REKLAMA

Spotkanie z Wojciechem Plewińskim - premiera cyfrowego archiwum

16.12.2016, godz: 19.00

Marzyciele i Rzemieślnicy

WarszawaBracka 25
WSTĘP WOLNY

Spotkanie z Wojciechem Plewińskim - premiera cyfrowego archiwum

W spotkaniu premierowym udział wezmą Wojciech Plewiński oraz Wojciech Nowicki

Prowadzenie: Aga Kozak

Wojciech Plewiński, legenda polskiej fotografii powojennej, znany jest przede wszystkim z wieloletniej współpracy z tygodnikiem „Przekrój” oraz fotografii teatralnej. Fundacja Sztuk Wizualnych podjęła się opracowania innej, mniej znanej części dorobku artysty: fotografii reporterskiej, stanowiącej unikalne świadectwo rzeczywistości powojennej. Owocem dwuletniego przedsięwzięcia będzie platforma internetowa zawierająca ponad 2 tysiące w znacznej mierze niepublikowanych zdjęć (2016) oraz wystawa najważniejszych cykli reporterskich Plewińskiego (2017).

Wojciech Plewiński (ur. 1928 w Warszawie) jest przez całe dorosłe życie związany z Krakowem. Tu studiował architekturę, tu rozpoczął karierę fotograficzną – jak wspomina, za swoje pierwsze zdjęcia otrzymał w konkursie turystycznym menażkę i plecak; ta skromna zachęta „wystarczyła na całe życie”.

Jednak to nie fotografia turystyczna stała się znakiem rozpoznawczym Plewińskiego. Od samego początku kariery związany był z krakowskim tygodnikiem „Przekrój”: dostarczał portrety na okładkę pisma, zdjęcia młodych, atrakcyjnych kobiet. Właśnie z takich fotografii jest najlepiej znany. Inny ważny nurt jego działalności to fotografia teatralna: jego archiwum tworzy prawdziwą historię polskiego teatru powojennego. 

Zbyt rzadko mówi się natomiast o Wojciechu Plewińskim jako autorze zdjęć reporterskich.

Na platformę wojciechplewinski.com złożą się dwie warstwy. Pierwsza to ponad 2 tysiące zdjęć stanowiących cyfrowe archiwum fotografa. To bogaty wybór, pozwalający na zapoznanie się z najlepszymi zdjęciami z całej jego sześćdziesięcioletniej kariery. Druga warstwa to wirtualna galeria: dwanaście cykli z lat 1957–2003 wybranych przez kuratora projektu.

Przedstawiony materiał uzupełnią teksty dotyczące samego fotografa, jak i poszcze-gólnych cykli, a także wybór portretów artysty i materiały archiwalne. Poszczególnym cyklom będzie towarzyszył odautorski komentarz audio, w którym Wojciech Plewiń-ski ujawnia okoliczności powstania kolejnych cykli, a także krótki film wideo, w któ-rym fotograf opowiada o swojej karierze fotograficznej.

Celem Fundacji Sztuk Wizualnych, jak i samego artysty jest zwrócenie uwagi szerszej publiczności na inną stronę twórczości Plewińskiego. Jawi się on jako jeden z klasy-ków polskiej fotografii drugiej połowy XX wieku, także za sprawą reportażu.

Kurator: Wojciech Nowicki

zdjęcia

Cyfrowe archiwum Wojciecha Plewińskiego
Fot. Wojciech Plewiński, z cyklu 'SAM-y', 1959

czytaj także

REKLAMA