Pan Tadeusz opowiadany współcześnie - nowe muzeum we Wrocławiu
23 kwietnia oficjalne otwarcie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. To inauguracja kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO. Od 3 maja muzeum czeka na wszystkich zwiedzających.
Niemal 4,5 tys. metrów kwadratowych na czterech poziomach wielkomiejskiej, XVII-wiecznej Kamienicy pod Złotym Słońcem wypełniają sale wystawiennicze i konferencyjne, małe kino, kawiarnia, pracownie plastyczne. I choć najważniejszy tu jest rękopis epopei narodowej Adama Mickiewicza, kupiony w 1999 roku do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i przechowywany we Wrocławiu, to romantyczne dzieło będzie sercem multimedialnej opowieści o historii Polski i drogi do wolności Polaków.

Mówić o niej będzie około 300 zgromadzonych eksponatów, w większości ze zbiorów Ossolineum, ale też Lwowskiej Galerii Sztuki i Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie.

Rękopisu na co dzień ze względów konserwatorskich oglądać nie będzie można - autograf księgi z lat 30. XIX wieku przechowywany będzie w skarbcu wraz ze specjalną zabytkową szkatułą - jednak atrakcji dla widzów ma nie zabraknąć: od wirtualnych okularów pozwalających unieść się w niebo, po ekrany parowe z wyświetlanymi na nich fragmentami filmów. Będzie też specjalna aplikacja sprawiająca, że na pustych stronach stojących w bibliotece książek jak pod wpływem działania sympatycznego atramentu pojawi się treść, czy Narratar, animowany awatar, który wejdzie w dialog z gośćmi muzeum.

Marcin Hamkało, dyrektor Muzeum Pana Tadeusza: - Widzom trzeba opowiedzieć historię ich językiem, czasem popkulturowym, czasem językiem gadżetów, gry, zabawy czy multimediów. Szukałem go, by opowiedzieć np. mojemu synowi, że możliwości porozumienia między pokoleniami istnieją w kulturze, w literaturze. Bo kiedy przestaje być oczywiste, że porozumiewamy się za pomocą czytanych wspólnie lektur, okazuje się, że tak naprawdę nie wiemy, kim jesteśmy. Pokażemy, że literatura przekłada się na działanie społeczne, dając inspirację, żeby zmieniać świat.

W muzeum pojawią się tematy związane z obyczajowością i kulturą szlachecką, której schyłek pokazał Mickiewicz, a także wpływem jego romantycznych wizji na polską powojenną szkołę filmową.
Po odkryciu kolejnych wątków związanych z „Panem Tadeuszem” - historycznego, kulturowego, biograficznego i intertekstualno-literackiego - dotrzeć będzie można do sedna tematu wolności i tych, których inspirowały idee Mickiewicza: Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W Gabinetach Świadków Historii będzie można zajrzeć przez judasza, żeby zobaczyć przesłuchanie Bartoszewskiego, posłuchać audycji Radia Wolna Europa i z gabinetu Nowaka-Jeziorańskiego zadzwonić do sąsiada.
MUZEUM PANA TADEUSZA
- Wrocław, Rynek 6
- Czynne od wtorku do niedzieli w godz. od 10 do 18.
- Bilety w kasie (10 zł - ulgowy, 20 zł - normalny),
od 25 kwietnia będzie można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej www.pantadeusz.ossolineum.pl.
Za darmo wejdą dzieci do 4 lat i osoby po 75. roku życia.