Zobacz światową sztukę w Warszawie. Targi Sztuki International Art Fair
Zobacz prace artystów współpracujących z galeriami w Wielkiej Brytanii, Turcji, na Ukrainie i w Chinach, m.in. Roberta Indiany, Igora Mitoraja i Patricka Faucka. Przyjdź na performance Rachel Liebeskind. Na stadionie PGE Narodowym rozpoczęł się International Art Fair - międzynarodowe targi sztuki.
Będzie malarstwo, grafika, rzeźba, ale także fotografia, wzornictwo, street art i performance. Targi International Art Fair Warsaw, które rozpoczęły się w czwartek, to pomysł Beaty Roszkowskiej, kolekcjonerki i propagatorki sztuki, która prowadzi w Warszawie galerię Le Marchand.
Przyciągnąć kolekcjonerów
- Mieszkałam kiedyś we Francji i zachwycało mnie to, że kiedy tam organizuje się targi sztuki, to całe miasto tym żyje. Brakowało mi takiego wydarzenia w Polsce - mówi Beata Roszkowska. - Poza tym, nawet jeśli odbywały się świetnie przygotowane targi, np. w Poznaniu, to miały wymiar lokalny, ogólnopolski. Brakuje wydarzeń o charakterze międzynarodowym. Wiem to zarówno od artystów i galerzystów, jak i kolekcjonerów, którzy na takie imprezy wyjeżdżają za granicę. Rynek sztuki w Polsce sięzmienia. Jest grupa kolekcjonerów, która nie skupia się wyłącznie na sztuce polskiej. Zależało mi też, żeby sprowadzić galerie i artystów obecnych na rynkach światowych i dzięki temu przyciągnąć również kolekcjonerów z zagranicy. A przy okazji promować sztukę polską.

Galeria Contini Art z Wielkiej Brytanii przywiozła prace amerykańskiego artysty Roberta Indiany, twórcy słynnej popartowskiej rzeźby LOVE, a także polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja. Austriacka galeria Artontour project by kunst#stücke prezentuje dzieła Patricka Faucka i Joachima Lothara Partnera, a ukraińską s.com.ua - postModern Art Gallery reprezentuje malarz abstrakcjonista Andriej Siderski. Są prace chińskiego artysty Fu Wenjuna, rumuńskiego malarza, rysownika i fotografa Bogdana Vladuty, ale także zakopiańskiego rzeźbiarza Marcina Rząsy.

Promować projektantów
Przez dwa ostatnie lata Beata Roszkowska wraz z kuratorką targów Małgorzatą Miśkowiec odwiedzały najbardziej znane międzynarodowe targi sztuki w Wiedniu, Stambule, Rotterdamie, Paryżu czy Madrycie i rozmawiały z galeriami o pomyśle podobnego wydarzenia w Warszawie.
- Ciekawiło nas, jak postrzegany jest nasz rynek, badałam, jakie są szanse, żeby te galerie tu przyciągnąć i pokazać, co się u nas dzieje - opowiada kolekcjonerka. - Okazało się, że np. Wielka Brytania postrzega Warszawę jak drugi Berlin, jest to dla nich miejsce atrakcyjne, które się rozwija, gdzie dużo się dzieje. Z kolei dla wystawców z Turcji jesteśmy bardzo egzotyczni. Dla nich to jest nowe miejsce do poznania.
International Art Fair Warsaw
al. Poniatowskiego 1
Piątek-sobota 8-9 kwietnia w godz. 10-20
Niedziela 10 kwietnia w godz. 10-17
Bilety:
- piątek - 14 zł
- sobota i niedziela - 18 zł
- dzieci i młodzież do lat 18 - wstęp wolny po okazaniu legitymacji szkolnej
Na targach będzie można kupić wszystkie pokazywane prace. Nowoczesne wzornictwo reprezentują uznani polscy projektanci Oskar Zięta czy Tomasz Rogalik, a fotografię - magazyn „Photo Culture” i prace Lidii Popiel. Przestrzeń targów zaprojektowali architekci Marlena i Marek Happachowie ze słynnego warszawskiego studia H2 Happach.
Targom towarzyszą też dyskusje, m.in. o sztuce w przestrzeni miasta, o kolekcjonerstwie, współczesnym designie, street arcie i wideo arcie, a także wzajemnych relacjach mody i sztuki. Pełen program: art-fair.pl/program
A w piątek o godz. 20 w kinie Muranów (ul. Andersa 1) odbędzie się pokaz najnowszego filmu Zbigniewa Libery pt. „Walser”.