po 75. roku życia.