Warsztaty z życia. Zostań ekspertem od siebie
Inteligencja emocjonalna jest tak samo ważna jak wiedza - przekonują Paulina Czapska i Anna Szapert. Pracują nad nią podczas cyklu zajęć „Ćwiczenia z...”. I biorą na warsztat temat władzy.
CZEGO NIE NAUCZONO NAS W SZKOLE
Paulina Czapska i Anna Szapert nazywają siebie tandemem, który rozwija inteligencję emocjonalną i społeczną. Miksują psychologię, neurobiologię, sztukę, łączą ze swoim doświadczeniem coacha, trenera, edukatora (Paulina), i psychoterapeuty (Anna), a potem przekazują je za pomocą ćwiczeń. Prowadziły zajęcia w Pracowni Duży Pokój, w czwartek 31 marca, będą w Marzycielach i Rzemieślnikach (Bracka 25).
- W internecie można znaleźć wiele osób, które mają ciekawe wykłady. My lepiej czujemy się w bezpośredniej pracy z ludźmi, nie tylko indywidualnie, ale też w dużych grupach - mówi Anna Szapert. - Uczymy siebie i innych tego, czego nie uczono nas w szkole, bo nie ma na to miejsca w systemie edukacji. Zapraszamy, żeby każdy stał się ekspertem od siebie - dodaje Paulina Czapska.
Uczestnicy przychodzą do nich, bo model życia, jaki znają z rodzinnego domu, nie odpowiada współczesnemu światu.

SEN TO NIE STRATA CZASU
Część uczestników chce przyjść po gotowe rozwiązania i recepty. Pytają, jak efektywnie zarządzać czasem, pieniędzmi. Trenerki nakłaniają, żeby biznesowe słowo „zarządzać” zamienić na bardziej ludzkie „korzystać”. - Zaskoczyło mnie, że mają wyrzuty sumienia z powodu snu, uważają, że to strata czasu. Badania mówią, że dziś śpimy średnio 1,5-2 godziny mniej niż w 2013 roku. I to coraz bardziej się pogłębia - mówi Paulina. Podczas ćwiczeń z pieniędzmi trenerki pytały, jak je wydawać, na co wymieniać, by mieć poczucie, że robi się to sensownie.
Paulina i Anna nie dają jednak gotowych rozwiązań. Tytuł cyklu „Ćwiczenia z ” ma być wskazówką, by uczestnicy sami wypróbowali wiele metod, idei.

JAK ZARZĄDZASZ SOBĄ
W czwartek będą zajmowały się tematem władzy. Nie chodzi jednak tylko o politykę. - Zaczynamy od tego, jak ja sprawuję władzę nad sobą: czy wysypiam się, dobrze jem, chodzę do lekarza, dbam o to, żeby spędzać czas z bliskimi, gdy nie daję z czymś rady, to proszę o pomoc. Czy jestem zarządcą, który mówi: „możesz więcej!” czy: „jesteś beznadziejna”? - wymienia Paulina.
Przyglądają się temu, jakim jesteśmy rodzicem - autorytarnym, który wie, co jest najlepsze dla dziecka, czy takim, który z nim rozmawia. Czy wreszcie bierzemy udział w wyborach, czy jednak dystansujemy się od władzy i decydujemy pozostać bierni.
CO NAPĘDZA ZŁE WYDARZENIA
- Przygotowując się do zajęć, znalazłam cytat: „Najlepszy rząd to taki, który mało rządzi”. Podoba mi się napięcie między tymi słowami. U nas władza kojarzy się z wydawaniem decyzji, mniej z odpowiedzialnością, świadomością. Ciekawym przykładem jest Kanada, jeśli minister ds. uchodźców sam jest uchodźcą, to dzięki swojemu doświadczeniu i przeżyciom jest bliżej problemów tych ludzi. U nas ten osobisty fragment doświadczenia polityków nie funkcjonuje - mówi Anna.
Przekonują, że o władzy można rozmawiać, reprezentując różne poglądy polityczne. - Mamy dobrze zbadaną historię pod względem faktograficznym, ale też pod względem psychologii społecznej, wiemy, co eskaluje konflikty i napędza spiralę złych wydarzeń. To się zaczyna od bardzo małych rzeczy, od tego, że mówimy: my - oni, etykietujemy - mówi Paulina.
Po Marzycielach mają już kolejne plany. Chcą jeździć poza Warszawę na spotkania w małych miejscowościach; przygotują zajęcia z „muszę” w tle - o tym, kto i dlaczego decyduje o tym, co musimy, a na festiwalu Millennium Docs Against Gravity Film Festival po jednym z filmów poprowadzą „Ćwiczenia z ciszą”.
„Ćwiczenia z władzą”
- Marzyciele i Rzemieślnicy - Dom Towarowy Braci Jabłkowskich
- ul. Bracka 25, III p
- czwartek, 31 marca, godz. 18-21
- Wstęp wolny, zapisy: hallo@futuresimple.p