REKLAMA

KURZ ZEN / Ewa Myoshin Hadydoń, Nyogen Nowak

08.03.2018, godz: 18.00

Galeria Miejska we Wrocławiu

WrocławKiełbaśnicza 28
WSTĘP WOLNY

Od 8 do 30 marca wnętrza Galerii Miejskiej we Wrocławiu wypełnią orientalne dzieła dwójki artystów – Polaków, buddyjskich mnichów – Ewy Myoshin Hadydoń i Nyogena Nowaka. Na wystawie „KURZ ZEN” będzie można zobaczyć prace wykonane tuszem.

Dwójka buddyjskich mnichów, małżeństwo – Ewa Myoshin Hadydoń i Nyogen Nowak to Polacy na stałe mieszkający w Japonii. Oboje zajmują się sztuką. Ona malarstwem ezoterycznym (mikkyoga), natomiast On malarstwem zen (zenga).

Na wystawie „KURZ ZEN” Ewa Hadydoń prezentuje twarze trzynastu Buddów i sanskryckie litery (bonji). Każdy z obrazów Hadydoń charakteryzuje się drobiazgowością, głębią, tajemniczością i koncentracją ducha.

Nyogen Nowak na wrocławskiej ekspozycji zaprezentuje malarstwo zen (zenga) i kaligrafię zen (zensho). Na pracach artysty, często wykonanych na zwojach, pojawiają się motywy zwierzęce i roślinne, duchowni, a także azjatyckie pejzaże.

Orientalny i ezoteryczny charakter dzieł prezentowanych na wystawie „KURZ ZEN” ma zachęcać widza do kontemplacji, skłonić go do myślenia i oczyszczenia umysłu. Aby stworzyć sprzyjająca ku temu aurę, podczas wernisażu wystawy odbędzie się uroczystość kenteki, co po japońsku oznacza „ofiarowanie fletu”. Podczas wydarzenia muzyk Igor Pietraszewski (który uczył się od mistrza fletu shakuhachi Takahashi Ryudo) wykona utwory z tradycji komuso (zgodnej z praktykami zen).

KURZ ZEN / Ewa Myoshin Hadydoń, Nyogen Nowak
Galeria Miejska we Wrocławiu
wernisaż 8 marca (czwartek), godzina 18:00
wystawa 9 – 30 marca 2018

REKLAMA