REKLAMA

Noc Świętojańska w CK Zamek

25.06.2016, godz: 12.00

Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

WrocławPl. Świętojański 1

Leśnicka Noc Świętojańska zbudowana jest w oparciu o słowiańską mitologię. Ma charakter pikniku rodzinnego, który odbywa się w najbliższym otoczeniu Zamku: na tarasach, w amfiteatrze i parku krajobrazowym. Żelaznymi punktami programu są warsztaty plecenia wianków świętojańskich, które zgodnie z tradycją po zmierzchu są rzucane w nurt przepływającej przez Leśnicę rzeki Bystrzycy. Świętojańskie ognisko zapłonie już o godz. 15:00 i będzie się palić przez cały czas trwania imprezy do późnych godzin wieczornych wyznaczając centralny punkt Nocy Świętojańskiej. Wokół ogniska odbywać się będą rytualne tańce w kręgu oraz korowody całuśne.

Pełna tajemnic Wioska Słowiańska będzie okazją do spotkania prawdziwych rzemieślników przy pracy, a każdy z nich chętnie przyjmie pomoc przy swoim warsztacie od zwiedzających. Spróbować będzie można podpłomyków od piekarza, u zielarki zasięgnąć magicznej porady, a u rybaka poznać tajniki wędzenia ryb. Dla najmłodszych przewidziane są warsztaty plastyczne, zaś całe rodziny zapraszamy do udziału w świętojańskich konkursach. Stałym elementem imprezy jest Jarmark Świętojański, gdzie można nabyć ekologiczne, regionalne produkty wytwarzane na skalę lokalną. 

Warsztaty śpiewu białego

Na osoby lubiące śpiewać czekać będą warsztaty śpiewu białego skoncentrowane wokół dawnych zwyczajów świętojańskich. Na warsztatach uczestnicy poznają podstawy emisji głosu i improwizacji. Warsztaty zakończą się  Świętojańskim Korowodem.
Zajęcia poprowadzi Witold kozłowski, który od 18 lat zajmuje się warsztatami śpiewu i pracy z głosem. Jego uczniowie są laureatami konkursów i festiwali oraz liderami zespołów muzycznych. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzi warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jest wokalistą zespołu OVO. "Spójrz, jakie to piękne. Przyłącz się do mnie i razem się tym delektujmy." - to jego nauczycielskie credo (za L.Buscaglia). 

Świętojański Korowód oprócz uczestników Nocy współtworzą:

- Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji,
- uczestnicy warsztatów śpiewu Fundacji OVO,
- grupa Wrocławica,
- Chatka Tańca,
- Kasia Pakowska

Koncerty 

W  części artystycznej Nocy, na scenie plenerowej w amfiteatrze zamkowym, posłuchamy zespołów grających muzykę z kręgu folk i etno:

Balkanscream - to siedmioosobowy kolektyw który łączy w sobie hip-hop i muzykę bałkańską.Jako muzycy mieli przyjemność występować na wielu koncertach i prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, takich jak : Heineken Opener Festival, Sziget Festival Budapest, FMF Kraków (Festiwal Muzyki Filmowej) i wielu innych. Zespół tworzą absolwenci krakowskich oraz katowickich akademii muzycznych. Swoim mocnym brzmieniem i wyszukanymi melodiami, trafiają do ucha nawet najbardziej wymagającej publiczności. Podsumowaniem rocznej pracy  jest album o nazwie „Street Melodies”, która obecnie jest dostępna na rynku muzycznym. Jest to początek drogi, która w połączeniu profesjonalizmu i nowoczesności, ukazuje cały wachlarz brzmień szeroko pojętej muzyki bałkańskiej.

Pierwszą Poznańską Niesymfoniczną Orkiestrę Ukulele tworzą muzycy – pasjonaci, których uwiodło charakterystyczne brzmienie i filigranowy rozmiar hawajskiej gitary, powszechnie znanej jako ukulele.
Repertuar PPNOU to niezwykła „szafa grająca”, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Muzycy  aranżują prawdziwe „perełki” światowej i polskiej muzyki rozrywkowej. Z koncertu na koncert repertuar powiększa się aby Ci, którzy z Orkiestrą zetknęli się wcześniej, nadal mogli przeżywać momenty zaskoczenia. Każde Show to prawdziwa interakcja z publicznością. Niezależnie od tego czy jest to sala kinowa czy klub muzyczny, widownia zawsze podrywa się z miejsc i żywiołowo uczestniczy w wykonywaniu utworu. Niespodzianki muzyczne, w których to słuchacze po chwili rozpoznają przearanżowany przebój AC/DC „Highway to hell” lub „Billie Jean” Michaela Jacksona stanowią o unikatowym charakterze PPNOU.
Zespół dzięki niespożytkowanemu kapitałowi energii i inwencji twórczej jest wspaniałą propozycją muzyczną dla ludzi w każdym wieku i z różnymi upodobaniami. Wysoki poziom muzyczny i lekki, żartobliwy charakter koncertów zapewnią wspaniałą rozrywkę szerokim rzeszom melomanów.

Yurodivi - grający eksperymentalny i oryginalny trip-folk

Organizatorzy szczególnie zachęcają do przyjazdu na rowerze – w tym roku zostanie stworzona specjalna Strefa Rowerowa, w której będzie można bezpiecznie zostawić swój pojazd oraz oznakować go u Policji. 

zdjęcia

Noc świętojańska w Centrum Kultury Zamek
Balkanscream
REKLAMA