Zmiany w Łazienkach - Stara Oranżeria po remoncie i nowy Ogród Holenderski
Łazienki Królewskie pochwaliły się odnowionym budynkiem Starej Oranżerii i kolorowym ogrodem holenderskim. Znamy też główne wydarzenia rozpoczęcia sezonu w królewskim parku, wśród nich m.in. Piknik Europejski, ekspozycja Konstytucji 3 Maja z 1791 r. i wystawy dwóch obrazów ze zbiorów Muzeum Mauritshuis w Hadze
Do Oranżerii prowadzą alejki ogrodu zrewitalizowanego w stylu holenderskim. Właśnie kwitną różowe, fioletowe i białe tulipany, których cebulki - w liczbie 40 tys. - przywiózł do Warszawy słynny holenderski ogrodnik Niek Roozen. W rabatach rosną też róże, azalie, rododendrony i magnolie, a wśród ścieżek prezentują się rzeźby ogrodowe po konserwacji.
Malowidła odkryte pod tynkiem
W środku XVIII - wieczna Stara Pomarańczarnia projektu nadwornego architekta Dominika Merliniego, w której mieszczą się Teatr Królewski i Królewska Galeria Rzeźby, zaskakuje pięknymi malowidłami ściennymi Jana Christiana Kamsetzera przedstawiającymi włoską architekturę z idyllicznym pejzażem. Odkryto je pod warstwą zielonkawego tynku na początku remontu w 2012 r.
- To było przełomowe odkrycie. Dotychczas historycy sztuki uważali, że malowidła, których projekty zachowały się na rycinach, nigdy nie zostały zrealizowane - mówi dyrektor muzeum Tadeusz Zielniewicz. - Tymczasem zachowało się aż 60 proc. oryginalnego dzieła.
Teraz możemy podziwiać malowidła, które jak w 1793 r. stanowią tło dla kopii najsłynniejszych rzeźb świata starożytnego, m.in. Grupy Laokoona, Apolla Belwederskiego, Amazonki Mattei i Hermesa Ludovisi.

- Kontynuujemy oświeceniową ideę Stanisława Augusta, który chciał tu stworzyć muzeum nowoczesne, czyli publiczne, dostępne dla wszystkich. Wierzono, że obcując z pięknem, człowiek staje się bardziej obyczajny, lepszy, a lepsi ludzie stworzą lepsze społeczeństwo - opowiada Tadeusz Zielniewicz.
Oprócz konserwacji malowideł i rzeźb, w Starej Oranżerii m.in. wyremontowano dach i dostosowano budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono nowoczesne rozwiązania, jak audiodeskrypcja czy tyflografika. Podczas wymiany instalacji pod posadzkami Galerii Rzeźby odkryto relikty XVIII i XIX-wiecznego systemu ogrzewania. Wprowadzono też m.in. nowoczesny system monitoringu.

Prace remontowo-konserwatorskie w Starej Oranżerii w latach 2012 - 2016 kosztowały 34 mln zł, a sfinansowane zostały ze środków m.in. Funduszy Norweskich i Ministerstwa Kultury.
Wystawy, koncerty, piknik
Oficjalne otwarcie Ogrodu Kwiatowego dla publiczności nastąpi w piątek, 29 kwietnia w ramach organizowanych w Łazienkach Dni Holenderskich. W niedzielę, 1 maja odbędzie się tu Piknik Europejski z okazji prezydencji Królestwa Niderlandów w Radzie Unii Europejskiej. W programie m.in. koncerty i parady orkiestr, gry i zabawy.
Prawdziwą perełką tegorocznego sezonu w Łazienkach będą wystawy dwóch obrazów z Muzeum Mauritshuis w Hadze. Będą eksponowane w Pałacu na Wyspie - pierwszy, „Kwiaty w szklanym wazonie” holenderskiego mistrza martwych natur Abrahama Mignona z 1670 r. będzie można oglądać od 29 kwietnia do 30 czerwca.
Drugi, „Wnętrze galerii obrazów” flamandzkiego malarza Gonzalesa Coquesa, od 1 lipca do 30 listopada. Ponadto z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Pałacu na Wyspie będzie można zobaczyć zabytkowy egzemplarz konstytucji z 1791 r. A 12 maja w Starej Oranżerii rozpocznie się wystawa „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766-1868”.
Łazienki przygotowują też atrakcje na Noc Muzeów, 14 maja, m.in. koncert Grzecha Piotrowskiego (Scena na wodzie). A 15 maja o godz. 12 rozpoczną się letnie niedzielne koncerty pianistyczne pod pomnikiem Chopina. W lipcu czeka nas festiwal muzyczny „Strefa ciszy”, a w sierpniu cykl koncertów w Ogrodzie Chińskim „Festiwal Światła” i wystawa „Flora Danica” z kolekcji Zamku Frederiksborg Narodowego Muzeum Historii Danii.
