REKLAMA

Marsz Ateistów

30.03.2019, godz: 15.00

Pomnik Mikołaja Kopernika

WarszawaKrakowskie Przedmieście
WSTĘP WOLNY

Zapraszamy wszystkich ateistów i nie tylko ateistów do przyłączenia się do Marszu Ateistów, który odbędzie się w sobotę, 30 marca o godz. 15:00. Wyruszamy spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu i idziemy na Rynek Starego Miasta, gdzie odbędzie się Inscenizacja Ścięcia Kazimierza Łyszczyńskiego, pierwszego polskiego ateisty, ściętego 30 marca 1689 r. za napisanie traktatu "De non existentia Dei" (O nieistnieniu Boga). Zamieścił tam tak wywrotowe treści, że biskupi uznali, że nie ma innego wyjścia i komisja sejmowa, będąca w rzeczywistości marionetkowym sądem w rękach watykańskiej inkwizycji, wydała wyrok skazujący.

Na pamiątkę tego wydarzenia organizujemy Dni Ateizmu wraz z ich kluczowym wydarzeniem jakim jest Marsz Ateistów i Inscenizacja. Co roku inna znana osoba, która zasłynęła z walki o świeckie państwo bądź ucierpiała z powodu, że to państwo nie było dość świeckie, wciela się w rolę Łyszczyńskiego. W tym roku Łyszczyńskim będzie Waldemar Kuchanny zastępca redaktora naczelnego tygodnika NIE, szerszej publiczności znany bardziej jako ksiądz Waldemar.

Inną tradycją związaną z Marszem i Inscenizacją jest to, że uczestnicy przebierają się w stroje z epoki Łyszczyńskiego. Mamy ich niemal setkę, więc wystarczy dla każdego. Osoby przebrane robią przy okazji za statystów, zarówno ci ubrani na bogato jak i ci przebrani za ówczesną klasę pracującą.

REKLAMA