Wystawa w Muzeum Pragi. Od różyca do Osieckiej
Pióro Agnieszki Osieckiej, kapelusz Wiecha, harmonia wyprodukowana przez Adolfa Leonhardta i opakowanie pralinek Wedla z początku XX w. W Muzeum Warszawskiej Pragi trwa wystawa „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne”
To bardzo intymna ekspozycja. Oprócz przedmiotów codziennego użytku należących do jej 17 bohaterów, tytułowych prawobrzeżnych, czyli ludzi, których życie w różnorodny sposób splotło się z historią Pragi, możemy zobaczyć także czarno-białe fotografie rodzinne, pamiątki, zapiski, fragmenty pamiętników i listów. Większość z nich nie była dotąd pokazywana. Wystawę otwierają zdjęcia i dokumenty związane z działalnością Juliana Różyckiego, społecznika, właściciela apteki przy ul. Brukowej (obecnie Okrzei) i założyciela gimnazjum męskiego, w którym dziś mieści się liceum im. Władysława IV, a także słynnego Różyca, czyli Bazaru Różyckiego.
Dalej prezentują się pamiątki po rodzinie Wedlów: dawne opakowania po słodyczach, stare pieczątki, a nawet scyzoryk Jana Wedla, który w latach 30. XX w. wybudował nową fabrykę czekolady na Kamionku. Na wystawie sportretowano inne sławne rodziny praskie, m.in. Majlertów, którzy od XIX w. prowadzą gospodarstwo rolne w Marcelinie i Leonhardtów, którzy zajmowali się produkcją harmonii. Jedną z nich, własnoręcznie wyprodukowaną przez Adolfa Leonhardta, możemy podziwiać na wystawie.

Znajdziemy tu też wspomnienia po Helenie Rzeszotarskiej, która założyła prywatne gimnazjum żeńskie przy Konopackiej, po ks. Ignacym Kłopotowskim, proboszczu parafii przy kościele św. Floriana, po Zygmuncie Szymonie Nissenbaumie, który ratował żydowskie zabytki na Pradze oraz po Władysławie Sebyle, poecie z grupy Kwadryga zamordowanym w Katyniu w 1940 r.

Uwagę przykuwają dwie stare maszyny do pisania. Na pierwszej Stefan „Wiech” Wiechecki pisał felietony o Teofilu Piecyku i Walerym Wątróbce, na drugiej Agnieszka Osiecka tworzyła teksty „Kochanków z ulicy Kamiennej” i „Małgośki”.
* „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne”, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52. Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 10-18, w czwartek w godz. 10-20 do 15 maja. Wstęp: 2 zł (normalny), 1 zł (ulgowy).