REKLAMA

Akcja artystyczna po powrocie z pleneru w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

24.06.2017, godz: 16.00

Park Morskie Oko

WarszawaDworkowa
WSTĘP WOLNY

Akcja artystyczna po powrocie z pleneru w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w ramach wystawy "Relacja Warszawa – Zakopane" w Królikarni

Grupa warszawskich artystów i artystek wyjechała w maju na plener w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Nie zabrali jednak ze sobą sztalug, pędzli ani dłut. Istotą pleneru w Tatrach było osobiste doświadczenie gór, które stało się punktem wyjścia do działań artystycznych realizowanych po powrocie do Warszawy.

24 czerwca uczestnicy pleneru spotkają się ponownie – tym razem nad stawem w mokotowskim parku Morskie Oko, w otoczeniu miejskiej zieleni i budynków. 

Program:

16.30, 17.30, 18.30 – Symfonia oddechowa, Dobrawa Borkała

W górach oddychamy szybciej i głębiej. W ten sposób nasze ciało reaguje na spadek zawartości tlenu w powietrzu. Na wysokości 1670 m n.p.m., na której położona jest Dolina Pięciu Stawów Polskich, w powietrzu znajduje się tylko ok. 83% tlenu dostępnego na poziomie morza. Zapisując proces oddychania podczas wspinaczki wysokogórskiej Dobrawa Borkała skomponowała Symfonię oddechową, do wykonania której zaprasza osoby spotkane w parku Morskie Oko. Kompozycje powstały w oparciu o autorski alfabet oddechowy, w którym artystka zawarła znaki odpowiadające składowym oddechu. 

18.00 – Views / Punkty widzenia, Charlie Dance 

Spacer po Parku Morskie Oko będzie rozwinięciem pracy zatytułowanej Views / Punkty widzenia, na którą składa się niewielka kolekcja publikacji i krótkich filmów zainspirowana plenerem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Praca czerpie ze wspólnych doświadczeń artystów w tej wysokogórskiej dolinie – z relacji między osobami, krajobrazem, otoczeniem, skonfrontowanych z oczekiwaniami wobec pleneru oraz refleksjami po powrocie do Warszawy. Wszystkie elementy są próbą ustalenia, w jaki sposób afekty wynikające z zaistniałych zdarzeń i otoczenia wpływają na (ludzkie) działania oraz jaki wywierają efekt na (ludzkie) pragnienia. Spacer odbędzie się w języku angielskim. 

19.00 – Odważne czy głupie (Brave or Stupid), Katarzyna Krakowiak, Grzegorz Stefański, Piotr Urbaniec 

Trójka artystów obiektem akcji uczyni malowniczo położony siedemnastopiętrowy punktowiec przy ulicy Dworkowej 2, zaprojektowany w 1974 roku między innymi przez arch. Leszka Kołacza. Zainspirowani zręcznością tatrzańskich kozic artyści wykonają zaprzeczający sile ciążenia performance, który odwołuje się do wyczynów wysokogórskich wspinaczy, przekonanych, że góra jest po to, by ją zdobywać. Podobnie egotyczny wyczyn dokonany na modernistycznym mieszkaniowcu, a nie w skałach, zyskuje całkiem inne znaczenie. Można odczytywać go poprzez tradycję sztuki performance: architektoniczne interwencje Gordona Matta Clarka czy działania choreograficzne nowojorskiej artystki Trishi Brown. Widoczne z dołu maleńkie figurki performerów unaocznią widzom to, co jest ukryte za szarymi murami bloku – prywatne życie ludzi, którzy przeżywają swoje codzienne radości i smutki w równoległych pionach mieszkań.

16.00-20.00 – Kolejka mokotowska, Agnieszka Brzeżańska

Agnieszka Brzeżańska zbuduje nad mokotowskim stawem wyciąg towarowy na wzór kolejki, którą transportowane są ładunki na ostatnim odcinku drogi do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W słynnej powieści Astrid Lindgren dzieci z Bullerbyn przesyłały sobie liściki przy pomocy podobnie kameralnego wyciągu. Artystka zaprasza wszystkich do przesyłania kolejką liścików i smakołyków.

16.00-20.00 – Czas geologiczny, Katarzyna Korzeniecka

Formacje i skład skał tatrzańskich są geologicznym odbiciem wydarzeń i życia sprzed milionów lat. Jakie skutki długofalowe dla planety ma obecność ludzi na powierzchni? Jakie ślady człowieka zapiszą się w strukturze skał za 100 milionów lat? W odpowiedzi powstał hipotetyczny model skały przyszłości, w której przewodnią skamieniałością mogą stać się syntetyczne polimery.

16.00-20.00 - Czarny kwadrat, Jan Wierzejski 

Na tatrzańskich szlakach artystom i artystkom towarzyszył Jan Wierzejski – fotograf, producent filmów dokumentalnych i sportowych specjalizujący się w realizacji zdjęć w trudnych warunkach, współzałożyciel 5+ Szkoły Górskiej. Podczas pleneru zrealizował akcję fotograficzną z wykorzystaniem figury czarnego kwadratu na tle pokrytej śniegiem Doliny Pięciu Stawów, nawiązującą do klasycznego dzieła Kazimierza Malewicza. Jan Wierzejski pokaże w Warszawie powstałe w Tatrach zdjęcia i zaprosi osoby obecne w parku Morskie Oko do udziału w kontynuacji akcji fotograficznej. 

Plener artystek i artystów warszawskich w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz pokaz w mokotowskim parku Morskie Oko odbywają się w ramach wystawy "Relacja Warszawa – Zakopane". Siedmioro uczestników i uczestniczek pobytu twórczego zostało wyłonionych w otwartym konkursie, do którego zgłosiło się blisko 100 osób. Plener trwał od 7 do 12 maja 2017 roku. Na tatrzańskich szlakach artyści wędrowali z najlepszymi przewodnikami – Pawłem Skawińskim, emerytowanym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego i Janem Krzysztofem, naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotarli nad największy wodospad tatrzański, a w spowitej mgłą Dolince Pustej odnaleźli gigantyczne skały. Nad skutym lodem Wielkim Stawem słuchali Krzysztofa Trebunię-Tutkę grającego na tradycyjnym góralskim rogu. Z aparatem fotograficznym w ręku i nartami na nogach towarzyszył im Jan Wierzejski. Wieczory upływały na długich rozmowach o sztuce. Wszystko to było możliwe dzięki zaproszeniu Marty i Marychny Krzeptowskich, które prowadzą schronisko górskie w Dolinie Pięciu Stawów. Podobnie jak w górach liczbę rzeczy trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum, tak podczas pokazu poplenerowego w Warszawie artyści skoncentrują się nie na produkcji nowych obiektów, lecz na ruchu, dźwięku i czasowych instalacjach, zapraszając do udziału mieszkańców i przechodniów.

czytaj także

REKLAMA