REKLAMA

Wystawa „Niebieska Trumna” Jaromski – grafika, Bryll – słowa

19.0328.04.2019

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

WarszawaDziekania 1
bilety od 10 zł

Zapraszamy na wystawę „Niebieska Trumna” Jaromski – grafika, Bryll – słowa
Motywem przewodnim wystawy jest przemijanie i nadzieja na życie wieczne, na czekające na nas po drugiej stronie światło.

Tytułowa trumna, wykonana w zakładzie stolarskim na wymiar artysty, pokryta została gęstą siecią wzorów graficznych symbolizujących duchowy wymiar życia oraz perspektywę chrześcijańskiego odkupienia i zmartwychwstania. Widz zwiedzający wystawę musi przejść między jej dnem a wiekiem.

Na wystawie, która z premedytacją prezentowana jest w okresie Wielkiego Postu, obrazy egzystencji przemieniane są przez duchową siłę wiary. Proza życia, wyrażająca się w surowych portretach prostych ludzi przeplata się tu z interpretowanymi twórczo twarzami z całunu turyńskiego, jak i z feriami świetlistych aniołów zasiedlających przestrzenie ekspozycji.

Na wystawie znajdą się takie prace jak „Wieczernik”, „Ostatnia Wieczerza”, „Baranek Paschalny” czy też cykl grafik „Rok Polski” będący adaptacją wierszy Ernesta Brylla opisujących kondycję ludzką w polskiej współczesności.

„Wiem, że nie jestem na świecie tylko po to, żeby być konsumentem. Życie jest cudem i ja to coraz bardziej rozumiem, czuję i o tym opowiadam” mówi o swojej twórczości grafik.

Sześćdziesięciosześcio letni artysta jest absolwentem warszawskiej ASP na wydziale grafiki. Za swoją twórczość otrzymał kilkadziesiąt nagród w Polsce i na świecie, w tym główne nagrody na międzynarodowych biennale grafiki. Jaromski odnoszący liczne sukcesy, porzucił środowisko artystyczne i kilkanaście lat mieszkał i tworzył w niedużej wsi we wschodniej Polsce. Spotkania z prostymi ludźmi i kontemplacja natury sprawiły, że jego sztuka uległa silnej przemianie, osiągając wymiar mistyczny a zarazem głęboko ludzki. Pełne energii kolory łączą się nierozerwalnie z symbolami życia i śmierci.

REKLAMA