Co jest Grane 24 Co jest Grane 24 7 wydarzeń dziś
wróć zmień
Najbardziej popularne:
5 +25 km 50
Zastosuj
  • wydarzenia
  • repertuar kin
  • repertuar teatrów
  • magazyn kulturalny
  • bilety cjg24
  • zjedz to w Warszawie
  • Co Jest Grane 24 Festival 2019
  • Białystok New Pop Festival 2019

Najczęściej czytane

  • magazyn kulturalny

  • wszystkie artykuły
  • o filmie
  • o muzyce
  • o teatrze
  • o wystawach
  • dla dzieci
  • w mieście
  • quizy
REKLAMA
Panorama Warszawy z Warsaw Trade Tower / ADAM STĘPIEŃ

Spaceruj po warszawskich wieżowcach

Magdalena Dubrowska| 31-03-2016

Wieżowce to symbol nowej historii Warszawy: i te ultranowoczesne, jak i te z XX w. Zapraszamy na spacer po dziesięciu warszawskich wysokościowcach.

1. PAST-A UL. ZIELNA 39

Past-a / FRANCISZEK MAZUR Past-a / FRANCISZEK MAZUR

Spacer można zacząć od najstarszego warszawskiego wieżowca, czyli 51-metrowego budynku PAST-y wybudowanego w 1908 r. według projektu Bronisława Brochwicz-Rogoyskiego. Na początku mieściła się w nim centrala telefoniczna Cedergrena. Budynek przejęła Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna - stąd nazwa, która przetrwała do dziś. W czasie powstania warszawskiego został odbity z rąk Niemców, a walki te stały się legendą. Od 2003 r. na dachu widnieje kotwica - symbol Polski Walczącej. Taras widokowy na ostatnim piętrze PAST-y jest udostępniany zwiedzającym w Noc Muzeów i 20 sierpnia, w rocznicę odbicia budynku podczas powstania.

2. PRUDENTIAL UL. ŚWIĘTOKRZYSKA

Prudential / JACEK ŁAGOWSKI Prudential / JACEK ŁAGOWSKI

W 1934 r. PAST-a oddała palmę pierwszeństwa wieżowcowi angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential wysokiemu na 66 m.

Dziś po jego świetności zostało wspomnienie, wciąż jednak fascynuje. 16-piętrowy gmach przy placu Napoleona, a dziś Powstańców Warszawy zaprojektował architekt Marcin Weinfeld. Projekt żelbetowej konstrukcji stworzył Stefan Bryła. Na dachu zamontowano antenę telewizyjną, dzięki której w 1939 r., na pięć dni przed wybuchem wojny, wyemitowano pierwszą w Polsce próbną transmisję telewizyjną.

Po wojnie gmach odbudowano w socrealistycznym kształcie. Przez ponad pół wieku mieścił się tu hotel Warszawa. Dziś ma prywatnego właściciela, który prowadzi niekończący się remont.

3. MARRIOTT AL. JEROZOLIMSKIE 65

Mariott / WALDEMAR GORLEWSKI Mariott / WALDEMAR GORLEWSKI

Zaprojektowany przez Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobradka i ukończony w 1989 r. osiągnął pięciogwiazdkowy standard i szybko zyskał prestiż. Hotel Marriott liczy 140 m i 42 kondygnacje. Na tych najniższych mieszczą się sklepy, kawiarnie i restauracje. Ten budynek pojawia się w tle wielu polskich filmów, a podczas pobytu w Warszawie mieszkali tu m.in. Michael Jackson i Barack Obama. W 1999 r. wspiął się po fasadzie na sam szczyt bez zabezpieczenia i pozwolenia znany francuski wspinacz Alain Robert, a jego śladem poszli Polacy: Dawid Kaszlikowski i Bartłomiej Opiela. Z kolei austriacki spadochroniarz Felix Baumgartner wykonał z dachu Marriotta skok BASE jump.

4. ZŁOTA 44 UL. ZŁOTA 44

Zlota 44 / WALDEMAR GORLEWSKI Zlota 44 / WALDEMAR GORLEWSKI

Po tej historycznej zaprawie możemy ruszyć na podbój nowoczesności, czyli w samo serce warszawskiego city, nad którym góruje żagiel wieżowca Złota 44 projektu światowej sławy architekta Daniela Libeskinda. Ten drapacz chmur ma 52 piętra i 192 m wysokości i jest najwyższym wyłącznie mieszkalnym wieżowcem w Unii Europejskiej. Poza tym spełnia najwyższe normy budownictwa ekologicznego, przyjaznego środowisku. Apartamentowiec jako pierwszy w Polsce został pokryty fasadą Tripple Glazed Unit (TGU), która redukuje zużycie energii o 20 proc.

U jego stóp tętni miejskie życie, można coś zjeść, iść do kina czy teatru, a to dzięki bliskości placu Defilad. Wkrótce na niższych kondygnacjach zaczną działać restauracje, pojawi się też reprezentacyjne lobby projektu Libeskinda, otwarte na miasto i mieszkańców i wyposażone w obiekty sztuki użytkowej stworzone przez Studio Libeskind Milano.

5. INTERCONTINENTAL UL. EMILII PLATER 49

Intercontinental / KUBA ATYS Intercontinental / KUBA ATYS

Hotel, który mieści się niedaleko Złotej 44, zawdzięcza swoją specyficzną konstrukcję - wcięcie pomiędzy piątą a dwudziestą kondygnacją - potrzebie doipuszczenia światła do okolicznych domów.

Budynek z 2003 r., zaprojektował zespół architektów pod kierownictwem Tadeusza Spychały.

Warszawski InterContinental słynie z basenu położonego 150 m nad ziemią. Nocowali w nim m.in. członkowie zespołu Depeche Mode i Madonna.

6. RONDO 1 RONDO ONZ 1

Rondo 1 / ALEKSANDER PRUGAR Rondo 1 / ALEKSANDER PRUGAR

Budynek zaprojektowała warszawska pracownia architektoniczna AZO we współpracy z pracownią Skidmore, Owings and Merrill, która słynie z takich projektów jak Sears Tower i John Hancock Building w Chicago. Biurowiec Rondo 1 otwarto w 2006 r. 40-piętrowa wieża jest cała przeszklona, a w nocy także oświetlona. Charakterystycznym elementem są panoramiczne, przeszklone windy, które widać z zewnątrz. W niższej części znajdują się sklepy, kawiarnie, bar sushi i salon kosmetyczny. Budynek ma bardzo dużo ekologicznych rozwiązań, otrzymał certyfikat Green Building nadawany przez Komisję Europejską.

7. WARSAW TRADE TOWER, UL. CHŁODNA 51

Warsaw Trade Tower / ALINA GAJDAMOWICZ Warsaw Trade Tower / ALINA GAJDAMOWICZ

Z centrum możemy udać się w stronę Woli, gdzie powstaje kolejne zagłębie wysokościowców. Szlaki przecierał tu wieżowiec Warsaw Trade Tower wybudowany w 1999 r. początkowo na siedzibę Daewoo. Zaprojektowali go warszawscy architekci z pracowni Majewski, Wyszyński, Hermanowicz oraz RTKL z Baltimore. Był to pierwszy tak nowoczesny i wysoki budynek poza ścisłym centrum Warszawy. Ma 184 m wysokości, a z masztem - 208 m.

Na Chłodnej po sąsiedzku działają knajpki i bary, m.in. U Madziara, DoWoli, U Chłopaków, Café Furkot i Chłodna 25.

8. WARSAW SPIRE PLAC EUROPEJSKI 3

Warsaw Spire / FRANCISZEK MAZUR Warsaw Spire / FRANCISZEK MAZUR

Biurowiec Warsaw Spire, który wkrótce ma zostać otwarty, znalazł miejsce na bliskiej Woli przy placu Europejskim. Ma 220 m łącznie z dwiema 40-metrowymi iglicami, a zaprojektowała go belgijska pracownia Jaspers & Eyers wraz z polskim partnerem pracownią PBPA Projekt.

Plac Europejski jest wyłączony z ruchu samochodowego i ma być zieloną wyspą dzielnicy. Będzie tu okrągła sadzawka, strumień i podświetlane fontanny, posadzono też ponad sto drzew: egzotyczne metasekwoje, cypryśniki błotne i glediczje. Mają też powstać restauracje i obiekty kulturalne. W okolicy Warsaw Spire mieści się Muzeum Powstania Warszawskiego.

9. INTRACO UL. STAWKI 2

Intraco / BARTOSZ BOBKOWSKI Intraco / BARTOSZ BOBKOWSKI

Na Muranowie wyrasta charakterystyczny szmaragdowy blok. To wieżowiec Intraco z 1975 r. Ma 138 m wysokości i 39 kondygnacji, a oprócz biur mieszczą się tu restauracje i bar, kwiaciarnia, salon fryzjerski itd. Wieżowiec dla Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego „Intraco” zaprojektował architekt szwedzkiego pochodzenia Peter Diebitsch. Co ciekawe, elewacja budynku początkowo była ceramiczna, ale w 1998 roku się zużyła i zastąpiono ją odbijającą światło, lustrzaną ścianą kurtynową. Nieopodal, na ul. Anielewicza 6, znajduje się Muzeum Historii Żydów Polskich, gmach wybudowany kilka lat temu wg projektu Reinera Mahlamäkiego.

10. Q22 AL. JANA PAWŁA II 22

Q22 / DARIUSZ BOROWICZ Q22 / DARIUSZ BOROWICZ

Na koniec propozycja obejrzenia najnowszego stołecznego wieżowca, który powstaje w al. Jana Pawła II, na miejscu dawnego drapacza chmur z lat 90., czyli hotelu sieci Mercure. Budynek kupiła i wyburzyła firma Echo Investment za 31 milionów euro. Wszystkie materiały z rozbiórki poddano recyklingowi, dzięki czemu uzyskano 1,5 tys. ton stali i 25 tys. ton betonowego kruszywa. Nowy biurowiec, który mierzy 195 m wysokości i ma 41 pięter, został zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates. Zastosowano w nim najnowsze rozwiązania ekologiczne, m.in. system odzyskiwania energii w windach czy panele fotowoltaiczne. Nowością na skalę Polski będzie system wind „TWIN”, polegający na umieszczeniu w każdym szybie dwóch kabin, z których każda porusza się niezależnie od drugiej.

WIEŻOWCE W METRACH

  1. PAST - 51 M
  2. PRUDENTIAL - 66 M
  3. INTRACO - 38 M
  4. INTERCONTINENTAL - 164 M
  5. MARRIOTT - 170 M
  6. ZŁOTA 44 - 192 M
  7. RONDO 1 - 192 M
  8. Q22 - 195 M
  9. WARSAW TRADE TOWER - 208 M
  10. WARSAW SPIRE - 220 M

W tym podniebnym wyścigu drapaczy chmur, mimo nowoczesnych technologii z XXI w., wciąż wygrywa Pałac Kultury, którego budowa zakończyła się w 1955 r. Król wieżowców, który wraz z iglicą mierzy 237 m, pozostaje dla warszawiaków i przyjezdnych głównym punktem odniesienia, wystarczy poszukać wzrokiem na horyzoncie jego strzelistej sylwetki i już wiadomo, gdzie jest centrum. To budynek jedyny w swoim rodzaju, wymykający się wszelkim kategoriom, bezkonkurencyjny. No właśnie - pałac, a nie zwykły biurowiec.

Zresztą, dokąd by się w Warszawie nie zapuściło, wszystkie drogi i tak prowadzą do Pałacu Kultury

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o warszawskich drapaczach chmur, polecamy książkę Jarosława Zielińskiego pt. „Złota 44 i inne warszawskie niebotyki” wydaną przez BBI Development. To opracowanie historyczne, architektoniczne i urbanistyczne kilkudziesięciu warszawskich wieżowców, od budynku PAST-y po nowy symbol Warszawy - Złotą 44.

czytaj także

  • w mieście

Plac Defilad i okolice Pałacu Kultury - tu powstaną nowe instytucje kulturalne

Nowe gmachy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa zaprojektowane przez Thomasa Phifera, wyremontowana Sala Kongresowa - już niedługo otoczenie Pałacu Kultury zacznie być centrum kulturalnego życia.

  • w mieście

Kwieciście w Ogrodzie Botanicznym UW

Tulipany dopiero w kwietniu, za to przylaszczki, krokusy czy oczary pożegnały zimę na dobre. Ale te i kilka innych gatunków można jeszcze podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Otwarcie sezonu w świąteczną niedzielę 27 marca.

  • wystawy

Centrum Sztuki Współczesnej: wystawa Angeliki Markul

Najstarsza piramida zatopiona w morzu, wnętrze największego na świecie teleskopu do obserwacji gwiazd i jaskinia kryształów nie z tej planety. W Centrum Sztuki Współczesnej rozpoczęła się wystawa Angeliki Markul „To, co stracone, jest na początku”.

  • wystawy

Trzy ostatnie wystawy MSN w Emilii

To będą ostatnie wystawy w pawilonie Emilii, dawnym sklepie meblarskim, a od kilku lat siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W maju MSN musi się wyprowadzić. Z modernistycznym budykiem ekipa muzeum żegna się z wielkim hukiem, organizując jednocześnie trzy duże wystawy.

10 000 książek dla bibliotek szkolnych!
  • w mieście

Każdy głos się liczy! Od Ciebie zależy, które podstawówki otrzymają od Empiku 10 tys. książek

Aż 550 bibliotek ze szkół podstawowych z całej Polski powalczy o 10 tysięcy książek. To rekordowa liczba zgłoszeń w corocznym konkursie "Tysiąc powodów by czytać". Dziesięciu zwycięzców wyłoni głosowanie, które startuje 24 października w aplikacji mobilnej Empiku. Każdy może oddać codziennie 1 głos - aż do 28 listopada.

W Fab Labie działa m.in. stolarnia
  • w mieście

Tu nauczysz się lutować, haftować i budować własne instrumenty. Fab Lab stawia na kobiety

Fab Lab na ul. Twardej 14/16 w Warszawie to pracownia, w której nauczysz się podstaw stolarki, krawiectwa, obsługi plotera laserowego, programowania. Odbywają się tu bezpłatne kursy zawodowe dla kobiet i otwarte warsztaty rodzinne

REKLAMA
  • Wyborcza.pl
  • Wyborcza.biz
  • Wysokie Obcasy
  • CoJestGrane24
  • Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.
wydarzenia
  • Muzea, wystawy i wernisaże
  • Co Jest Grane 24
  • Europejskie Targi Muzyczne 2016
  • Co Jest Grane 24 Festival
  • Premiery teatralne
  • Filmy i premiery filmowe
  • Repertuar kin
  • Repertuar teatrów
  • Koncerty
  • Trasy koncertowe
  • Imprezy w Twoim mieście
  • Orange Warsaw Festival 2017
  • Olsztyn Green Festival 2017
  • Szczecin Jazz Festival 2017
miejsca
  • Mojo Picon
  • Wi-Taj na placu Konstytucji
  • Najlepsze lody w Warszawie
  • Podkowa Wine Depot
  • 12on14 Jazz Club
  • NOSPR
osoby
  • Maciej Stuhr
  • Jennifer Lawrence
  • Margot Robbie
  • Przemysław Wojcieszek
  • Andrzej Chyra
  • Madonna
  • Hugh Grant
  • Marta Nieradkiewicz
  • Woody Allen
  • Izabela Trojanowska
  • Olivier Heim
  • Diana Krall
  • Artur Rojek
  • Dave Gahan
  • Kasia Smutniak
  • Wynton Marsalis
  • Deborah Brown
  • Michalina Wisłocka
recenzje filmów
  • Ojcowie i córki
  • Kobiety bez wstydu
  • Pięćdziesiąt twarzy Blacka
  • Copyright © Agora SA
  • O nas
  • Reklama w Gazecie Wyborczej
  • Prywatność
  • Nasze tematy
  • Licencje/Kontent
  • Kontakt
  • Pomoc