WROCŁAW MAŁĄ UKRAINĄ
Na miesiąc Wrocław zmieni się w Lwów. Codziennie w ramach ESK będzie prezentowana współczesna kultura ukraińska - muzyka, literatura, sztuki wizualne, filmy, przygotowano też liczne wydarzenia dla dzieci.
- We Lwowie skupia się życie kulturalne i artystyczne. Ale zaproszeni zostali artyści z całego kraju - mówi Rafał Koziński, jeden kuratorów Miesiąca Lwowskiego.
W weekend przyjedzie wielu muzyków, którzy będą grać nie tylko w salach koncertowych, ale także na ulicach Wrocławia. Do niedzieli kilkakrotnie będzie można posłuchać grup Hycz Orchestr i Lemko Bluegrass Band, które łączą tradycyjną muzykę ze współczesnymi eksperymentami, folk z muzyką popularną. Olesia Zdrowiecka zaprezentuje autorski program muzyczny na głos i cytrę do wierszy ukraińskich poetów, a grupa Vivienne Mort przyjedzie z baśniowym widowiskiem.
Na sześciu piętrach kamienicy w Rynku, gdzie mieściła się Moda Polska, stanie wielka wystawa współczesnej sztuki - Ukrajinskij Zriz, czyli Przekrój. Prócz rzeźby, malarstwa, ilustracji, zobaczymy też nowe media. - Ta wystawa obrazuje nasze reakcje na to, co się działo na Majdanie, po nim i teraz. Sami zadajemy sobie pytanie, czy i jaki wpływ miały te wydarzenia na sztukę i twórców - wyjaśnia kurator Wołodymyr Kaufman. Wernisaż w piątek o godz. 17, w każdą niedzielę odbywają się oprowadzania kuratorskie (godz. 12 i 14), a w czwartki wystawa jest uzupełniania o performance (godz. 18).
W kinie Nowe Horyzonty będzie można oglądać ukraińską kinematografię - od klasyków, takich jak Paradżanow czy Ilienko, po najnowsze produkcje. Większość pokazów nowych filmów będzie premierowa - zostały przetłumaczone specjalnie na potrzeby ESK. W programie pełnometrażowe produkcje kinowe, filmy dokumentalne oraz kino artystyczne. W pierwszym tygodniu warto zwrócić uwagę na „Żywy ogień” Ostapa Kostiuka, który przyjedzie do Wrocławia spotkać się z widzami (niedziela, godz. 20). - Główni bohaterowie mojego filmu to tradycyjni owczarze, pasterze. Pozostało ich tak niewielu, że bardzo trudno było ich znaleźć - opowiada reżyser. Jego film to opowieść o konfrontacji tradycyjnego rzemiosła z przemianami współczesnego świata.
Program dla dzieci przygotował zespół Dagadana, który poprowadzi także warsztaty muzyczne - wspólne śpiewanie ludowych piosenek (niedziela, godz. 15.30). W sobotę Ola Krawczenko, artystka ze Lwowa, zrobi z dziećmi maski zwierząt (godz. 12, 13, 14), a w niedzielę pisarz Taras Prochaśko przeczyta fragmenty ze swojej najnowszej książki o mieszkańcach Bukowego Lasu (godz. 16).
Przejście Garncarskie zmieni się w Uliczkę Lwowską. Pojawią się tu liczne stoiska z rękodziełem, będzie można skosztować tradycyjnych potraw i przekąsek: czebureków, gałuszek, czekolady, chałwy i pralinek, kwasu chlebowego oraz prażonej na miejscu zielonej kawy.
Natomiast w Hali Stulecia jest prezentowana panorama plastyczna dawnego Lwowa autorstwa Janusza Witwickiego, od piątku do niedzieli będzie także wyświetlany film o historii jej powstania i powojennych dziejach (godz. 11, 13, 15). Dzieci stworzą własne makiety miast i miasteczek podczas rodzinnych warsztatów (sobota, godz. 13.30).
WSTĘP WOLNY
MIESIĄC LWOWSKI
1 kwietnia - 3 maja
Miejsca:
Klubokawiarnia Lwowska Pod Klepsydrą, Przejście Garncarskie 2
Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
Kamienica Rynek 25
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Ulica Lwowska - Przejście Garncarskie
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na wybrane wymagana jest rezerwacja.
Więcej na wroclaw2016.pl/lviv