REKLAMA

Mural #PokoleniaNiepodległej

19.05.2018, godz: 00.00

Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

WrocławSołtysowicka 21a

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informację Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu: na budynku Archiwum IPN we Wrocławiu (ul. Sołtysowicka 21 a) powstaje mural historyczny #PokoleniaNiepodległej, który upamiętnia najważniejsze dokonania Polaków w walce o niepodległość państwową i wolność obywateli.

W ciągu ostatniego stulecia zmagania o te wartości toczono najpierw z zaborcami, a następnie z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i komunistycznym. Walka ta zakończyła się sukcesem, zyskała uznanie innych narodów, a dla wielu z nich stała się inspiracją w poszukiwaniach własnej drogi do wolności. Mural ukazuje w sposób symboliczny nasze przejścia od roku 1918 do dnia dzisiejszego, w którym możemy cieszyć się niezależnością i osiągnięciami współczesności.

Akcentując bohaterską postawę kilku pokoleń Polaków mural kształtuje dumę i tożsamość narodową, przywołuje doświadczenia i pamięć bez których trudno jest zrozumieć teraźniejszość i budować przyszłość. Pokazuje, że dobro ojczyzny zależy od nas wszystkich, naszej codziennej pracy, umiejętności porozumienia się, współdziałania, a nawet poświęcenia się w imię najwyższych wartości.

Odsłonięcie muralu odbędzie się 19 maja podczas „Nocy Muzeów”. Codziennie można śledzić postęp prac artystów na ul. Sołtysowickiej 21 a oraz na profilu Oddziału IPN we Wrocławiu.

REKLAMA