REKLAMA

Festiwal Pięć Smaków - pierwsze ogłoszenie

13.1120.11.2019

Kinoteka

WarszawaPl. Defilad 1
bilety od 270 zł

Trzynasta edycja Pięciu Smaków to niezwykłe zderzenie żywiołów. Atmosfera spokojnej japońskiej prowincji będzie przeplatać się z klimatem tętniącego życiem Hongkongu, a pozornie beztroscy millenialsi spotkają się ze starymi azjatyckimi zjawami. Podczas ośmiu festiwalowych dni zostanie pokazanych czterdzieści pełnometrażowych filmów, z czego zdecydowana większość to premiery, także międzynarodowe i europejskie. Widzowie festiwalu będą mieli również szansę uczestniczyć w inspirujących spotkaniach z azjatyckimi twórcami, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą do Warszawy. Od 13 do 20 listopada kinem Muranów i Kinoteką zawładnie Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznego programu będzie uroczysta premiera niezwykłego “Smaku pho” w reżyserii Mariko Bobrik, oczywiście z udziałem twórców. To szalenie barwny kulturowo projekt: polsko-niemiecka koprodukcja, zrealizowana przez japońską reżyserkę, wykształconą w Szkole Filmowej w Łodzi, z udziałem wietnamskich aktorów, mieszkających w Warszawie. Na początku przyszłego roku “Smak pho” trafi do dystrybucji kinowej, którą będziemy mieli przyjemność prowadzić - mówi Jakub Królikowski, dyrektor festiwalu.

Film w reżyserii debiutującej Mariko Bobrik to prawdziwy tygiel kulturowy - japońska reżyserka wykształcona w Łodzi, polsko-niemiecka koprodukcja i wietnamscy aktorzy, a wszystko nakręcone w samym sercu Warszawy. Światowa premiera "Smaku pho" miała miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián. "Smak pho" powstał w dużej mierze dzięki programowi Cinéfondation organizowanemu przez Festiwal Filmowy w Cannes. To tam Mariko Bobrik rozwijała swój scenariusz. Reżyserka jest również absolwentką Berlinale Talents - projektu wspierającego najzdolniejszych młodych filmowców.

Współczesne problemy i wyzwania, niepokoje i lęki, azjatycka popkultura, sztuka, polityka i obraz społeczeństwa - filmowy program Pięciu Smaków jak zwykle dotknie wielu aktualnych tematów. Nie zabraknie w nim najnowszych filmów uznanych azjatyckich reżyserów, t.j. Pemy Tsedena, Midiego Z czy Nawapola Thamrongrattanarita, jak i dopiero zdobywających rozgłos nowych twórców - Yi Ok-seop, Sho Miyake czy Tashiego Gyeltshena. Wybrane spośród niezwykle różnorodnych produkcji azjatyckich filmy rozbawią, poruszą, zaskoczą, będą trzymać w napięciu, czasami przestraszą, a przede wszystkim sprawią, że w zimne listopadowe poranki, popołudnia i wieczory festiwalowi widzowie wybiorą się w niezwykłą podróżą po tętniącej życiem Azji. Pełny program wydarzenia zostanie ogłoszony 24 października, a tymczasem w sprzedaży dostępne są jeszcze karnety: www.piecsmakow.pl.

wideo


REKLAMA