REKLAMA

Okrągły Stół – 30 lat później

09.04.2019, godz: 19.30

Agora S.A.

WarszawaCzerska 8/10
weź udział
WSTĘP WOLNY

Czy można w pokojowy sposób zakończyć konflikt polityczny dzielący kraj na pół ? I jak przekroczyć polaryzację polityczną? Te pytania są dziś równie aktualne, co w 1989 roku, kiedy opozycja i władza w Polsce usiadły do rozmów przy Okrągłym Stole. Chociaż historia się nie powtarza, doświadczenie Okrągłego Stołu pozostaje bardzo ważną i ponadczasową lekcją, także na poziomie techniki politycznej.

„Okrągły Stół wciąż budzi kontrowersje – zarówno jego geneza, jak przebieg i rezultaty. Wczorajsi więźniowe zasiedli do negocjacji z wczorajszymi strażnikami więzień. Ta książka mówi o psychologicznych uwarunkowaniach, które wyznaczały postawy negocjatorów z obu stron. Dla mnie, uczestnika obrad Okrągłego Stołu, był to wielki zbiorowy sukces polskich elit politycznych, które wykorzystały konstelację międzynarodową (przemiany w Związku Sowieckim) i wypracowały pokojowy mechanizm demontażu dyktatury. Okrągły Stół otworzył drogę do wyborów 4 czerwca 1989 roku, które stały się narodowym referendum na rzecz demokracji. Wciąż jednak niemało jest takich, którzy widzą w nim zdradziecką zmowę „czerwonych” z „różowymi”, albo też zręczny manewr komunistów, który pozwolił im zachować władzę i pieniądze. Kto ma rację?”

Adam Michnik

Paneliści:

Stanisław Ciosek – polityk i dyplomata, poseł na sejm w PRL w kilku kadencjach, ambasador PRL i RP w ZSRR i Rosji. Obecnie zasiada w Radzie Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu po stronie rządowej.

Andrzej Friszke - historyk, absolwent UW, w 1981 redaktor działu historycznego „Tygodnika Solidarność”, od 1982 redaktor miesięcznika „Więź” i członek kolegium pisma. Przed 1989 publikował również w wydawnictwach podziemnych i emigracyjnych. Wykładowca w Collegium Civitas i autor wielu książek, między innymi „Psychologia Okrągłego Stołu” (2019).

Bogdan Lis – polityk, członek MKS, członek „Solidarności”, po stanie wojennym organizator podziemia solidarnościowego, senator pierwszej kadencji i poseł na sejm RP w 2007 roku. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu po stronie „Solidarności”.

Adam Michnik – publicysta, eseista, działacz polityczny. Od 1989 roku redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. W latach 1968-1989 jeden z głównych działaczy opozycji antykomunistycznej. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu po stronie „Solidarności”.

REKLAMA