REKLAMA

Warszawskie Targi Sztuki

05.1007.10.2018

Arkady Kubickiego

WarszawaPl. Zamkowy 4

16. Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
W WTS weźmie udział ponad 60 galerii sztuki współczesnej z całej Polski (m.in. Zderzak, Piękna Gallery, Galeria Muzalewska, mia Art Gallery, Arttrakt, Galeria Grafiki i Plakatu, Artemis, Rynek Sztuki, Mostra, Beta 16, Artinfo.pl) oraz antykwariatów (m.in. Artykwariat, Galeria 32, DA Rempex, Connaisseur, DA Ostoya i Berżera) a także z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Chin.

Berlińskie „Museum of Future” wraz z Fundacją Pokolenia Pokoleniom, które zajmuje się upowszechnianiem sztuki współczesnej we współpracy z międzynarodowymi instytucjami zaprezentują prace polskich artystów od lat mieszkających w Niemczech. Angielska galeria Ernesta F. Ochocińskiego po raz kolejny zaskoczy unikatowymi numizmatami, a stare, unikatowe mapy zaoferuje jak zwykle niemiecki Antiquariat Krak. Artystyczne publikacje zaoferują prestiżowe wydawnictwa takie jak: Zachęta- Narodowa Galeria Sztuki, Kurtiak i Ley oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.  
Dostępne będzie także rzemiosło artystyczne wysokiej klasy oraz retro biżuteria.

Misją WTS jest również działalność edukacyjna. Po raz szósty profesjonalna Pracownia Kwadrat Grafiki Artystycznej Iwony Cur poprowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą, gościem Pracowni Kwadrat będzie znany plakacista Andrzej Pągowski.
Odbędą się też wykłady m.in. o nieznanych aspektach twórczości Wojciecha Fangora, o sytuacji artysty w zderzeniu z rynkiem sztuki, o liderach polskiego rynku sztuki. O kolekcjonowaniu opowiedzą - ikona polskiej krytyki dr Bożena Kowalska i prof. Waldemar Okoń. O miłości do sztuki, przez wielu może nie do końca uświadomionej poświecony będzie panel dyskusyjny prowadzony przez naczelną redaktor „Arteonu” – Karolinę Staszak. O życiu pomiędzy dowiemy się od znanego nie tylko w Polsce Andrzeja Dudzińskiego-Dudiego.
 
Podczas 16. WTS będzie można kupić album „FANGORMAGORIE” - bohaterem jest Wojciech Fangor, autorem zaprzyjaźniony artysta fotografik Bogdan Sarwiński. Album to obrazy, urojenia, złudzenia, iluzje i fantastyczne wizje, powstałe na skutek obcowania z Wojciechem Fangorem i Jego sztuką. To poetyckie zdjęcia i teksty Bogdana Sarwińskiego oraz obrazy i rysunki Wojciecha Fangora.

PROGRAM  16. WARSZAWSKICH TARGÓW SZTUKI
Prowadzenie konferencji prasowej oraz moderowanie panelów dyskusyjnych- dr Zofia Czernicka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, kawaler Orderu Uśmiechu, Dama Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.  

Piątek
Konferencja prasowa
godz.16.00 -16.45
Piotr Lengiewicz, Kama Zboralska, Andrzej Dudziński-Dudi, Andrzej Pągowski oraz Zofia Czernicka
Uroczyste otwarcie
godz. 17.00 -17.30
Piotr Lengiewicz, Kama Zboralska, Magdalena Shummer - Fangor, Andrzej Dudziński-Dudi oraz Zofia Czernicka

Wykłady:
Piątek
godz. 17.30 – 18.30
„Wojciech Fangor a złote ramy. Lata 50. XX w. i pierwsza dekada XXI w. - Stefan Szydłowski, Gość Honorowy, Magdalena Fangor.
Stefan Szydłowski
 Właściciel galerii sztuki współczesnej – „Galeria Szydłowski”,  kurator wystaw, teoretyk sztuki współczesnej
Gość Honorowy
Magdalena Shumer- Fangor, artystka
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ponad 30 lat spedziła zagranicą, najdłużej w USA. Wystawiała głównie w Nowym Jorku – na stałe współpracowała z galerią Mabels.  

Sobota
godz. 12.00 – 13.00
„Małe Wielkie Kolekcje. O kolekcjonowaniu sztuki” - dr Bożena Kowalska w rozmowie z prof. Waldemarem Okoniem i Magdaleną Mielnicką.
 dr Bożena Kowalska
 Historyk, krytyk i teoretyk sztuki. Stworzyła kolekcję polskiej i obcej sztuki współczesnej (około 1500 eksponatów w chełmskim Muzeum Okręgowym).  Od 1983 roku prowadzi międzynarodowy plener-sympozjum dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii. Autorka wielu książek o sztuce współczesnej oraz monografii polskich artystów awangardowych.
prof. Waldemar Okoń
Poeta, historyk sztuki, krytyk artystyczny, kurator. Specjalizuje się w historii sztuki  XIX i XX wieku. Autor wielu publikacji poświęconych tej epoce. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
 Magdalena Mielnicka
Właścicielka Fundacji All That Art oraz galerii sztuki współczesnej mia ART GALLERY, specjalistka strategii marki, kuratorka. Absolwentka ASP. Inicjatorka ponad rocznej obecności galerii sztuki na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu - Art Main Station by mia. Współzałożycielka Fundacji Hałasa, zarządza artystyczną spuścizną Józefa Hałasa. Inicjatorka programu Małe Wielkie Kolekcje, promującego kolekcjonowanie sztuki, prezentującego  prywatne kolekcje sztuki oraz postawy kolekcjonerskie. 
 
godz. 13.30-14.30
Ney Gallery & Prints (nr stoiska 37) – „Pejzaże. Archeologia fotografii. Suwalszczyzna Mała Ojczyzna Gierałtowskiego”. Spotkanie z Krzysztofem Gierałtowskim. Nowa odsłona twórczości wybitnego fotografika.
 
godz. 15.00-16.00
„Pomiędzy. Opowieść o życiu i pracy pomiędzy Warszawą a Nowym Jorkiem, pomiędzy sztuką czystą a użytkową, wreszcie pomiędzy malarstwem a fotografią” – Andrzej Dudziński -Dudi.

Andrzej Dudziński-Dudi
Malarz, grafik, fotograf, scenograf, pedagog, plakacista i reżyser.  Autor kultowego w latach 70. Ptaka Dudi. Jego prace publikowały czołowe polskie pisma oraz amerykańskie, m.in. „Rolling Stone”, „Vanity Fair”, „Newsweek”, „The New York Times”. 25 lat mieszkał i pracował w Nowym Jorku. Współpracował też z wieloma pismami europejskimi oraz światowymi firmami: AT&T, Conde Nast, IBM, Deutche Telekom i Royal Bank of Scotland.  W latach 1982 − 1990  wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku. 
 „Obfita i różnorodna działalność artystyczna Dudzińskiego emigranta świadczy o tym, że decyzja pozostania w Ameryce była słuszna. Odkrywa nowe techniki malarskie, uprawia sztukę plakatu, zostaje wprowadzony w dżunglę reklamy, zawsze „pomiędzy” – czyli świadomie unikając podziału na sztukę czystą i użytkową”  - Czesław Miłosz.
 
godz. 17.00-18.00
 „Raport Artinfo 2018. Liderzy polskiego rynku współczesnego i antykwarycznego” – Rafał Kamecki.

Rafał Kamecki
Właściciel Artinfo.pl -  istniejącego od 2000 roku  portalu poświeconego sztuce.  Artinfo.pl zajmuje się katalogowaniem aukcji dzieł sztuki organizowanych w Polsce. Baza obiektów przekracza 350 tys. obiektów, szczegółowo opisanych, opatrzonych zdjęciem i adnotacją o cenach wywoławczych i sprzedaży. Artinfo.pl doradza początkującym osobom, zainteresowanym budową kolekcji sztuki dawnej, współczesnej lub młodej. Pomaga klientom w licytacjach na wszystkich aukcjach organizowanych w Polsce. Oprócz zleceń stałych i telefonicznych, od niedawna udostępnia usługę Artinfo LIVE — możliwość uczestnictwa w aukcjach na żywo.  Artinfo.pl tworzy raporty, analizy i rankingi artystów. Jest najbardziej liczącym się przedsięwzięciem w sferze informacji o rynku dzieł sztuki w Polsce.

Niedziela
godz. 12.00-13.00
„Kolekcjonowanie dobrego rzemiosła w XXI w. Jak zacząć?” - Adam  Chełstowski Ad-Arte.
Adam Chełstowski
Historyk sztuki, ekspert i marszand. Od ponad 20 lat uczestniczy w wydarzeniach polskiego rynku sztuki. Po wieloletnich doświadczeniach w firmach Rempex i Desa Unicum założył własną działalność. Obecnie prowadzi firmę ekspercką Ad-Arte, dom aukcyjny Artissima i wykłady na UMK. Należy do zarządu SAiMP.
godz.13.00-14.00
Galeria Limited Edition (nr stoiska 17). „Brązy Wilkonia” – spotkanie z Józefem Wilkoniem i jego rzeźbami, po raz pierwszy wykonanymi w brązie. 
godz. 14.00-15.00
„Artysta w zderzeniu z rynkiem sztuki”. Anna Niemczycka- Gottfried, dr Katarzyna Stanny, Rosław Szaybo, dr hab. Marcin Kowalik. 
Rosław Szaybo
Wybitny grafik i plakacista, współtwórca tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, zaprojektował  niezliczoną ilość plakatów m.in. muzycznych, teatralnych i filmowych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Przez 16 lat był dyrektorem artystycznym CBS Records w Londynie. Autor około 2 tysięcy okładek do płyt m.in. dla Eltona Johna, Boba Marleya, Santany, Janis Joplin, Leonarda Cohena.  Jego prace zapoczątkowały słynną serię płytową Polish Jazz, jest też autorem słynnej okładki do albumu „British Steel" formacji Judas Priest. 
dr Katarzyna Stanny
Prodziekan Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów. Absolwentka warszawskiej ASP, Wydziału Grafiki. Brała udział w licznych wystawach. Laureatka m.in. Nagrody MKiDN za szczególne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej (2014). Członkini Zarządu ZAiKS-u oraz Rady Ekspertów Ośrodka Dialogu i Analiz THINKTANK.
 dr hab. Marcin Kowalik
Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Asystent w macierzystej uczelni. Artysta, organizator, kurator i opiekun artystyczny. Fundator stypendium Wiara w Malarstwo skierowanego do uczniów ostatnich klas rodzimego Liceum Plastycznego w Zamościu. Wykładał gościnnie m.in. w National Colege of ART and Design w Dublinie oraz na Uniwersytecie w Ostrawie. Brał udział w licznych wystawach.
Anna Niemczycka-Gottfried
Założycielka i wydawca portalu Rynekisztuka.pl, oraz właścicielka firmy Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej promująca artystów w ramach programu Artist Managment.
 godz. 16.00- 17.00
„Daj się zakochać. O miłości do sztuki” – Karolina Staszak („Arteon”), Grzegorz Gwiazda (artysta), dr Zbigniew Mańkowski (krytyk sztuki, pedagog), Andrzej Biernacki (kolekcjoner, mecenas).
Wystawy towarzyszące 16. WTS
Wojciech Fangor
Andrzej Dudziński-Dudi
Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży
Pracownia Kwadrat Iwony Cur
www.pracowniakwadrat.com
Gość specjalny – Andrzej Pągowski
sobota, godz. 13.00

zdjęcia

Piękna Gallery, Wojciech Fangor.
Józef Wilkoń
Atykwariat, Olga Boznańska
REKLAMA