REKLAMA

Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego

Zamek Królewski - Pałac Pod Blachą

WarszawaPl. Zamkowy 2
bilety od 15 zł

Od 16 lipca 2011r. w pałacu Pod Blachą można zwiedzać odrestaurowane wnętrza siedziby księcia Józefa Poniatowskiego, polskiego generała, ministra wojny i Wodza Naczelnego Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego oraz marszałka Francji.

Apartament księcia na I piętrze pałacu udało się przywrócić do dawnego wyglądu dzięki m.in. zachowanemu Inwentarzowi pozostałości po księciu z 1814 r., a oryginalny układ pomieszczeń był możliwy do odtworzenia głównie na podstawie rzutów pałacu, wykonanych przez architekta, Wilhelma Henryka Mintera w 1814 r., po śmierci księcia. Źródłem wyposażenia wnętrz stały się meble i dzieła sztuki (wśród nich wiele darów), gromadzone przez Zamek od wielu lat. Odtworzenie Apartamentu bratanka królewskiego, z postacią którego pałac Pod Blachą kojarzy się przede wszystkim, zamyka nie tylko proces pełnej restytucji budowli, ale i wieńczy wieloletnie działo odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

zdjęcia

Piec w Kancelarii wojennej, Pałac Pod Blachą
Kancelaria wojenna
Kancelaria Sztabowa
Józef Grassi, Książę Józef Poniatowski, ZKW
Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego w nurtach Elstery, nieznany malarz polski, wg Horacego Verneta, 1 poł. XIX w., ol., pł., ZKW
REKLAMA