Rocznica strajków z lutego '71. Kochajmy łódzkie włókniarki
Cyfrowe Archiwum Łodzian "Miastograf.pl", Stowarzyszenie "Topografie" i Świetlica Krytyki Politycznej zapraszają na obchody rocznicy strajków łódzkich z lutego 1971 r.
PREXER, UL. POMORSKA 39
10 lutego wstrzymano pracę w przędzalni Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego w Łodzi. Była to reakcja na wieloletnie zaniedbania Łodzi i przemysłu włókienniczego. Strajkujący żądali wycofania - wprowadzonych wcześniej podwyżek cen żywności, poprawy warunków życia i pracy oraz szacunku ze strony personelu kierowniczego i lokalnych władz. Zryw, w którym wzięło udział około 55 tys. osób, wywarł ogromne wrażenie na ówczesnej władzy. Do Łodzi przyjechał sam premier Piotr Jaroszewicz, który nie tylko przystał na cofnięcie grudniowych podwyżek cen żywności, ale też zainicjował stworzenie pierwszego krajowego planu modernizacji Łodzi.
W piątek powrócimy do tych wydarzeń. Organizatorzy spotkania przygotowali projekcje reportażu o strajkach „Kto pokazał tyłek Jaroszewiczowi” w reżyserii Michała Matysa, filmu edukacyjno-propagandowego „Mama Krysi jest włókniarką” w reżyserii Tadeusza Stefanka, który pokazuje dzień z życia włókniarki w warunkach, o których większość robotnic mogła tylko pomarzyć, oraz „Pamięć”, w której reżyser Władysław Wasilewski udaje się tropem pamięci o przodownicy pracy - tkaczce Janinie Leśniewskiej.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy spotkania zostaną poczęstowani tradycyjną łódzką zalewajką w wersji bezmięsnej. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.